Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna na Ukrainie. Moskwa szykuje sprzęt?

0
Podziel się:

Rosja ściągnęła sześć mobilnych platform rakietowych Iskander - poinformował ukraiński ekspert wojskowy

Wojna na Ukrainie. Moskwa szykuje sprzęt?
(Digr/CC BY-SA 3.0)

Rosja ściągnęła nad granicę z Ukrainą sześć mobilnych platform rakietowych Iskander, a jej żołnierze pełnią służbę w stanie podwyższonej gotowości bojowej - poinformował ukraiński ekspert wojskowy Dmytro Tymczuk.

_ - W pasie przygranicznym z Federacją Rosyjską, naprzeciwko obwodu donieckiego, odnotowano przybycie pododdziału (sześć wyrzutni) operacyjno-taktycznych systemów rakietowych Iskander _ - przekazał na swoim profilu na Facebooku.

Iskandery to lądowe pociski balistyczne o zasięgu 380-500 km. Mogą też przenosić ładunki nuklearne. Ekspert przekazał, że na opanowane przez prorosyjskich separatystów ziemie Donbasu (obwód doniecki i ługański) wciąż napływa wsparcie w ludziach dla oddziałów rebeliantów.

_ W rejonie Ałczewsk-Stachanow-Perwomajsk kontynuowane jest przerzucanie sił i środków wojsk rosyjsko-terrorystycznych. Zauważono sprzęt wojskowy z Rosji przekazany brygadzie zmechanizowanej "Prizrak" (Duch). Przez miejscowość Krasnodon nadchodzi artyleria _ - czytamy.

Tymczuk poinformował także, że w okolicach miast Jenakijewe i Makijiwka Rosjanie rozlokowują systemy broni przeciwlotniczej, w tym systemy S-300. Z Makijiwki nadchodzą wiadomości o nanoszeniu na sprzęt dostarczony z Rosji oznakowań armii ukraińskiej.

Wcześniej Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RNBiO) Ukrainy ostrzegała, że siły przeciwnika mogą atakować ludność cywilną na opanowanych przez separatystów terenach, by zrzucić winę za to na ukraińskie siły rządowe.

Rosjanie przerzucają również ludzi i sprzęt z północy obwodu donieckiego w okolice Nowoazowska, który znajduje się w południowo-wschodniej części obwodu, przy granicy z Rosją nad Morzem Azowskim - poinformował Tymczuk.

Eksperci na Ukrainie wskazują, że sytuacja na wschodzie Ukrainy może zaostrzyć się po przeprowadzonych w niedzielę, a nieuznawanych przez Kijów i Zachód wyborach do władz separatystycznych republik donieckiej i ługańskiej. Wybory te będą głównym tematem posiedzenia RBNiO, które prezydent Petro Poroszenko zwołał na godziny popołudniowe.

Poroszenko oświadczył w poniedziałek, że wybory są brutalnym naruszeniem tzw. Protokołu Mińskiego, podpisanego 5 września przez Ukrainę, Rosję i OBWE. Podkreślił, że prorosyjscy bojownicy odrzucili polityczną drogę uregulowania kryzysu na wschodniej Ukrainie.

Czytaj więcej w Money.pl
Separatyści ostrzelali ukraińskie lotnisko Od czasu weekendowych pseudowyborów bojówkarze powstrzymują się od szturmowania ukraińskich pozycji, choć dochodzi do ataków.
Wojna na Ukranie. Nowa szefowa unijnej dyplomacji zabiera głos Federica Mogherini poddała w wątpliwość skuteczność sankcji nałożonych na Rosję i wyraziła obawę, że wybory w Donbasie mogą oznaczać ostateczne fiasko porozumienia z Mińska.
NATO ostrzega: Rosyjscy żołnierze nadal na wschodzie Ukrainy. A Putin na to... Prezydent Rosji przekonuje, że nie zależy mu na odbudowie imperium. Krytykuje również politykę zagraniczną USA i wspomnia o... Polsce.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)