Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wpływy z VAT. Aż o 40 procent większe niż rok temu

18
Podziel się:

W pierwszych dwóch miesiącach bieżącego roku wpływy z podatku VAT wzrosły o 40 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem - informuje "Puls Biznesu". Do budżetu trafiły 22 miliardy złotych - to o ponad jedną czwartą więcej niż rok temu.

Wpływy z VAT. Aż o 40 procent większe niż rok temu
(Shutterstock/bleakstar)
bETCoMad

W pierwszych dwóch miesiącach bieżącego roku wpływy z podatku VAT wzrosły o 40 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem - informuje. Do budżetu trafiły 22 miliardy złotych - to o ponad jedną czwartą więcej niż rok temu. Rząd może ogłosić sukces dotyczący uszczelniania VAT?

Ten wzrost wynika jednak z przyspieszonego zwrotu VAT w grudniu zeszłego roku. Pod koniec zeszłego roku skarbówka masowo zwracała VAT awansem za dwa pierwsze miesiące tego roku. Według resortu finansów miało to poprawić płynność firm oraz zachęcić je do inwestycji - informuje "Puls Biznesu".

Jak czytamy w gazecie ściągalność podatków wzrasta nie tylko z powodu kreatywnej księgowości i zmian w przepisach, lecz również dzięki zwiększonej konsumpcji. W grudniu 2016 roku sprzedaż detaliczna wzrosła o niemal 6,5 procenta w porównaniu z rokiem ubiegłym. W styczniu tego roku wzrosła już o ponad 11 procent rok do roku. Eksperci oceniają, że za wzrostem konsumpcji i dochodom z podatków pośrednich stoi dobra sytuacja na rynku pracy oraz pieniądze z programu 500 plus.

bETCoMaf

Jednak - jak pisze "Puls Biznesu" - sami pracownicy Ministerstwa Finansów zauważają, że dwumiesięczny wzrost to za mało, aby wyciągać daleko idące wnioski. O tym, aby przekonać się czy jest to trwały wzrost, potrzeba jeszcze kilku miesięcy. Przypomnijmy, że za wyłudzenia VAT na podstawie fikcyjnych faktur o wartości powyżej 10 mln zł grozi kara 25 lat więzienia. Więcej czytaj tutaj.

bETCoMaG
vat
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(18)
mark
5 lata temu
Gdyby VAT rozliczano podobnie jak wcześniej, czyli w tempie sprzed kliku miesięcy, to w grudniu zeszłego roku wpływy z VAT byłyby większe o jakieś 6 miliardów złotych, natomiast w styczniu, lutym i marcu tego roku, te wpływy byłyby o te grudniowe ok. 6 miliardów w sumie niższe niż pokazywane obecnie. Jaka jest faktyczna sytuacja z podatkiem VAT okaże się po kwietniu, to będzie miesiąc bez zeszłorocznych rozliczeń VAT-u. Na obecny czas wpływy są większe o 9,5 miliarda w ciągu dwóch miesięcy, czyli gdyby odliczyć już teraz te 6 miliardów z grudnia to i tak jest więcej o 3,5 miliarda.
al405
5 lata temu
No dobrze , a teraz napiszcie prawdę. Jeśli przyjąć że po 2 miesiącach jest 40 % watu to na koniec roku będzie 200% ? Czy te 40 % to wszystko i tak pozostanie do konca roku ? Może ma to zwiazek z okresem rozliczania .
dno
5 lata temu
bełkot dla ciemnego motłochu - wystarczy spojrzeć na VAT z grudnia 2016 vs grudzień 2015 czemu wtedy ciemniaki nie bełkotały, że wpływy r/r spadły o 50%?
bETCoMaH
olo
5 lata temu
HeHeHeHeHee, te 25 lat za fałszowanie faktur VAT, to chyba dowcip jakiś, żaden sąd w Polsce nikogo nie zamknie za milionowe przekręty, za te niewielkie owszem, ale nie za duże pieniądze, chociażby na złość dla PiSu
BIJKOMUCHA
5 lata temu
Da się? Da się! Neptki z platformy!!!