Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Ustawa turystyczna. W poniedziałek rząd zajmie się projektem

8
Podziel się:

W poniedziałek rząd zajmie się projektem ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Przewiduje on m.in. objęcie przedsiębiorców oferujących tzw. "pakiety dynamiczne" takimi samymi obowiązkami, jakie mają organizatorzy turystyczni. Chodzi m.in. o agentów turystycznych i linie lotnicze.

Ustawa turystyczna. W poniedziałek rząd zajmie się projektem
(bycfotografem / pixabay)

Ustawa ma się stać najważniejszym aktem prawnym regulującym działalność organizatorów turystyki, pośredników turystycznych i agentów turystycznych.

Nowe rozwiązania autorstwa Ministerstwa Sportu i Turystyki przewidują m.in. objęcie przedsiębiorców oferujących tzw. "pakiety dynamiczne" takimi samymi obowiązkami, jakie mają organizatorzy turystyczni. Chodzi np. o turystyczne obiekty noclegowe, linie lotnicze, wypożyczalnie samochodów, podmioty świadczące usługi lądowego transportu pasażerskiego, agentów turystycznych.

Do organizatorów turystyki mają być zaliczone także "podmioty niebędące przedsiębiorcami, a zajmujące się nieokazjonalnie (w sposób ciągły, częściej niż kilka razy w roku) organizowaniem imprez turystycznych dla dużej grupy podróżnych". Oznacza to m.in. konieczność opłacania przez nich składek na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Zobacz także: Zobacz też: Masło jest za drogie? Zrób je sam!

W ramach proponowanych przepisów autorzy projektu przewidują też "wyłączenie z zakresu regulacji" imprez turystycznych i powiązanych usług turystycznych trwających krócej niż 24 godz., o ile nie przewidują noclegu.

Zgodnie z projektem przewiduje się także zmianę dotychczasowej formuły prowadzenia Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych, która stanie się Centralną Ewidencją Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorców Ułatwiających Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych.

Po wprowadzeniu zmian wpisów będą dokonywać marszałkowie województw bez konieczności akceptacji przez ministerstwo. Zostanie też stworzony nowy system teleinformatyczny do jej obsługi. Przyjęcie takiego rozwiązania ma m.in. ułatwić wprowadzanie danych do Ewidencji, ich przeglądanie, oraz pozyskiwanie informacji przez przedsiębiorców.

Projekt ustawy implementuje do polskiego systemu prawnego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 25 listopada 2015 r. nr 2015/2302/UE. Proces legislacyjny musi zakończyć się w ciągu najbliższych kilku miesięcy, bo "państwa członkowskie UE, w tym Polska, są zobowiązane do uchwalenia i publikacji nowych przepisów" do 1 stycznia 2018 r.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
Ra
7 lat temu
Na dodatek z PCK.... żal,,,, Minister Edukacji.... żal
Smutne
7 lat temu
Ta cała polityka to jedna obłudna gra! Obrzydiwe
koga
7 lat temu
O-BRZY-DLI-WE! Niegodne ministra edukacji
brawo
7 lat temu
Brawo PiS ! Dzięki tej ustawie szkoły przestaną organizować wycieczki dla uczniów brawo
arturro2112
7 lat temu
Brawo Wy!!!! Prawi I Sprawiedliwi.......... Wariatkowo i obłuda w Waszych głowach są bezcenne. Twardy elektoracie czekaj dalej a oni i tak wam narobią do kieszeni.................