Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

Wszystkie niedziele wolne od pracy. Beata Szydło już nie ma wątpliwości

600
Podziel się:

Wszystkie niedziele powinny być wolne - powiedziała premier Beata Szydło na antenie radia RMF FM w sobotę rano. Tym samym dołączyła do wicepremiera Morawieckiego, który dał się niedawno przekonać związkowcom.

Wedlug Beaty Szydło większość ministrów skłania się już do wersji stawy, zakazującej handel w każdą niedzielę
Wedlug Beaty Szydło większość ministrów skłania się już do wersji stawy, zakazującej handel w każdą niedzielę (EAST NEWS)

- Ja podzielam to zdanie, że wszystkie niedziele powinny być wolne - powiedziała premier Beata Szydło w wywiadzie z Krzysztofem Ziemcem na antenie RMF FM w sobotni ranek.

Tym samym wydaje się, że droga do właśnie takiej wersji ustawy o zakazie handlu w ten dzień tygodnia stoi otworem.

- Ta dyskusja nie była łatwa w rządzie. Myśmy tylko opiniowali projekt obywatelski, różne były głosy - powiedziała Szydło. Według niej już większość ministrów skłania się ku temu, żeby jednak wszystkie niedziele były wolne.

Zobacz także: Zobacz również: Czy popierasz zakaz handlu w niedzielę?

- Pewne analizy, pewne oceny, również głosy płynące spośród środowisk związanych z gospodarką, wskazywały, że może należy wskazać ten pośredni model (dwie niedziele - przyp. red.). Ja uważam, że takie rozwiązania "trochę tu, trochę tu" nigdy nie są dobre - stwierdziła.

Pierwsze projekty mówiły o tylko dwóch niedzielach - drugiej i czwartej. Kolejne pomysły dotyczyły już tylko jednej niedzieli handlowej. W ubiegłym tygodniu jednak nawet wicepremier Morawiecki stwierdził, że pękł jego opór przed zakazem handlu w każdą niedzielę.

- Dla mnie problem niedziel jest problemem niepierwszorzędnym z punktu widzenia gospodarki - podkreślił Morawiecki w programie również stacji RMF FM prze tygodniem. - Jeśli wola społeczna jest taka, ja jako pierwszy powiedziałem, że dla mnie cztery niedziele są również dopuszczalne. Tak funkcjonują takie państwa jak Niemcy czy Francja, więc dlaczego nie? - zauważył.

Wprowadzenie takich zmian spowodowałoby prawdopodobnie zwolnienia w sieciach handlowych, gdyby nie to, że te teraz mają problemy ze znalezieniem pełnej obsady sklepów. Bezrobocie jest na najniższych poziomach od ćwierćwiecza, więc prawdopodobnie zakaz nie odbije się negatywnie na gospodarce. Może tylko spowolnić wzrost pensji w handlu detalicznym, bo potrzeba znalezienia nowych pracowników nie będzie już tak "paląca".

Projekt ustawy trafił do Sejmu jesienią ubiegłego roku jako inicjatywa obywatelska autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ "Solidarność". Jego pierwotna wersja zakładała zakaz handlu w niedziele w większości placówek handlowych, z pewnymi odstępstwami. Projekt przewidywał wejście w życie ustawy 1 stycznia 2018 r.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(600)
ewa
6 lat temu
Takie rzeczy jak odpoczynek, relacje międzylukie, rodzina nie zbuduje się pracując od rana do nocy przez 7 dni w tygodniu, dlatego ważne są te wolne niedziela, druga sprawa to poprawa położenia drobnrgo handlu który teraz walczy o życie z dominującymi supermarketami. Ta ustawa zapewnia to jakoś i powinna być wprowadzona
Mela
6 lat temu
To zmiana ważna, ale nie najważniejsza, ważne jest meritum czy wsparcie dla pracowników marketów oraz małych sklepów, które ta ustawa może dac
Kosma
6 lat temu
Oj, mogą być i cztery, byleby już wprowadzili tę ustawę, małe sklepy, drobni polscy przedsiębiorcy potrzebują jej jak kania dżdżu
Łukasz
6 lat temu
A kierowcy autobusów też będą mieli wolne? Skoro niedziele ma być wolna od pracy to dla każdego, a nie tylko dla tych. którzy odciągają klientów kościołowi. O i mszy w kościele też nie powinno być, ksiądz powinien też mieć wolne.
Andrzej
6 lat temu
To ja jako policjant też chcę mieć wolne.
...
Następna strona