Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
konflikt na ukrainie
21.01.2015 21:47

Wojna na Ukrainie. W Berlinie spotkanie czterech ministrów

- Fakt, że walki rozgorzały na nowo, świadczy o tym, że sytuacja jest niebezpieczna i staje się coraz bardziej niebezpieczna - powiedział Steinmeier, szef niemieckiej dyplomacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Ministrowie spraw zagranicznych Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy spotkali się dziś w Berlinie, aby po raz kolejny poszukiwać dróg rozwiązania krwawego konfliktu we wschodniej Ukrainie. Szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier liczy na postępy.

_ Fakt, że walki rozgorzały na nowo, świadczy o tym, że sytuacja jest niebezpieczna i staje się coraz bardziej niebezpieczna _ - powiedział Steinmeier, gospodarz spotkania. Jak podkreślił, tylko wczoraj po stronie ukraińskiej było sześciu zabitych.

Szef niemieckiej dyplomacji zaznaczył, że mieszkańcy terenów, gdzie toczą się walki, płacą _ wysoką cenę _. Steinmeier przypomniał, że poprzednie spotkanie z 12 stycznia zakończyło się fiaskiem. Jak podkreślił, przed spotkaniem w środę obie strony, rosyjska i ukraińska, zasygnalizowały, że są gotowe do _ zbliżenia stanowisk _.

W związku z tym podejmiemy dziś kolejną próbę - oświadczył niemiecki minister, wyrażając nadzieję, że rozmowy będą konstruktywne i dadzą rezultat, którego nie udało się osiągnąć wcześniej. Jak wyjaśnił, liczy nie tylko na skuteczne zawieszenie broni, lecz także na _ decydujące kroki _ w kierunku realizacji porozumień z Mińska.

Na zaproszenie Steinmeiera do stolicy Niemiec przybyli szefowie dyplomacji Francji, Rosji i Ukrainy: Laurent Fabius, Siergiej Ławrow i Pawło Klimkin.

Niemiecki MSZ mówił we wtorek o _ dramatycznym pogorszeniu się _ sytuacji na Ukrainie od ostatniego spotkania czterech ministrów 12 stycznia. W ocenie Berlina obecna sytuacja przypomina tę z sierpnia zeszłego roku, gdy walki na wschodzie Ukrainy osiągnęły największą intensywność.

Poprzednie rozmowy na początku zeszłego tygodnia zakończyły się fiaskiem. Ich głównym tematem było przygotowanie spotkania przywódców Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy w stolicy Kazachstanu Astanie, jednak uczestnicy nie zdołali dojść do porozumienia.

Warunkiem stawianym przez kanclerz Angelę Merkel jest osiągnięcie jeszcze przed spotkaniem na szczycie _ konkretnych postępów _ w realizacji uzgodnionych we wrześniu porozumień z Mińska. Wynegocjowane wówczas umowy przewidują przestrzeganie rozejmu i linii demarkacyjnej między rządowymi wojskami ukraińskimi a oddziałami separatystów, rozpoczęcie wycofywania ciężkiej broni oraz wymianę jeńców.

Podpisane we wrześniu w obecności przedstawicieli OBWE porozumienia są stale naruszane. Ukraina i Rosja oskarżają się wzajemnie o łamanie ustaleń.

Czterostronne rozmowy trwają od zeszłego lata. Negocjowanie w tym gronie przywódcy Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy uzgodnili przy okazji obchodów 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii. Berlin podkreśla, że grono uczestników rozmów, wśród których nie ma Polski, nie zostało wybrane przez Niemcy, lecz powstało przypadkowo przy okazji obchodów w Normandii.

Od wybuchu zbrojnego konfliktu na Ukrainie w walkach zginęło ponad 4 800 osób.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: konflikt na ukrainie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz