Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Polacy wydają coraz więcej na dom. To drugi taki wzrost w Europie

Polacy wydają coraz więcej na dom. To drugi taki wzrost w Europie

Większy skok zanotowała tylko Słowacja. Fot. Bartłomiej Magierowski/Eastnews
Większy skok zanotowała tylko Słowacja.

W ciągu dekady udział wydatków z budżetu rodziny na utrzymanie domu wzrósł o ponad 80 proc. W sumie Polacy w całym ubiegłym roku wydali na ten cel 13,2 mld euro – wynika z danych Eurostatu.

Na wyposażenie domu, sprzętu AGD i ogólne jego utrzymanie najwięcej pieniędzy wydają mieszkańcy Malty i Niemcy. Ci pierwsi przeznaczają na ten cel aż 7 proc. wszystkich wydatków na konsumpcję, nasi zachodni sąsiedzi ledwie 0,2 punktu proc. mniej – podaje "Forsal".

Polacy pod tym względem utrzymują się poniżej unijnej średniej wynoszącej 5,5 proc. Jak wynika z danych Eurostatu, na dom w 2016 roku przeciętny nasz rodak wydał 5,3 proc. tego co przeznacza na konsumpcję.

Na takie mieszkania stać dziś Polaków:

 

Europejskie dane pokazały jednak, jak bardzo zmieniła się nasza sytuacja na przestrzeni ostatnich 10 lat. Procentowy wzrost nominalnych wydatków przeznaczanych na domowe cele jest jednym z najwyższych w Europie.

 

Podczas gdy jeszcze w 2006 roku na dom przeznaczyliśmy 7,23 mld euro, tak po dekadzie wydatki te urosły do 13,2 mld. To - jak wskazuje "Forsal" - 81,6 proc. więcej niż przed 10 laty. Większy skok zanotowała tylko Słowacja.

eurostat, wydatki domowe
Czytaj także
Polecane galerie
fdsf
2017-12-18 12:15
widac jakim krajem jestesmy, krajemi zlodziei!!!1
wwww
2017-12-18 10:55
Sprawa prosta , jak powstały wspólnoty, prawo dało władzę zarządom i administratorom do bezkarnego zawyżania ksztów utrzymania, nie ma żadnego nadzoru , u nas np administartorka wprowadziła do termomodernizacji firmę o 40 % droższą od najtańszej oferty ma w układzie panią z zarządu iparę wiernych emerytek i w trybie indywidualnego zbierania głósów wydają kasę jak chcą i ile chcą. To jest skandal skoro muszę płacić , a do mnie nawet nie przychodzą z informacją - mogę iść do sądu ale wtedy starszą ludzi kosztami procesu i wszyscy się wycofują. Pani administartorka wynajeła prawnika( nie wiem ile mu płaci) ale na zebraniach zastrasza ludzi by nie szli do sądu. Ale jak z termomodernizacji mają pół mln do podziału to jasne , że nas przekręcą - i to jest główny powód podwyżek.
Jacek
2017-12-17 22:35
"przeciętny nasz rodak wydał 5,3 proc. tego co przeznacza na konsumpcję". Oto przeciętne dane pisane przez przeciętnego pismaka dla przeciętnego portalu w przeciętny sposób, czyli nie wiadomo o czym, bo precyzji i danych zero.
Pokaż wszystkie komentarze (30)