Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Agata Kalińska
Agata Kalińska
|

Umowa klimatyczna ratyfikowana. Prezydent złożył podpis

11
Podziel się:

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ratyfikującą umowę klimatyczną z Paryża. Porozumienie paryskie ma zacząć obowiązywać 4 listopada. Na kolejnym szczycie w Maroku państwa ustalą, w jaki sposób będą je realizować.

Umowa klimatyczna ratyfikowana. Prezydent złożył podpis
(Stefan Maszewski/REPORTER)
bETRnwaJ

Wczoraj pisaliśmy, że Parlament uwinął się z uchwaleniem ustawy ratyfikującej porozumienie w ciągu dwóch dni. W środę projekt ustawy trafił do komisji, a już w czwartek Sejm uchwalił gotową ustawę. Tego samego dnia bez uwag zaakceptował ją Senat. Jak poinformował Kancelaria Prezydenta, również prezydent Andrzej Duda podpisał dokument w czwartek. Ustawa wejdzie w życie z dniem ogłoszenia.

Na takie tempo ratyfikacji ustawy mogła mieć wpływ postawa innych państw sygnatariuszy porozumienia i przyspieszenie w Unii Europejskiej w tej sprawie. Aby umowa klimatyczna weszła w życie musiało ją przyjąć przynajmniej 55 krajów odpowiedzialnych za 55 proc. światowej emisji. W sytuacji, gdy na ratyfikację zdecydowały się Stany Zjednoczone, Chiny i Indie, sprawa była już praktycznie przesądzona. W tym tygodniu na przyjęcie porozumienia zgodziła się też Unia Europejska. Z wielkim zadowoleniem przyjął ten fakt prezydent Stanów Barack Obama, który mówił o "historycznym dniu w walce o naszą planetę dla przyszłych pokoleń".

bETRnwaL

Jeszcze w zeszłym tygodniu z rządu płynął przekaz, że Polska zgodzi się na przyspieszoną ratyfikację porozumienia na poziomie unijnym, jeżeli zostaną zabezpieczone interesy naszej opartej na węglu gospodarki. Tak mówił m.in. pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej i wiceminister środowiska Paweł Sałek, tak miało być też napisane w liście ministra środowiska Jana Szyszki do jego odpowiedników z innych krajów wspólnoty. Treść listu ujawnił Reuters.

Jednak w sytuacji, kiedy porozumienie i tak weszło w życie, Polska pozostając w tyle sama pozbawiłaby się szansy wpływania na sposób jego wdrażania, a kluczowe decyzje zapadałyby bez naszego udziału. O tym, w jaki sposób wdrożyć zapisy umowy z Paryża, państwa będą rozmawiać na kolejnym światowym szczycie klimatycznym, który odbędzie się w dniach 7-18 listopada w Maroku.

Głównym celem wynegocjowanej w Paryżu umowy klimatycznej jest zahamowanie wzrostu średniej globalnej temperatury, tak aby nie dopuścić do wzrostu globalnego ocieplenia ponad 2 stopnie Celsjusza w porównaniu do ery przedindustrialnej. Porozumienie przewiduje wieloletnie działania, które będą rewidowane i wzmacniane co pięć lat.

bETRnwbm
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
MIREK
5 lata temu
To tylko papier za który zapłacą polscy emeryci, pracujący od rana do nocy robotnicy bo tylko z nich można wyciągnąć pieniądze. Polscy milionerzy między innymi IRENA ERIS i inni czyli tak zwani szanowani obywatele będą mieli tę ustawę serdecznie i głęboko.
Tytus
5 lata temu
No właśnie nic nigdzie nie ma o CETA ? Na to wychodzi że wszystkie portale i media , nawet te niby narodowe są w obcych i wrogich rękach i pod wpływem wrogich Polsce lobbystów i układzików ! Za kilka lat jak nas kompletnie rozkradną i wykupią będą się tłumaczyć że to była tajemnica jak to robią do tej pory ! A gdzie odpowiedzialność i rozliczanie za szkodliwe Krajowi decyzje , gdzie surowe kary i konfiskaty mienia za zdradę ? Gdzie kary dla banków , sedziów , i innym skorumpowanym zarzadów miast itp .
Ola
5 lata temu
Są wątpliwości czy jest ktoś w tym Kraju w obecnym Rządzie któremu zależy wyłącznie na interesie Polski - wykluczając swoje osobiste interesy ? Totalna korupcja , układy zamknięte , na każdym etapie ! Okradanie Polaków i prawa pisane przez złodziei dla złodziei ! Nawet się z tym zbytnio nie kryją bo mimo ze Rząd się zmienił to nadal nikt nie jest ukarany , rozliczony a zagrabiony majątek czy pieniądze nie wracają do skarbu Państwa ! Teraz tworzą sztuczne tematy zastępcze i mało istotne dla naszego posiadania i bezpieczeństwa - np o aborcji a przecież podpisali zdrajcy i lobbyści żydów CETA na dodatek nie było żadnych publicznych debat w mediach -wręcz przeciwnie ten temat jest świadomie unikany ! Czy tak to powinno wyglądać ? Zadłużają dalej Kraj , gminy i Polaków . Nikt z wyborców się nie godzi na to ale dalej to robią ! Dalej nie ma prostych i skutecznych ustaw dla normalnych ludzi chroniących Polaków we własnym Kraju ! a przecież to banalnie proste i do zrobienia w tydzień ! Największym kapitałem jest człowiek ale Rząd mu nie pomaga tylko jak widać zdziera ostatnie grosze z najbiedniejszych ! Co z Konstytucją ? Prawo do ochrony zdrowia , mieszkania itp ? Polskie rodziny sie nielegalnie zadłuża , potem wyrzuca z mieszkań , domów a potem pozwala na przejmowanie przez oszustów ? To jest Rząd polski ?
bETRnwbn
zzz
5 lata temu
A dlaczego nie ma nic o CETA?
PAD
5 lata temu
Długopis mam, to podpisywam!