Notowania

Przekręty w przetargach będą surowiej karane. Resort Ziobry szykuje zmiany w Kodeksie karnym

Nie trzeba już będzie wykazywać, że ktoś ustawił przetarg w zamian za łapówkę. Dziś przez ten przepis wielu udaje się uniknąć kary. Ale to się zmieni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EAST NEWS)
Kierowane przez Zbigniewa Ziobro Ministerstwo Sprawiedliwości kończy prace nad nowelizacją

Ministerstwo Sprawiedliwości kończy prace nad nowelizacją Kodeksu karnego - pisze w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna". Zmiany mają ułatwić skazywanie osób, które niezgodnie z prawem wpływają na rozstrzygnięcia przetargów.

Dzisiaj skazanie takiej osoby jest możliwe tylko wtedy, jeśli udowodni się jej, że działała w zamian za przyjęcie korzyści majątkowej albo jej obietnicę. Jeśli to się nie uda, osoba jest niewinna, mimo że ewidentnie próbowała ustawić przetarg.

Po nowelizacji każde niezgodne z prawem wpływanie na konkursy ma się kończyć wyrokiem skazującym. A jeśli dodatkowo wykaże się, że w zamian ktoś miał dostać (albo dostał) łapówkę, to kara będzie jeszcze surowsza (do 8 lat więzienia zamiast obecnych 3).

Zobacz też: Wzrost opłat sądowych. Ministerstwo rezygnuje z kontrowersyjnego pomysłu

Według rozmówcy gazety, Włodzimierza Dzierżawskiego z Grupy Doradczej Sienna, istnieje obawa, że nowe przepisy będą jednak stosowane zbyt restrykcyjnie. - Obawiam się, że będzie można zakwalifikować jako utrudnianie przetargu np. korzystanie z prawa do zadawania pytań do dokumentacji przetargowej czy składanie odwołań - mówi w rozmowie z gazetą Dzierżawski.

Nowe przepisy obejmą nie tylko przetargi publiczne, ale też prywatne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: przetargi, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-05-2018

ludekI dlatego śmigłowce dla Policji będa kupione w trybie bezprzetargowym. Gdyby był przetarg musieliby pozamykać sami swoich.

21-05-2018

okoń prawdyczyli cały rząd do pierdla razem z ziobro bo tłumaczenie kradzieży"nam sie należały " to zwykła dziecinada czyli ziobro sam sie … Czytaj całość

21-05-2018

mmzero jest lepszy od towarzyszą dzierżyńskiego . tamten najpierw zamykał a potem szukał paragrafu a ziobro będzie miał gotowy paragraf na każdego

Rozwiń komentarze (51)