Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Komornicy alarmują: zmiany w ustawie pozbawią nas pracy

Komornicy alarmują: zmiany w ustawie pozbawią nas pracy

Fot. STANISLAW KOWALCZUK/EAST NEWS

Szykowane przez rząd zmiany w ustawie o komornikach mogą drastycznie zmniejszyć szybkość i skuteczność egzekucji. To odbije się na polskich firmach i przeciętnych obywatelach, którzy nie będą mogli odzyskać swoich należności - ostrzega Krajowa Rada Komornicza.

6 kwietnia br. Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt ustawy o komornikach sądowych oraz ustawy o kosztach komorniczych. Projekty zakładają obniżenie stawek opłat egzekucyjnych. Nie zmieni się natomiast status komorników jako podatników podatku VAT (podatek zawarty w wynagrodzeniu prowizyjnym), a także obowiązkowe nagrywanie video czynności egzekucyjnych - pisze "Rzeczpospolita".

Krajowa Rada Komornicza ocenia, że planowane zmiany najboleśniej uderzą w mieszkańców mniejszych miejscowości, którzy będą zmuszeni dojeżdżać do najbliższego miasta wojewódzkiego, aby móc uzyskać pomoc komornika. Problem odczują też rodzice dzieci, które nie otrzymują zasądzonych alimentów.

- Proponowane zmiany przyniosą katastrofalne skutki dla całej gospodarki i społeczeństwa - alarmuje Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej. Według niego, komorników nie będzie stać na opłacenie czynszu i zatrudnianie pracowników. Pracę stracą nie tylko asesorzy przygotowujący się do zawodu, aplikanci, którzy bez zatrudnienia w kancelarii komorniczej nie mogą kontynuować aplikacji, ale też pracownicy, bez których nie da się efektywnie prowadzić spraw - wylicza prezes KRK cytowany przez gazetę.

Wedle szacunków przytaczanych przez "Rzeczpospolitą", pracę może stracić ok. 1600 komorników, 1800 asesorów, 700 aplikantów i 11000 pracowników kancelarii. Podobne głosy pojawiły się już w ubiegłym roku, gdy pojawiły się pierwsze informacje o pracach nad projektem ustawy.

Obecnie w Polsce działa 1622 kancelarii. Jak wynika z raportu firmy doradczej PwC, samo obniżenie opłat komorniczych spowoduje ograniczenie przychodów kancelarii od 30 do 80 proc. Wliczenie podatku VAT do wynagrodzenia prowizyjnego oznacza obniżenie przychodów o kolejne 19 proc. Według obliczeń Krajowej Rady Komorniczej zdecydowana większość kancelarii będzie ponosić straty, co doprowadzi do ich likwidacji.

Dlatego komornicy ostrzegają, że część dotychczas prowadzonych spraw nie będzie kontynuowanych ze względu na problem z wyznaczeniem zastępców komorników, którzy zrezygnują z pracy.

Krajowa Rada Komornicza zapowiada, że wystosuje list do premier Beaty Szydło, w którym przedstawione zostaną katastrofalne skutki wejścia w życie projektów w obecnym kształcie.

egzekucja, komornicy, krajowa rada komornicza
Czytaj także
Polecane galerie
jacek w.
2017-11-13 12:26
I bardzo dobrze w końcu czas dobrać się do tych złodziei komorników,a to ze większość straci prace to również super,banda złodziejska!! Czekam tylko jak wejdzie ustawa o ochronie własnego mienia to wtedy komornikowi strzele w łeb przy samym wejsciu
RWB
2017-07-25 08:27
No i bardzo dobrze, będą wiedzieć jak smakuje suchy chleb....
mks
2017-07-17 12:02
Dzisiaj bylem zawiezc kwitki do komornika z alimentow,to mi powiedzial ze zle robie bo mam do nich przynosic?Bo nie maja juz profitow bo sie z wierzycielka dogadalem i przesylam przez poczte i przynajmniej dlugi splacam,a oni tak rozbijali pieniedze ze dluznikiem bylbym caly czas.Jak mialem stala prace i prosilem komornika o to zeby mniej potracal bo niemam na bilety miesieczne zeby dojechac do pracy to mieli to gdzies.Teraz to Ja mam ich gdzies.
Pokaż wszystkie komentarze (438)