Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wielkie firmy apelują do Trumpa o respektowanie układu klimatycznego

9
Podziel się

Ponad 360 firm, w większość amerykańskich, wystosowało apel do prezydenta elekta USA Donalda Trumpa o respektowanie porozumienia klimatycznego zawartego rok temu w Paryżu. List opublikowano na marginesie trwającej w Marrakeszu konferencji klimatycznej ONZ.

Wielkie firmy apelują do Trumpa o respektowanie układu klimatycznego
(JIM WATSON/AFP)
bDyCREol

"My, przedstawiciele świata biznesu i inwestorzy w USA, potwierdzamy naszą głęboką determinację w stawieniu czoła zmianom klimatycznym poprzez wdrożenie historycznego porozumienia z Paryża" - głosi apel, pod którym podpisały się takie firmy jak Gap, Hewlett Packard, Kellog, Hilton, Nike, Mars, Unilever, Levi Strauss i in.

Do przyszłego Kongresu sygnatariusze zwrócili się z apelem o wspieranie w USA i za granicą gospodarki niskowęglowej.

"Chcemy, by amerykańska gospodarka była wydajna energetycznie i oparta na energii niskowęglowej. Mogą na to pozwolić innowacyjne, dostępne rozwiązania. Niewspieranie gospodarki niskowęglowej zagrozi amerykańskiemu dobrobytowi. Działania podjęte teraz stworzą miejsca pracy i wzmocnią konkurencyjność Ameryki" - głosi dokument.

bDyCREon

Na konferencji w Marrakeszu panuje niepewność związana z wypowiedziami prezydenta elekta Donalda Trumpa, który w czasie kampanii wyborczej nazwał globalne ocieplenie oszustwem. Trump zapowiadał także anulowanie porozumienia paryskiego o walce ze zmianami klimatycznymi.

Chodzi o osiągnięte po latach trudnych negocjacji przez ponad 200 państw międzynarodowe porozumienie klimatyczne ws. redukcji emisji cieplarnianych, by ograniczyć globalny wzrost temperatury. USA zobowiązały się w ramach porozumienia z Paryża, że ograniczą do 2025 roku emisję gazów cieplarnianych o 26-28 proc. w porównaniu z poziomem emisji z 2005 roku.

Obecnie w Marrakeszu w Maroku trwa konferencja ONZ, na której ma dojść do uruchomienia fazy wdrażania porozumienia paryskiego, a także pierwszego spotkania stron, które je ratyfikowały. Z USA przyjechał na nią John Kerry.

- Nie mogę spekulować, jaką politykę będzie prowadził prezydent elekt, ale powiem wam, że przez ten czas, który spędziłem w życiu publicznym, nauczyłem się, że na niektóre sprawy patrzy się trochę inaczej, kiedy jest się u władzy, a inaczej - kiedy prowadzi się kampanię - powiedział szef amerykańskiej dyplomacji w Marrakeszu.

bDyCREot

Sam Trump od wyborów 8 listopada nie wypowiadał się ani razu na tematy związane z klimatem.

USA są po Chinach drugim krajem emitującym największe ilości gazów cieplarnianych.

bDyCREoO
KOMENTARZE
(9)
Boss12345
4 lata temu
Poprzenosili swoje fabryki i produkcję do Chin gdzie nie ma żadnych zasad i norm i apelują o respektowanie praw klimatycznych żenada do kwadratu w wykonaniu korporacji
analityk
4 lata temu
Za 30 lat zarobki będą większe i emerytury też
Double test
4 lata temu
Jak u nas, jeszcze nie objął urzędu, a już presja, krytyka i żądania, bo i jak u nas nawet przedwyborcze "wiarygodne" sondaże nie pomogły. Ciekawe, jakby ten sam kod intrygował.
bDyCREoP
grzegorzimure...
4 lata temu
Ważna jest średnia długość pobierania emerytury, a nie wiek ustawowy jej otrzymania. W Europie są pod tym względem spore różnice.
Jeszcze mamy.
4 lata temu
Panika taka antytrumpowa jakby Mesjasz zstąpił. Panowie coś wiedzą? Może pępka u niego brak. Na razie media nie mówiły,że demony na skrzyżowaniach wyją nocą z przerażenia, no, ale cezurę sprawną mamy.