Notowania

Wyniki KGHM. Najgorsze mają już za sobą?

KGHM zanotował w I kwartale 2017 r. 398 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 161 mln zł zysku przed rokiem. - Najtrudniejszy okres mamy za sobą. W maju planujemy ogłosić rewizję naszej strategii - zapowiada prezes spółki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KGHM)

Wynik okazał się o niższy od konsensusu PAP Biznes, który zakładał 719,7 mln zł, jednak nie uwzględniał informacji o ujemnych różnicach kursowych, którą spółka podała 28 kwietnia.

Zysk EBITDA okazał się natomiast o prawie 6 proc. wyższy od oczekiwań. Niższe o 9,5 proc. były przychody.

Oczekiwania analityków ankietowanych przez PAP Biznes wahały się na poziomie zysku netto grupy od 470,9 mln zł do 923 mln zł. KGHM podał 28 kwietnia, że w skonsolidowanym sprawozdaniu za I kw. 2017 roku oszacował ujemne niezrealizowane różnice kursowe na 815 mln zł, a w jednostkowym sprawozdaniu na 425 mln zł.

Zysk EBITDA sięgnął 1,581 mld zł wobec 987 mln zł rok wcześniej. Oczekiwania analityków wskazywały na 1,492 mld zł zysku EBITDA. Marża EBITDA w I kw. wyniosła 32,2 proc. i była o 4,6 pkt. proc. wyższa od konsensusu PAP.

Przychody grupy KGHM w pierwszym kwartale wyniosły 4,991 mld zł, rosnąc wobec 3,912 mld zł rok wcześniej. Sprzedaż okazała się o 9,5 proc. niższa od konsensusu PAP Biznes, który zakładał 5,428 mld zł.

Stosunek zadłużenia netto grupy do zysku EBITDA za ostatnie 12 m-cy wyniósł 1,4.

KGHM zapłacił w pierwszym kwartale 366 mln zł podatku od wydobycia niektórych kopalin, czyli o 32,6 proc. więcej niż przed rokiem, gdy z tego tytułu odprowadził do budżetu państwa 276 mln zł.

Zysk rośnie

Jednostkowy zysk netto KGHM w pierwszym kwartale wyniósł 805 mln zł wobec 370 mln zł przed rokiem. Przychody spółki KGHM Polska Miedź wzrosły o 30,8 proc. do 3,896 mld zł wobec, a zysk EBITDA wyniósł 1,304 mld zł wobec 673 mln zł rok wcześniej.

- W maju ogłosimy rewizję strategii KGHM na lata 2017-2021 z perspektywą 2040 roku - zapowiedział prezes KGHM Radosław Domagalski. - W oczywisty sposób zarząd musi się zmierzyć z kwestią oceny efektywności poszczególnych aktywów. Zwłaszcza w kontekście dłuższej perspektywy - powiedział dziennikarzom prezes, który uczestniczył w Katarsko-Polskim Forum Gospodarczym.

Pytany o wypłatę dywidendy za 2017 r. prezes Domagalski-Łabędzki powiedział, że trwa dyskusja na ten temat. - Mamy w tej chwili rekomendacje do rady nadzorczej, która zapozna się z naszymi deklaracjami i będziemy czekać na ostateczną decyzję walnego - wyjaśnił.

Najgorsze minęło?

- Absolutnie wierzę w KGHM, uważam, że najtrudniejszy okres mamy za sobą. Koniunktura nam sprzyja, mamy stabilność i w zarządzie, i w procesie operacyjnym w obszarach, które sprawiały nam pewne trudności - np. aktywa zagraniczne - ocenił.

W połowie marca br. spółka podała w raporcie rocznym, że w tym roku będzie kontynuować prace związane z rewizją strategii.

"W 2016 r. zarząd KGHM Polska Miedź S.A. podjął decyzję o gruntownej rewizji strategii spółki. Rewizja strategii skoncentrowana jest na dostosowaniu celów spółki do przewidywanych możliwości finansowych z uwzględnieniem warunków rynkowych i konieczności optymalizacji kosztów" - napisano wówczas w raporcie rocznym. Przekazano w nim, że "prace związane z rewizją strategii spółki nie zostały zakończone w 2016 r. i będą kontynuowane w 2017 r."

KGHM zajmuje się wydobyciem i przetwórstwem cennych surowców naturalnych. Jego sercem jest największe w Europie złoże rudy miedzi zlokalizowane w południowo-zachodniej Polsce. Obecnie firma dysponuje zdywersyfikowanym geograficznie portfelem projektów górniczych. Posiada zakłady produkcyjne na trzech kontynentach - w Europie, Ameryce Północnej i Południowej. Kontrolowane przez KGHM światowe zasoby rudy miedzi - 22,7 milionów ton - gwarantują firmie miano lidera przemysłu wydobywczego. W portfolio pojawiły się również nowe metale takie jak molibden, pallad czy nikiel

Tagi: wyniki kghm, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-05-2017

mJak PO przejmie znowu władzę, to najgorsze rzeczywiście przed będzie przed KGHM. Przypomnę ,że to PO nałożyło POdatek od kopalin dla KGHM. Przypomnę … Czytaj całość

05-05-2017

SsssNajgorsze dopiero przed nimi. Przypominam, że KGHM płaci podatek i jest on tym większy im większe są zyski. Prezydent Duda obiecywał go znieść, ale po … Czytaj całość

06-05-2017

Stefan BatoryU nas w Kołobrzegu taki jeden płaci 1192zł miesięcznie, wypłata do ręki.

Rozwiń komentarze (4)