Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Zakaz handlu jednak we wszystkie niedziele? Szanse na kompromis maleją

510
Podziel się:

Pierwotny postulat NSZZ Solidarność ma bowiem coraz silniejsze poparcie w rządzie.

Zakaz handlu najprawdopodobniej nie zostanie wprowadzony od stycznia 2018.
Zakaz handlu najprawdopodobniej nie zostanie wprowadzony od stycznia 2018. (Adam Tuchlinski/REPORTER)

Już wiadomo, ustawa ograniczająca handel w niedzielę nie wejdzie w życie od 1 stycznia 2018 roku. Problemem nie jest nawet to, że Polska musi skierować projekt do notyfikacji w Komisji Europejskiej. Przede wszystkim wciąż nie ma zgody, co do jej kształtów.

Według nieoficjalnych informacji "Rzeczpospolitej" powrót pełnego zakazu handlu we wszystkie niedziele jest możliwy. Pierwotny postulat NSZZ Solidarność ma bowiem coraz silniejsze poparcie w rządzie.

Pod koniec października za pełnym zakazem handlu opowiedział się wicepremier i minister finansów Mateusz Morawiecki, o czym informowaliśmy w money.pl. - Zakaz handlu w cztery niedziele w miesiącu byłby akceptowalny, rozumiem ten postulat (związkowców - przyp. red.), można się dogadać i jeśli o mnie chodzi, to można rozszerzyć na cztery niedziele - zaznaczył.

W listopadowe Święto Niepodległości postulat Solidarności poparła również premier Beata Szydło. - Ja podzielam to zdanie, że wszystkie niedziele powinny być wolne - potwierdziła premier Beata Szydło w wywiadzie na antenie RMF FM.

Zaledwie dzień wcześniej przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk mówił o tym, że o kompromis wcale nie będzie łatwo. - Jest duża różnica zdań. Jeśli jednak dyskusja jeszcze potrwa, założony termin wprowadzenia ograniczenia handlu pierwszego stycznia 2018 staje się mało realny – przyznał w radiowej Trójce.

- Rząd dał zielone światło do prac, nie ingeruje, w którą stronę pójdą. Sam wolałbym, aby wszystkie niedziele były wolne – podkreślił przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Projekt ustawy trafił do Sejmu jesienią ubiegłego roku jako inicjatywa obywatelska autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ "Solidarność". Jego pierwotna wersja zakładała zakaz handlu w niedziele w większości placówek handlowych, z pewnymi jedynie odstępstwami.

W które niedziele sklepy będą czynne? Znamy plany PiS

Pierwotny projekt jednak został dość mocno zmodyfikowany przez sejmową komisję. Mowa w nim była już o tylko dwóch niedzielach - drugiej i czwartej. Kolejne pomysły dotyczyły także tylko jednej niedzieli handlowej.

