Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
VAT pod wielką lupą. Za wyłudzenie wezmą się specprokuratorzy

VAT pod wielką lupą. Za wyłudzenie wezmą się specprokuratorzy

Pomysł by sprawdzić jak walczono z luką w VAT, to próba uderzenia w Jacka Rostowskiego. Fot. STANISLAW KOWALCZUK / Eastnews
Pomysł by sprawdzić jak walczono z luką w VAT, to próba uderzenia w Jacka Rostowskiego.

Specjalny zespół prokuratorów pokieruje śledztwem, które ma ustalić, czy urzędnicy rządu PO-PSL nie zaniedbali walki z wyłudzeniami VAT - pisze w piątek "Dziennik Gazeta Prawna".

Sprawa prowadzona jest przez Prokuraturę Regionalną w Białymstoku. Według ustaleń gazety śledztwo właśnie zostało rozszerzone i pokieruje nim specjalny zespół prokuratorów. Śledztwo zostało też potwierdzone w warszawskiej delegaturze Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Gazeta pisze, że przedmiotem postępowania oprócz problemów z wprowadzeniem odwróconego VAT na elektronikę w 2015 roku, będzie także to, jak rząd PO-PSL przeciwdziałał wyłudzeniom podatku we wszystkich branżach.

PO i PiS prześcigają się w zarzutach o podatki

 

 

- Obejmuje wszystkie działania i zaniechania funkcjonariuszy publicznych podejmowane w związku z tworzeniem i zmianami regulacji prawnych, które miały przeciwdziałać wyłudzeniom podatku VAT - mówi w rozmowie z "DGP" Paweł Sawoń, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Białymstoku.

Jak podaje gazeta, na celowniku znajdą się m.in. losy odwróconego VAT na pręty stalowe.

Przypomnijmy, że tzw. luka w VAT to nawet kilkadziesiąt miliardów złotych. Od 2007 roku rosła ona niemal nieustannie z poziomu 0,6 proc. PKB, by osiągnąć nawet w 2013 roku poziom blisko 3 proc. Od tego czasu powoli maleje. Według szacunków firmy doradczej PwC w 2016 roku wyniosła ona 2,5 proc. polskiego PKB.

Ile to w liczbach bezwzględnych? PwC szacuje, że ograniczenie skali wyłudzeń do poziomu z 2007 roku mogłoby dać budżetowi nawet 34 mld zł dodatkowego przychodu tylko w 2016 roku.

vat, prokuratorzy, wyłudzenia, luka w vat, rząd po-psl, oszustwa na vacie
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Analiticus_politicus
2017-10-14 10:58
Jan Vincent Rostowski mistrz wirtualnej księgowości zwany Sztukmistrzem z Londynu
Więźniowie z Wronek
2017-10-14 00:56
Vincent już czekamy na twój tłusty zadek
Wesołek
2017-10-14 00:55
He he he czerwone trolle szaleją a PIS rośnie ha ha ha ha
Pokaż wszystkie komentarze (76)