Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zarobki marszałka Sejmu. Ile dostanie Kidawa-Błońska?

0
Podziel się:

Zobacz, na co może liczyć druga osoba w państwie. Małgorzata Kidawa-Błońska ma się z czego cieszyć.

Zarobki marszałka Sejmu. Ile dostanie Kidawa-Błońska?
(PAP/Paweł Supernak)
bETbKWxx

Stanowisko marszałka Sejmu to nie tylko prestiż, ale również wymierne korzyści finansowe. Druga osoba w państwie zarobi dużo więcej niż szeregowy poseł. Ma też do dyspozycji służbowy samochód, ochronę BOR oraz może za darmo latać samolotami. Małgorzata Kidawa-Błońska zarobi więc w ciągu tych czterech miesięcy, które pozostały do końca kadencji, więcej niż przez cały rok jako poseł.

Wynagrodzenia najważniejszych osób w państwie ustala specjalne rozporządzenie prezydenta. Wynika z niego, że najlepiej opłacani są właśnie marszałkowie Sejmu i Senatu, a ich pensje są równe poborom premiera i wynoszą ponad 16,5 tysiąca złotych miesięcznie.

Ponieważ Małgorzata Kidawa-Błońska jest również posłem (to kluczowy warunek, który trzeba spełnić, ubiegając się o stanowisko marszałka), przysługuje jej również dieta w wysokości około 2,5 tysiąca złotych. W sumie więc co miesiąc na konto nowej marszałek wpłynie prawie 20 tysięcy złotych wynagrodzenia. To jednak nie koniec. Do tego jeszcze 12 150 złotych ryczałtu na prowadzenie biura poselskiego.

bETbKWxz

Wybrana w czwartek rano nowa marszałek w ciągu czterech miesięcy zarobi więc za prowadzenie obrad Sejmu ponad 65 tysięcy "gołej pensji". Do tego ma zagwarantowaną 3-miesieczną odprawę, więc gdyby nie została wybrana ponownie w nowej kadencji, otrzyma dodatkowe prawie 50 tysięcy. To w sumie daje ponad 110 tysięcy złotych, nie licząc diety parlamentarnej. Szeregowy poseł musi na takie uposażenie pracować rok (miesięcznie dostaje bowiem niecałe 10 tysięcy złotych), a statystyczny Kowalski - ponad dwa lata.

Najwięcej za kierowanie obradami Sejmu dostała obecna premier - Ewa Kopacz, która funkcję marszałka pełniła przez prawie 3 lata. Za ostatni pełny rok 2013 zainkasowała prawie 200 tysięcy złotych. Jej poprzednik Grzegorz Schetyna dostał tylko 400 złotych mniej mimo że pełnił funkcję przez 11 miesięcy w 2011 roku (odszedł na początku listopada). Z kolei ustępujący Radosław Sikorski za nieco ponad 3 miesiące zarobił 50 tysięcy.

Zarobki poprzedników Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na stanowisku marszałka Sejmu
Marszałek Sejmu Czas urzędowania Zarobki roczne
Źródło: Oświadczenia majątkowe posłów
Grzegorz Schetyna (2011) 11 miesięcy 198 383,92 zł
Ewa Kopacz (2013) 12 miesięcy 198 771,24 zł
Radosław Sikorski (2014) 3 miesiące 52 068,89 zł

Jeśli dobrze wykonuje się obowiązki marszałka, zawsze można liczyć również na premię. O tym, czy rzeczywiście się ona należy, decyduje... marszałek Sejmu. Dwa lata temu głośno było o tym, jak Ewa Kopacz, która w tym okresie przewodziła obradom parlamentu, przyznała sobie 45, a swoim zastępcom - 40 tysięcy złotych premii. Po medialnej burzy członkowie Prezydium Sejmu nagród się zrzekli.

bETbKWxF

Nie tylko pieniądze

Stanowisko marszałka Sejmu to nie tylko duże pieniądze, to również inne przywileje. Druga osoba w państwie automatycznie otrzymuje ochronę Biura Ochrony Rządu. Ma również do dyspozycji służbowe audi. Gdyby jednak Małgorzata Kidawa-Błońska chciała podróżować komunikacją miejską, to nie musi martwić się o bilety - jako poseł może jeździć tramwajami i autobusami za darmo. Może też jeździć jednym ze swoich dwóch aut, bo przysługuje jej zwrot kosztów za paliwo.

Marszałek nie musi się również martwić o tak przyziemne sprawy jak przesyłki pocztowe lub zakwaterowanie (ma do dyspozycji pokój w sejmowym hotelu). Natomiast gdy podejmuje gości w przysługującym mu luksusowym gabinecie, ma również zapewniony darmowy alkohol.

Za co te przywileje?

Zgodnie z regulaminem Sejmu marszałek ma za zadanie m. in. reprezentowanie Sejmu, zwoływanie posiedzeń, przewodniczenie obradom oraz "stanie na straży praw i godności Sejmu". Biorąc pod uwagę, że przed nami wakacje parlamentarne, Małgorzata Kidawa-Błońska nie będzie miała zbyt wielu okazji do pełnienia swoich obowiązków. Zgodnie z kalendarzem, do końca kadencji zostało już tylko 5 posiedzeń.

bETbKWxG

Pozostałe, regulaminowe zadania marszałka Sejmu:

Małgorzata Kidawa-Błońska w czwartkowym głosowaniu została wybrana na nowego marszałka Sejmu. Jej kandydaturę poparło 244 posłów.

Kontrkandydatem posłanki Platformy był wicemarszałek Sejmu z SLD Jerzy Wenderlich. Jego poparło 43 posłów. Głosowało 441 posłów, większość bezwzględna konieczna do wybory marszałka wynosiła więc 221.

bETbKWxH

Kidawa-Błońska jest posłanką trzecią kadencję. Dotychczas pełniła funkcję rzeczniczki rządu premier Ewy Kopacz. Pochodzi też z rodziny z tradycjami. Jest prawnuczką 2. prezydenta Polski Stanisława Wojciechowskiego, a jej drugim pradziadkiem był premier Władysław Grabski.

Czytaj więcej w Money.pl
Zielone światło dla nowego prawa łowieckiego Zdaniem Pawła Suskiego z PO, podkomisja pracowała pod dyktando Polskiego Związku Łowieckiego.
Jutro wybór nowego marszałka Sejmu Po rezygnacji Radosława Sikorskiego z funkcji marszałka, zastąpił go najstarszy wiekiem wicemarszałek Jerzy Wenderlich.
Nowy marszałek Sejmu. Jest kandydat PO Zarząd PO rekomendował w poniedziałek kandydaturę rzeczniczki rządu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, która ma zastąpić Radosława Sikorskiego.
bETbKWya
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)