Z tego powodu Solidarność głośno zaprotestowała. Przewodniczący Piotr Duda mówił nawet, że związek został przez PiS "oszukany" i "przyszedł czas na to, by skarcić" posłów Prawa i Sprawiedliwości. - To już nie jest nasz projekt - podkreślał.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(510)
Emilka.27
6 lat temu
Zwróćcie uwagę, że nie ma przykazania zakazującego pracy w pierwszym dniu tygodnia, dlatego praca w niedzielę nie jest grzechem. Szabat - siódmy dzień tygodnia – sobota jest dniem wyróżnionym nie przez człowieka, ale przez samego Boga, dlatego nikt oprócz Boga nie może odwołać święcenia tego dnia. Zmiana święcenia soboty na niedzielę nie znajduje potwierdzenia ani w słowach Pana Jezusa, ani w słowach Apostołów, ani w całym Piśmie Świętym. Chociaż w Nowym Testamencie znajdujemy wzmianki o pierwszym dniu tygodnia - niedzieli, to w żadnym przypadku nie towarzyszy im polecenie święcenia go. Ponieważ tylko sobotę - siódmy dzień tygodnia uczynił Bóg dniem świętym, dlatego nie dajcie zwodzić się tym, którzy nakazują Wam święcenie innego dnia.
Emilka.27
6 lat temu
Wersety ze Słowa Bożego podkreślają, że należy święcić siódmy dzień tygodnia - sobotę. W Księdze Rodzaju [1 Księdze Mojżeszowej ] 2:1-3. [ przekład BT] czytamy: "W ten sposób zostały ukończone niebo i ziemia oraz wszystkie jej zastępy stworzeń. A gdy Bóg ukończył w dniu szóstym swe dzieło, nad którym pracował, odpoczął dnia siódmego po całym swym trudzie jaki podjął. Wtedy Bóg pobłogosławił ów siódmy dzień i uczynił go świętym; w tym bowiem dniu odpoczął po całej swej pracy, którą wykonał stwarzając". W IV przykazaniu Dekalogu Bóg przypomina: "Pamiętaj, abyś dzień sobotni święcił.(…)” - przekład Księdza Jakuba Wujka 2 Mojż. 20:8-12. W Biblii Gdańskiej, w 5 Księdze Mojżeszowej 5 rozdział:12-15.w. czytamy: "Przestrzegaj dnia sobotniego, abyś go święcił, jakoć rozkazał Pan, Bóg twój." Bóg nie powiedział, abyśmy święcili dzień, który nam się podoba, lecz wyraźnie określił, który to ma być, siódmy dzień tygodnia - sobota, i tylko za święcenie tego dnia jest ukazane specjalne Boże błogosławieństwo, gdyż jest to Dzień Pański - Iz. 58 rozdział:13-14 w., i powinien być poświęcony Bogu. Sobotę nakazał nam święcić sam Bóg z nieba, niedzielę nakazali święcić ludzie – sami zdecydujcie komu będziecie posłuszni.
Emilka.27
6 lat temu
A dlaczego chcą wprowadzić zakaz handlu w niedzielę? Piśmie Świętym, w przekładzie Księdza Jakuba Wujka w 2 Mojż. 20:8-12. czytamy: "Pamiętaj, abyś dzień sobotni święcił. Sześć dni robić będziesz i będziesz wykonywał wszystkie roboty twoje; ale dnia siódmego sabat Pana, Boga twego jest: nie będziesz wykonywał weń żadnej roboty, ty i syn twój, i córka twoja, sługa twój i służebnica twoja, bydlę twoje i gość, który jest między bramami twymi. Przez sześć dni bowiem czynił Pan niebo i ziemię, i morze, i wszystko, co w nich jest, a odpoczął dnia siódmego; i dlatego pobłogosławił Pan dniowi sobotniemu i poświęcił go." IV przykazanie Dekalogu biblijnego nakazuje ludowi Bożemu wykonywanie pracy w ciągu sześciu dniu w tygodniu, natomiast siódmy dzień tygodnia –sobotę mamy zgodnie z Bożym poleceniem święcić. Dlaczego więc są wyznania, które nauczają, że niedziela, pierwszy dzień tygodnia jest dniem świętym? Przecież to nieprawda. Niech odpowiedzą nam osoby, które święcą niedzielę, na czyje polecenie to czynią? Kto jest ich panem, że nie stosują się do tego, co mówi Bóg?
Oliwka.
6 lat temu
Siódmym dniem tygodnia jest szabat [sobota] i to ten dzień nakazał Pan Bóg święcić. W Piśmie Świętym, w IV przykazaniu Dekalogu wyraźnie czytamy: "Pamiętaj, abyś dzień sobotni święcił.” Księga Wyjścia 20: 8-9 [Przekład Księdza Jakuba Wujka]. U podstaw święcenia niedzieli leży więc naruszenie Dziesięciu Przykazań Bożych.
OIiwka.
6 lat temu
W Piśmie Świętym, w Liście do Hebrajczyków 4:9 [Przekład Biblii Poznańskiej] wyraźnie czytamy: „Przeto pozostaje jeszcze odpoczynek sobotni dla ludu Bożego”. W Przekładzie Biblii Tysiąclecia ten werset z Listu do Hebrajczyków 4:9 brzmi tak: "A zatem pozostaje odpoczynek szabatu dla ludu Bożego". Jeżeli więc ktoś należy do ludu Bożego święcenie szabatu [soboty], obowiązuje również jego. Skoro więc dla ludu Bożego pozostaje odpoczynek sobotni, to dla kogo pozostaje odpoczynek niedzielny? Dla tych, którzy nie należą do ludu Bożego.
...
Następna strona