Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Zakaz handlu. Związkowcy z Biedronki walczą o wolne i idą do inspekcji pracy

Zakaz handlu. Związkowcy z Biedronki walczą o wolne i idą do inspekcji pracy

Początkowo nawet Biedronki przy dworcach miały być zamknięte. Ale Jeronimo Martins zmieniło zdanie Fot. Mariusz Gaczyński/Eastnews
Początkowo nawet Biedronki przy dworcach miały być zamknięte. Ale Jeronimo Martins zmieniło zdanie

Związkowcy donoszą na Biedronkę do Państwowej Inspekcji Pracy. Powód? Praca w czasie zakazu handlu.

NSZZ Solidarność '80 zwróciło się do urzędników, aby prześwietlili sklepy sieci zlokalizowane na dworcach, które były otwarte w pierwszą niedzielę objętą zakazem handlu - podaje serwis wiadomoscihandlowe.pl. Konkretnie chodzi o placówki na stacjach Warszawa Wschodnia, Kraków Główny, Poznań Główny oraz na dworcu w Grudziądzu. Związkowcy nie mają zastrzeżeń jedynie do Biedronki działającej na Warszawie Centralnej.

Jeszcze na początku zeszłego tygodnia koncern Jeronimo Martins nie planował otwierania swoich sklepów w pierwszą niedzielę wolną od handlu. Ale zmienił zdanie po deklaracji PIP z ubiegłego wtorku. Na pytanie odnośnie otwarcia sklepów zlokalizowanych przy dworcach Anna Martuszewicz, wicedyrektor Departamentu Prawnego przy Głównym Inspektoracie Pracy, odpowiedziała, że przyjmuje, że będzie to zgodne z prawem.

Zakaz handlu w niedziele. "Sklepom rykoszetem oberwie się w poniedziałek


 

Dopiero potem PIP doprecyzowała, że chodziło o jedną placówkę Biedronki – właśnie tę zlokalizowaną przy Dworcu Centralnym. Jednak właściciel sieci, firma Jeronimo Martins, nie zmienił już swojej decyzji i otworzył pięć sklepów.

Sytuacja ta oburzyła związkowców. Pracownik Biedronki na dworcu będzie obsługiwać kolegę z tej samej firmy, z tego samego miasta, który ma wolne – napisali na jednym z portali społecznościowych.

Dlatego teraz chcą, by sytuacją w Biedronce zainteresowali się inspektorzy PIP. Kolejna niedziela z zakazem handlu już 18 marca.

handel, zakaz handlu
Czytaj także
Polecane galerie
Jerzy
2018-03-15 13:14
Wygasic wszystkie biedronki i lidle i bedzie swiety spokoj,
Kolejarz
2018-03-14 23:10
Hmm. Czym się różni Pani w sklepie na dworcu od Pani pracującej w biedronce? No ok, mniejszy ruch. Jednak i tu handel i tu handel. Druga sprawa, dlaczego ,,handlowcy" mają mieć wolne a inne służby pracujące w niedzielę już nie? Ja z chęcią posiedział bym z dziećmi w niedzielę lub cokolwiek innego ale niestety 2-3 niedziele w miesiącu spędzam w pracy.
kasjerka z kina
2018-03-14 22:21
ale jak kasjerka w kinie obsługuje pracownika biedry a jeszcze na dodatek sfionskofca to wszystko jest OKi????
Pokaż wszystkie komentarze (121)