Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna w Afganistanie. Francuzi wyjeżdząją

0
Podziel się:

Po 13 latach ostatni francuski kontyngent zakończył misję.

Wojna w Afganistanie. Francuzi wyjeżdząją
(PAP/EPA)

Ostatni francuski kontyngent zakończył misję, po 13-letniej obecności oddziałów w tym kraju - podała agencja AFP. Ok. 150 żołnierzy stacjonowało w pobliżu międzynarodowego lotniska w Kabulu, m.in. szkoląc Afgańczyków.

Podczas uroczystości w Kabulu Francuzi przekazali pałeczkę siłom tureckim, w czasie, gdy końca dobiega także dowodzona przez NATO 13-letnia misja bojowa ISAF. Francuscy żołnierze szkoli kontrolerów lotów, komandosów, strażaków a także niektóre afgańskie oddziały.

_ - Naszym zadaniem było odtworzenie tutaj warunków bezpieczeństwa, które pozwolą na rozwój instytucji, (...) a także na rozwój tego kraju. Otwarto wiele szkół i szpitali _ - powiedział generał Philippe Lavigne.

Francja wycofała z Afganistanu swe oddziały bojowe w 2012 r., ale niewielki kontyngent pozostał w kraju, by wspierać afgańskie siły i instytucje.

Od początku zbrojnej interwencji Zachodu w Afganistanie w 2001 r. zginęło 89 francuskich żołnierzy, a 700 odniosło obrażenia. Łącznie w kraju służyło ok. 70 tys. francuskich wojskowych.

Afgańscy talibowie, pokonani i przegnani z kraju jesienią 2001 r., znów - do spółki z innymi sprzymierzonymi z nimi partyzanckimi armiami - kontrolują jedną trzecią kraju i choć nie oblegają stolicy, Kabulu, to niemal co tydzień dokonują tam zamachów bombowych.

W mediach dominuje przekonanie, że 13-letnia obecność zagranicznych wojsk w Afganistanie nie przyniosła oczekiwanych efektów, a kraj ten po wycofaniu koalicyjnych sił może pogrążyć się w kryzysie wewnętrznym, podobnym do irackiego.

Pod koniec września władze afgańskie podpisały z USA dwustronne porozumienie w sprawie bezpieczeństwa oraz osobne porozumienie z NATO. Dzięki nim w kraju po 2014 r. pozostanie ok. 12,5 tys. zagranicznych żołnierzy, głównie Amerykanów, ale także Niemców, Włochów i Turków. Będą szkolić siły afgańskie i im doradzać, ale nie będą już prowadzić misji bojowych. Francja nie będzie uczestniczyć w tej nowej misji.

Czytaj więcej w Money.pl
Francja: 25-procentowy wzrost napadów Rozwoju tego zjawiska w tak błyskawicznym tempie jeszcze nie notowano - przyznaje francuskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
Francja przeciwna niepodległości Katalonii Premier Francji Manuel Valls sprzeciwia się podziałowi państw Europy pod wpływem nacjonalizmów, m.in. katalońskiego, pragnącego oderwania Katalonii od Hiszpanii. Wywiad z nim opublikował w poniedziałek hiszpański dziennik "El Mundo".
Koniec misji bojowych w Afganistanie Zbrojna interwencja Zachodu w Afganistanie kosztowała życie 3,5 tys. zachodnich żołnierzy (najwięcej, bo 2,2 tys. Amerykanów i pół tysiąca Brytyjczyków).
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)