Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Zakaz handlu w niedzielę. Dziś głosowanie w Sejmie

Zakaz handlu w niedzielę. Dziś głosowanie w Sejmie

W trakcie głosowania nad zakazem handlu niepodzianki raczej nie będzie Fot. Fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta
W trakcie głosowania nad zakazem handlu niepodzianki raczej nie będzie

Posłowie zdecydują w piątek, czy ustawa o zakazie handlu w niedzielę trafi do Senatu. Sejmowa arytmetyka nie daje wielkich nadziei przeciwnikom pomysłu – PiS dysponuje większością, która wystarczy do przyjęcia ustawy w kolejnym jej kształcie.

Trzeciego sejmowego czytania ustawy, którą zgłosiła "Solidarność", a zarazem głosowania, nie było w pierwotnym planie posiedzenia Sejmu. Wiadomo już jednak, że dzisiejszego poranka porządek obrad zostanie uzupełniony o ten punkt.

Zmiany, zmiany, zmiany...

Po wielu zwrotach akcji ws. zakazu handlu w niedzielę i kilkunastu wersjach rozwiązania, kilkanaście godzin temu poznaliśmy tę, której chcą dla Polaków posłowie. W nocy ze środy na czwartek podczas posiedzenia komisji zdecydowano o tym, że od 1 marca 2018 r. do 31 grudnia 2019 r. obowiązywać będzie katalog niedziel, w które zrobimy zakupy. Od 2020 r. handel będzie zakazany poza niedzielami przedświątecznymi oraz ostatnimi niedzielami stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Jak powiedział nam dyrektor generalny jednego z centrów handlowych, zagraniczni inwestorzy "są przerażeni" kolejnymi pomysłami ws. handlu. Pomysł może doprowadzić także do problemów na rynku budowlanym – sklepom wielkopowierzchniowym nie będzie się opłacało przeprowadzać remontów.

Poprawki? Tylko te zgłoszone przez PiS

Rozwiązania przyjęte przed dwoma dniami w nocy nie są jednak ostateczne. Podczas wczorajszego posiedzenia sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny wprowadzono do dokumentu kolejne zmiany. Wszystkie 19 przyjętych zostało przygotowanych przez PiS. Żadna ze zgłoszonych przez opozycję nie przeszła.

Poprawki zakładają m.in., że zakaz handlu nie dotyczy 29 kategorii przedsiębiorstw, w tym np. cukierni i lodziarni.

Czytaj także
Polecane galerie
Obserwator
2017-12-03 23:30
Najglupszy pomysl to wolne niedziele,bardzo duzo ludzi straci prace.... i nigdy ci ludzie nie beda glosowac na PiS bo to ich pomysl ja takze nie bede na nich glosowal a zawsze to robilem .....podobno jest demokracja a w praktyce zaczyna wracac komuna.....
Jan s.
2017-11-26 14:37
Po co te posiedzenia sejmu na temat handlu wiadomo że obóz rządzący zrobi tak jak mu każe rydzyk Chce odwrócić uwagę od spraw ważnych choćby Sadownictwa i wiele innych dotyczących NARODU I KRAJU
Wars
2017-11-24 13:15
Amerykanie wymyślają Walentynki, (jeden dzień) aby przełamać stagnację handlową pomiędzy świętami Bożego narodzenia z Wielkanocą, a my pozbywamy się kilkudziesięciu dni pracy. Ale kto bogatemu zabroni.
Pokaż wszystkie komentarze (82)