Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dzięki smartfonom fiskus będzie śledzić cysterny i ciężarówki

16
Podziel się:

Do centralnej bazy danych KAS będą w ten sposób spływać informacje o położeniu i prędkości danej cysterny czy ciężarówki.

Dzięki smartfonom fiskus będzie śledzić cysterny i ciężarówki
(Jargilo/REPORTER)
bETkFqRh

Funkcja geolokalizacji w telefonie i specjalna aplikacja wystarczą, aby monitorować ruch cystern z paliwem i ciężarówek przewożących wyroby tytoniowe, alkohol czy inne wrażliwe towary.

Monitorowanie transportu wrażliwych towarów ma się opierać na systemach nawigacji satelitarnej GPS, Galileo i GLONASS – wynika z projektu nowelizacji ustawy o systemie monitorowania drogowego.

Jak podaje "Rzeczpospolita", pomysł nie jest nowy, bo Ministerstwo Finansów przymierzało się do niego już pod koniec ubiegłego roku. Zamiast tego, w pierwszej kolejności utworzono rejestr, do którego przewoźnicy mają obowiązek zgłaszania transportu towarów.

bETkFqRj

Teraz jednak przyszedł czas na śledzenie. Posłuży do tego sprzęt do geolokalizacji już zainstalowany w ciężarówce lub cysternie, albo smartfon. Aby Ministerstwo Finansów mogło monitorować transport, konieczna będzie specjalna aplikacja. Resort ma ją udostępnić za darmo.

Do centralnej bazy danych KAS będą w ten sposób spływać informacje o położeniu i prędkości danej cysterny czy ciężarówki.

Co jednak, kiedy nadajnik przestanie działać? Jak tłumaczy dziennik, kierowca, który spostrzeże, że urządzenie się zepsuło, będzie zmuszony zjechać na parking.

bETkFqRp

Branża zwraca uwagę, że kierowca nie będzie miał sposobności zweryfikowania, czy urządzenie działa. Ale i tak będzie karany za jazdę bez ministerialnego nadzoru.

Pomysł przebrnął już przez konsultacje resortowe. Celem ma być ograniczenie szarej strefy w obrocie paliw i towarami akcyzowymi.

bETkFqRK
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(16)
Qwe
4 lata temu
Posłom zamontować GPS!!!! Złodzieje!!!
Stary Józef
4 lata temu
Wszystkim posłom zamontować takie aplikacje aby nie mogli okradać SEJMU a zarazem podatników pobierając ryczałt na paliwo.
sonem
4 lata temu
dlaczego dopiero teraz? im wieksza kontrola tym mniej defraudantow !
bETkFqRL
Kierowca tiro...
4 lata temu
wystarczy gps zamontowany w pojeździe, kierowca nie musi go kontrolować bo robi to właściciel firmy transportowej
wx
4 lata temu
Jeszcze pewnie samemu będzie kierowca ten smartfon musiał kupić. Komedia. Może od razu chip w cztery litery. Telefon przecież można komuś innemu podrzucić nie?