Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
VAT zdał kwietniowy test. Są powody do zadowolenia

VAT zdał kwietniowy test. Są powody do zadowolenia

Fot. Shutterstock/bleakstar

W kwietniu fiskus zebrał z głównego podatku o 16 proc. więcej niż przed rokiem. To nie tylko koniunktura, to także efekt uszczelnienia systemu - informuje poniedziałkowy "Puls Biznesu".

Z informacji "Pulsu Biznesu" wynika, że w ubiegłym miesiącu fiskus miał powody do zadowolenia: z tytułu VAT udało się zebrać około 14,4 mld zł - o 16 proc. więcej niż rok wcześniej.

Cztery pierwsze miesiące roku przyniosły w sumie 56,8 mld zł z podatku od towarów i usług - o jedną trzecią więcej niż przed rokiem. Dzięki temu resort finansów wykonał już prawie 40 proc. tegorocznego planu, który zakłada, że do kasy państwa wpłynie 143,5 mld zł z VAT.

Co jest źródłem sukcesu? - pyta gazeta. "33-procentowy wzrost wpływów między początkiem stycznia a końcem kwietnia to wypadkowa dwóch czynników" - tłumaczy "Puls Biznesu". "Zmiana w przepisach nakazuje większym podatnikom rozliczać VAT miesięcznie, a przywilej kwartalny zostawia tylko osiągającym przychód do 1,2 mld rocznie" - przypomina dziennik.

Po drugie zaś - zadziałał "księgowy trik z przyśpieszonymi zwrotami w grudniu ubiegłego roku. (Dobra - przyp. red.) kondycja budżetowa pozwoliła szybciej wypłacić podatek, którego zwrot przypadał dopiero na styczeń i luty. Wpływy w grudniu tąpnęły wprawdzie o ponad połowę, ale dzięki temu poprawiła się sytuacja budżetu na początku roku" - czytamy w artykule.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
HETMAN POLNY
2017-05-16 16:50
teraz oficjalne dane ilu kontrahentów nie otrzymało zwrotów vatu po papier od ksero był złego koloru"
Kidada
2017-05-16 16:31
Może się jeszcze jpk-iem pochwalicie????? Wezwanie z US że nie zgadza się mój rejestr naliczony z należnym mojego dostawcy. I rozbrajające tłumaczenia Pani z US że system nie przewidział odliczenia VAT w kolejnym miesiacu i sobie porównują miesiąc do miesiąca. On ma w styczniu, ja mam w lutym i problem!!!! Ludzie, kto to wymyślił?!?!?!
Warszawiak
2017-05-16 13:42
A kiedy obniżymy VAT jak RUMUNI na 20 % czy tempe łby o tym pomyślały
Pokaż wszystkie komentarze (21)