Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Zarabiamy najlepiej w historii. A i tak trzy razy mniej niż Niemcy

640
Podziel się:

Zarabiamy najlepiej w historii, a i tak nam daleko do zachodnich sąsiadów.

Zarabiamy najlepiej w historii. A i tak trzy razy mniej niż Niemcy
(Geoff Robinson Photography/REX)

Za osiem godzin pracy przez 5 dni w tygodniu Niemiec zatrudniony na etacie dostaje średnio nawet 3700 euro brutto. W Polsce na tę samą pensję musiałby harować przez ponad trzy miesiące.

Co drugi pracownik w Niemczech zarabia miesięcznie do 3700 euro brutto - tak wynika z wyliczeń niemieckiego portalu Spiegel Online. Takich zarobków pozazdrości niejeden Polak.

Mniejszą pensję otrzymuje zaledwie 20 proc. zatrudnionych. Dodatkowo 30 proc. pracowników w Niemczech posiada wyższe miesięczne wynagrodzenia. Od jakiego progu możemy w Niemczech mówić o najlepiej zarabiających? Wystarczy pensja w wysokości 10.505 euro brutto.

**Polak 3 razy biedniejszy**

Dla Polaka te kwoty mogą okazać się zawrotne. Mimo że, jak pisaliśmy w money.pl, średnia na poziomie 4635 zł to nowy rekord zarobków w historii kraju. Jeszcze 2 lata temu średnia była poniżej 4 tys. zł. Po raz pierwszy barierę 3 tys. przekroczyła w 2006 roku.

Jeśli więc przyjmiemy, że statystyczny Polak zarabia około 4635 zł miesięcznie brutto. To, przy obecnym kursie euro około wynoszącym 4,24 zł, w przeliczeniu zarabiamy jakieś 1093 euro. To ponad trzy razy mniej niż Niemcy.

Zobacz także: Płaca minimalna w górę. Nowa stawka od 2018 roku:

**W Polsce jak za Gierka**

Gdzie w Polsce zarabia się najlepiej? Wśród branż, w których najdynamiczniej wzrosły wynagrodzenia jest górnictwo. Jak pisaliśmy w money.pl, za rządów PiS górnicy mają się niemal tak dobrze jak za rządów Edwarda Gierka.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw (ostatnie 3 lata)

W ciągu roku ich wynagrodzenia wzrosły średnio o 16 proc. do prawie 7 tys. zł brutto. Gonią informatyków, którzy w marcu mogli się pochwalić przeciętną pensją powyżej 8 tys. zł brutto. Nawet połowę tej kwoty nie dostanie się w gastronomii czy branży transportowej - wynika z ostatnich danych GUS.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(640)
BelialGlow
4 lata temu
Skoro artykuł traktuje o płacach w charakterze porównawczym, szczególnie między dwoma państwami, w których różna jest wysokość podatków i składek, to bardziej obrazowe byłyby kwoty netto. Tym bardziej, że mowa o krajach europejskich, w których panuje rozbudowany socjalizm, więc różnice między zarobkami brutto, a kwotą, którą otrzymuje się "na rękę" są znaczne...
Twardziel
4 lata temu
Również pracowałem kiedyś w Stahlkonzept Koch GmbH i praca faktycznie jeśli ktoś się stara jest bardzo opłacalna
Bogdan
4 lata temu
Wysokość wynagrodzenia zależy od wielu kwestii. Ja w Stahlkonzept Koch GmbH dostałem ciekawe warunki, mam fajnie płatne nocki i nadgodziny, więc wykręcam niezłą sumkę, ale dobrych fachowców się ceni
Achim.
5 lata temu
Niestety jest to nieprawda.Cięzko u nas w Niemczech znalezć dobrze płatną pracę a te które sa wysokoopłacane już dawno są zajęte.Ja pracuję w BASF od 38 lat i mam teraz 17 euro brutto na godzinę.
sony27
5 lata temu
nie znam nikogo kto by tyle zarabiał ile wynosi srednia krajowa ja ledwo mam 1800zł nie wiem skąd im tyle wychodzi
...
Następna strona