Notowania

praca
05.03.2018 09:09

Zakaz handlu w niedzielę uderzy w pracowników ochrony. Kilka tysięcy osób do zwolnienia

Największe firmy ochroniarskie na razie przyglądają się temu, jak rynek zareaguje na zakaz handlu w niedzielę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Marek Gorczyński)
Firmy ochroniarskie w niedziele wysyłały do pracy sklepach wzmocnione zespoły ochroniarzy.

Wiele centrów handlowych i sklepów szczyt obrotów notuje w niedziele, dlatego ograniczenie handlu w ten dzień oznacza także mniejsze zapotrzebowanie na usługi ochroniarskie. Pracę może stracić nawet 10 tys. najsłabiej wykwalifikowanych pracowników.

Jak pisze "Rzeczpospolita", z szacunków Polskiego Holdingu Ochrony wynika, że niehandlowe niedziele oznaczają, że trzeba będzie zwolnić albo znaleźć nowe zajęcie dla ponad 4 procent pracowników zatrudnionych w tej branży.

Sławomir Wagner, szef Rady Nadzorczej PHO, mówi gazecie, że sprawa może dotyczyć nawet od 7 do 10 tysięcy pracowników. Podkreśla, że ochrona sklepów to główne zajęcie większości z 2,5 tys. firm z tej branży.

Wideo: sprawdź gdzie i dlaczego zrobisz zakupy w każdą niedzielę

O tym, że problem nie jest teoretyczny, może świadczyć przykład firmy City Security, która specjalizuje się w ochronie dużych centrów handlowych w Polsce. - Analizujemy teraz, jak zagospodarować nadmiar pracowników, których trzeba wykreślić z grafików, bo kurczą się potrzeby wielkich sklepów - mówi Beniamin Krasicki, prezes spółki.

O ile nie powinno być problemu z pracą dla wykwalifikowanych ochroniarzy, w szczególności z prawem do posługiwania się bronią, o tyle sytuacja zwykłych pracowników ochrony jest niepewna.

Największe firmy ochroniarskie na razie przyglądają się temu, jak rynek zareaguje na zakaz handlu w niedzielę. Wtedy będą ewentualnie renegocjować umowy z klientami. W ostatnich było to konieczne z powodu innych zmian w prawie - ozusowania umów-zleceń, wzrostu płacy minimalnej i wprowadzania stawki godzinowej.

Zakaz handlu po raz pierwszy zadziała w niedzielę 11 marca. Większość sklepów i galerii handlowych w ten dzień będzie zamknięta. Wiele sieci handlowych stara się jednak obejść przepisy, wykorzystując wiele luk i wyłączeń w ustawie.

W które niedziele obowiązuje zakaz handlu? Pobierz, wydrukuj i powieś na lodówce kalendarz WP. Na jego rewersie znajdują się informacje dotyczące wyłączeń od zakazu.

Tagi: praca, zakaz handlu w niedzielę, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-03-2018

eeeeNo i w końcu sobie odpoczną, będą mieć czas dla rodziny itepe itede. A my pracujący cały tydzień zapłacimy im zasiłki, super, nie?

05-03-2018

ewaczemu NIEOCZEKIWANE ? Sądzę, że raczej "do przewidzenia"

05-03-2018

AndziaPo co się denerwować. Według PIS Polska jest tak bogata ,że wystarczy dać ludziom rekompensaty.A jak nie ma to wystarczy nie kraść to takie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (652)