Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zarabiamy najlepiej w historii. A i tak trzy razy mniej niż Niemcy

Zarabiamy najlepiej w historii, a i tak nam daleko do zachodnich sąsiadów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Geoff Robinson Photography/REX)

Za osiem godzin pracy przez 5 dni w tygodniu Niemiec zatrudniony na etacie dostaje średnio nawet 3700 euro brutto. W Polsce na tę samą pensję musiałby harować przez ponad trzy miesiące.

Co drugi pracownik w Niemczech zarabia miesięcznie do 3700 euro brutto - tak wynika z wyliczeń niemieckiego portalu Spiegel Online. Takich zarobków pozazdrości niejeden Polak.

Mniejszą pensję otrzymuje zaledwie 20 proc. zatrudnionych. Dodatkowo 30 proc. pracowników w Niemczech posiada wyższe miesięczne wynagrodzenia. Od jakiego progu możemy w Niemczech mówić o najlepiej zarabiających? Wystarczy pensja w wysokości 10.505 euro brutto.

##Polak 3 razy biedniejszy

Dla Polaka te kwoty mogą okazać się zawrotne. Mimo że, jak pisaliśmy w money.pl, średnia na poziomie 4635 zł to nowy rekord zarobków w historii kraju. Jeszcze 2 lata temu średnia była poniżej 4 tys. zł. Po raz pierwszy barierę 3 tys. przekroczyła w 2006 roku.

Jeśli więc przyjmiemy, że statystyczny Polak zarabia około 4635 zł miesięcznie brutto. To, przy obecnym kursie euro około wynoszącym 4,24 zł, w przeliczeniu zarabiamy jakieś 1093 euro. To ponad trzy razy mniej niż Niemcy.

Płaca minimalna w górę. Nowa stawka od 2018 roku:

##W Polsce jak za Gierka

Gdzie w Polsce zarabia się najlepiej? Wśród branż, w których najdynamiczniej wzrosły wynagrodzenia jest górnictwo. Jak pisaliśmy w money.pl, za rządów PiS górnicy mają się niemal tak dobrze jak za rządów Edwarda Gierka.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw (ostatnie 3 lata)

W ciągu roku ich wynagrodzenia wzrosły średnio o 16 proc. do prawie 7 tys. zł brutto. Gonią informatyków, którzy w marcu mogli się pochwalić przeciętną pensją powyżej 8 tys. zł brutto. Nawet połowę tej kwoty nie dostanie się w gastronomii czy branży transportowej - wynika z ostatnich danych GUS.

Tagi: zarobki, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-08-2017

zbylutZa niskie zarobki podziękujcie Ukraińcom.

07-08-2017

ki_viCała szczęście że PiS nas wyciąga z tej depresji. Dla TO było to niemożliwe, jak większość zresztą, co jednak dla PiS było możliwe. Trzeba tylko … Czytaj całość

06-08-2017

robertNIE WAŻNE ILE ZARABIASZ WAŻNE ILE I CO MOŻESZ KUPIĆ ZA DNIÓWKĘ I TO OŚMIOGODZINNĄ W NORMALNYCH WARUNKACH PRACY I ZGODNIE Z BHP

Rozwiń komentarze (640)