Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ukraińcy założyli w Polsce swój związek zawodowy

83
Podziel się:

Związek zawodowy dla ukraińskich pracowników jest dopiero na etapie organizacyjnym, ale od kilku miesięcy prowadzi kampanię promocyjną na Ukrainie, która ma zachęcić do zrzeszania się.

Ukraińcy założyli w Polsce swój związek zawodowy
(LESZEK ZYCH/REPORTER)

Ochrona przed nieuczciwymi pracodawcami oraz informowanie o podstawowych prawach i obowiązkach - to główne zadanie Związku Zawodowego pracujących w Polsce Ukraińców, który działa w ramach OPZZ.

Piotr Ostrowski z Wydziału Międzynarodowego OPZZ powiedział, że związek uruchomił już specjalny portal dla pracowników z Ukrainy. - Są tam podstawowe informacje, czym jest ten związek zawodowy, czym się kieruje i z kim można się skontaktować w sprawie pomocy. W przyszłości chcemy umieścić tam informacje np. Państwowej Inspekcji Pracy. Aby to nie był tylko portal związkowy, ale także pomocna strona internetowa dla pracowników z Ukrainy - podkreślił.

Zapowiedział, że niedługo na portalu pojawi się szereg informacji przydatnych dla pracowników ze Wschodu. - Takie kompendium wiedzy dla pracowników ukraińskich, przyjeżdżających do Polski, którzy będą pracować w gospodarstwach domowych np. jako opiekunowie dzieci, osób starszych, dla sprzątających - wyjaśniał.

Jak mówił, portal http://mpupp.kit-sleuth.in.ua dostępny jest tylko w języku ukraińskim. Nie wykluczył jednak, że w przyszłości pojawi się też rosyjskojęzyczna wersja.

Ostrowski zwrócił uwagę, że związek zawodowy dla ukraińskich pracowników jest dopiero na etapie organizacyjnym. - Założono konto bankowe, stronę internetową, w najbliższym czasie powstanie profil na Facebooku - poinformował.

Przypomniał, że od kilku miesięcy związek prowadzi kampanię promocyjną na Ukrainie, która ma zachęcić do zrzeszania się. - Informacja pojawiła się w głównych dziennikach telewizyjnych, że taka inicjatywa jest podjęta w Polsce - mówił Ostrowski. Zapowiedział, że od listopada kampania promocyjna będzie przeprowadzona w Polsce.

Ostrowski zaznaczył, że głównym zadaniem związku jest ochrona pracowników z Ukrainy przed nieuczciwymi pracodawcami. Bo - według niego - to jest podstawowy problem. - Istnieje w nich taka naiwna wiara, że umowa ustna jest wiążąca. To znaczy jak pracodawca mówi, że zapłaci wynagrodzenie to oni mówią ok i pracują. Ludzie to wykorzystują. Nagle okazuje się jednak, że tego wynagrodzenia nie ma. I wtedy proszą zróbcie coś - mówił.

Według związkowca Ukraińcy, którzy przyjeżdżają do Polski borykają się nie tylko z problemami związanymi z pracą. - Są też trudności ze znalezieniem mieszkania, poruszaniem się po Polsce, po miastach - stwierdził.

Związek zawodowy dla Ukraińców - mówił Ostrowski - może także pomóc w kwestiach transferu pieniędzy, nauki języka polskiego, czy zakładania firm w Polsce. - Może uda nam się zrealizować kursy języka polskiego. Chcemy też ułatwić im ubezpieczanie się. Chcemy porozmawiać w tej sprawie z największymi firmami ubezpieczonymi w Polsce - dodał.

Według szacunków OPZZ w Polsce pracuje około 700 tysięcy pracowników z Ukrainy. - Wszystko na to wskazuje, że ta liczba będzie rosła. Musimy się na to przygotować i pogodzić się z tym. Z czasem przestaniemy być krajem jednonarodowościowym. Jesteśmy na początku zmiany społecznej, które będzie dość szybko następowała - przewidywał Ostrowski.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(83)
Ewa
6 lat temu
Wracajcie do siebie i tam zakładajcie swoje związki, My was tu nie chcemy
cccc
6 lat temu
PiS sprowadza ukrainców a opzz i SLD będą czerpać korzyści
Hehe
6 lat temu
To są jakieś jaja. Związkowcy nie potrafią (lub mają to w doopie) bronić praw oszukiwanych Polaków, a chcą bronić Ukraińców? Czy po prostu chodzi tutaj tylko o składki? Poza tym o jakiej ochronie tutaj może być mowa, skoro spora część z przebywających w Polsce Ukraińców pracuje w szarej strefie?
jajan
6 lat temu
pod jaką nazwą upa czy rezuny.czy gdziekolwiek na swiecie polacy załozyli swój związek zawodowy.
antysoc
6 lat temu
Jak Ukraińcy będą traktowani w pracy jak Polacy to może więcej rodaków będzie zatrudnianych
...
Następna strona