Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Madejski
|

Będą pieniądze na szkolenia i staże dla lekarzy. Rząd przyjął projekt ustawy okołobudżetowej na 2019 r.

4
Podziel się:

Staże i szkolenia finansowane z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz zmiany w naliczaniu niektórych świadczeń - to główne założenia przyjętego właśnie przez rząd projektu nowelizacji ustawy okołobudżetowej na 2019 r.

W projekcie zagwarantowano m.in. pieniądze na szkolenia i staże dla służby zdrowia
W projekcie zagwarantowano m.in. pieniądze na szkolenia i staże dla służby zdrowia (Jacek Turczyk)

Staże i szkolenia finansowane z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz zmiany w naliczaniu niektórych świadczeń - to główne założenia przyjętego właśnie przez rząd projektu ustawy okołobudżetowej na 2019 r.

Projekt zapewnia finansowanie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych staży podyplomowych oraz szkoleń specjalizacyjnych lekarzy, w tym dentystów, a także specjalizacji dla pielęgniarek i położnych.

- W 2019 r. ze środków tego funduszu będą również finansowane koszty wynagrodzeń dla młodocianych pracowników, które mają zapewnić przygotowanie zawodowe. Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych pokryje też składki na ubezpieczenia społeczne od refundowanych w ten sposób wynagrodzeń - podało Centrum Informacyjne Rządu.

Jak poinformowało CIR, projekt ustawy okołobudżetowej na 2019 r. jest ściśle związany z projektem ustawy budżetowej na przyszły rok. - Przewidziane w niej propozycje odpowiadają kwotom ujętym w projekcie budżetu i zapewniają jego prawidłową realizację - dodało Centrum Informacyjne Rządu.

Zobacz także: Jak zatrzymać polskich lekarzy i pielęgniarki w kraju? Zobacz wideo:

W projekcie przewidziano też zmiany co do niektórych świadczeń;

- zakładowy fundusz świadczeń socjalnych będzie naliczany w oparciu o wynagrodzenie miesięczne w drugim półroczu 2013 r. Ta kwota to 3278,14 zł. Przyjmując ją za podstawę, odpis podstawowy na pracownika (licząc 37,5 proc. podstawy) wynosi 1229,3 zł. To oznacza de facto zamrożenie fundusz na poziomie obowiązującym w roku 2014 roku.

- fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli będzie naliczany w oparciu o kwotę bazową z 1 stycznia 2013 r. A to oznacza, że w 2019 r. odpis wyliczany będzie na podstawie kwoty 2618,10 zł. Po raz kolejny więc odpis na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych na jednego nauczyciela wyniesie 2879,91 zł. W praktyce odpis zatem znów w tym roku nie zostanie objęty waloryzacją, podobnie jak w ostatnich kilku latach.

- fundusz świadczeń socjalnych dla emerytów i rencistów ze służb mundurowych będzie się naliczać odpisy w oparciu o wydatki na emerytury i renty ustalone w ustawie budżetowej na rok 2013.

W projekcie przewidziano także dofinansowanie dla Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym, czyli znanego ośrodka w Gostyninie. - Konieczność zwiększenia środków finansowych na bieżącą działalność ośrodka wynika z wyższej niż pierwotnie zakładano liczby osób tam umieszczonych – podaje CIR.

Pieniądze mają pójść też na Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Morskiej. Pieniądze mają pójść m.in. na składki członkowskie dla Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz Europejskiej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych.

Dodatkowe pieniądze dostanie też Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców oraz Fundusz Pomocy Postpenitencjarnej oraz Pomocy Pokrzywdzonym.

* Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl *

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(4)
śmiertelnick
5 lata temu
lekarzów u nas dosyć ale i tych przyjmniem na znak poprawy służby zdrowia
piada
5 lata temu
znaczy się ,że w następnym roku będzie masakra w szpitalach z powodu braku personelu ,kolejki się wydłużą , wzrośnie umieralność ( ale ZUS poprawi wynik ) , a ludzie będą czekać na przyjęcie na leczenie na korytarzach do rana ( może ktoś im poda wodę a może i nie ) z powodu likwidacji ostrych dyżurów ,a więc życzę MAX ZDRÓWKA bo się przyda
geraz
5 lata temu
no tak ksztalcic lekarzy a potem dadza noge z kraju lub beda strajkowaqc. pieknie. dac im po kostce masla by sobie tylki smarowali. za co tym nieukom tyle kasy?
bawół
5 lata temu
dziś lekarze rezydenci przechodząc w pracy przez "ścieżkę zdrowia" zarabiają 3 tyś miesięcznie