Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dzięki nowym przepisom wywóz leków ma być trudniejszy. Ale eksperci wątpią

Kto prowadzi np. hurtownię farmaceutyczną, nie będzie już mógł otworzyć przychodni - takie obostrzenia mają znaleźć się w nowych przepisach. Wszystko po to, by utrudnić wywóz leków za granicę. Eksperci mają jednak wątpliwości, czy to cokolwiek da.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay.com/Domena publiczna)
Najnowszy pomysł resortu zdrowia to kolejny z cyklu: "teraz to już na pewno się uda"

Prawo farmaceutyczne to jedna z najczęściej nowelizowanych ustaw w ostatnich miesiącach. Jak informuje wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna", tylko od początku 2016 roku było już do niej 18 poprawek.

Teraz szykują się kolejne. Dwie czekają już na wejście w życie, a w kolejce jest następna. Resort zdrowia ma świadomość, że obecne przepisy nie utrudniają wywozu leków za granicę. A to coraz bardziej nasilający się proceder, o którym wielokrotnie już pisaliśmy w money.pl.

Najnowsza nowelizacja ma go wreszcie ukrócić. Będzie w niej zapisane, że jeden przedsiębiorca nie będzie mógł prowadzić kilku rodzajów działalności gospodarczej, w której będzie miał możliwość kupowania leków. Innymi słowy - jeśli prowadzi np. hurtownię leków, to nie będzie mógł mieć prywatnej przychodni.

Problem z wywozem leków trwa od lat. Żadne przepisy nie mogą sobie z nim jednak poradzić

Jak dodaje "DGP", to właśnie przez przychodnie, a nie apteki, wypływa w ostatnim czasie z Polski najwięcej leków. Zdaniem przepytanych przez dziennik ekspertów, nawet takie prawo może niewiele dać.

- Najważniejsze, by zacząć stosować już obowiązujące przepisy – twierdzi wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków. - Wojewodowie ustawowo są zobowiązani do kontrolowania podmiotów leczniczych, gdy tylko dowiedzą się o nieprawidłowościach zgłaszanych im przez inspektorów farmaceutycznych. Większość z nich tego jednak nie robi.

Prawo farmaceutyczne ma szeroki wachlarz kar, które jednak są tylko teoretyczne. Nikt ich bowiem nie nakłada.

Z kolei Marcin Piskorski, prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET zwraca uwagę, że argument walki przeciwko wywozowi leków był używany przez resort przy okazji wprowadzania kontrowersyjnej "apteki dla aptekarza". Tymczasem teraz słyszymy, że za wywóz odpowiedzialne są głównie przychodnie. - Szkoda, że te trafne spostrzeżenia wtedy nie były brane pod uwagę - mówi Piskorski.

I dodaje, że przecież prawo można łatwo obejść, na przykład zakładając inną spółkę.

- Minister zdrowia podziela opinię, iż powinna zostać uregulowana kwestia dotycząca wykonywania przez różne podmioty - w ramach wspólnych grup kapitałowych - działalności w zakresie prowadzenia hurtowni i prowadzenia działalności polegającej na wykonywaniu działalności leczniczej - informuje rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia Milena Kruszewska.

I dodaje, że na razie nie ma możliwości ujęcia odpowiednich zmian w projekcie ustawy.

Tagi: wywóz leków, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-08-2017

sputnickJak to jest że NFZ jest w stanie rozliczyć każdy szpital z każdego pacjenta czy nie został przyjęty ponad limit i w razie czego szpitalowi nie … Czytaj całość

22-08-2017

sputnickPrzepisy odnośnie reprywatyzacji a raczej ich brak umożliwiają wyłudzanie kamienic. Przepisy odnośnie dopłat rolnych umożliwiają pobieranie dopłat … Czytaj całość

22-08-2017

sputnickA nie można poprostu robić refundacji do leków sprzedanych w aptece na konkretne recepty imienne, a nie dopłacać na poziomie hurtowni, gdzie leki jadą … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (6)