Notowania

podatki
21.10.2016 12:38

Zmiany w podatkach. MF: wypowiedź błędnie zinterpretowana przez dziennikarza

Wypowiedź wiceministra finansów Leszka Skiby została błędnie zinterpretowana przez dziennikarza - napisano w komunikacie MF.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Stróżyk / Reporter)

Ministerstwo Finansów nie pracuje nad likwidacją wspólnego rozliczania się małżonków oraz ulg na dzieci - zapewnił resort w piątek w komunikacie. Według MF czwartkowe wypowiedzi w Sejmie wiceministra Leszka Skiby w tej sprawie zostały źle zinterpretowane.

"Ministerstwo Finansów informuje, że nie prowadzi prac zakładających likwidację ulg na dzieci oraz wspólnego rozliczania się z małżonkiem. Wypowiedź wiceministra finansów Leszka Skiby została błędnie zinterpretowana przez dziennikarza. Pan minister, odpowiadając w Sejmie na pytanie posłanki PO, stwierdził, że przy konstrukcji jednolitego podatku nie zostanie wykorzystany pomysł PO dzielenia dochodu przez liczbę osób w rodzinie (czyli rodziców i dzieci)" - napisano w komunikacie MF.

"Przedstawiane dotąd rozwiązania reformy podatków przygotowywane są przez zespół międzyresortowy w KPRM. Rząd premier Beaty Szydło już wprowadził wspierający rodziny program Rodzina 500+, nie ma więc potrzeby wprowadzania nowych prorodzinnych preferencji podatkowych" - dodano.

Skiba odpowiadał w czwartek w Sejmie m.in. na pytania poseł Izabeli Leszczyny z PO dotyczące planu wprowadzenia tzw. jednolitego opodatkowania. Leszczyna wskazała, że przed wyborami PO zaprezentowała koncepcję jednolitego podatku związanego bardzo silnie z jednolitym kontraktem na pracę. Projekt ten uwzględniał w podatku dochód na osobę w rodzinie, czyli jeśli pracowałoby dwoje rodziców, którzy mają pięcioro dzieci, to ich dochód dzielony byłby przez siedem.

Wiceminister przyznał, że w koncepcji, która była ogłoszona przed wyborami, rzeczywiście dochód był dzielony na osoby w rodzinie. - W sytuacji, w której PiS przygotowało kluczowy z punktu widzenia społecznego program 500+, to tym mechanizmem udało się osiągnąć ten najważniejszy cel, jakim jest wsparcie polityki prorodzinnej, ograniczenie nierówności społecznej, wsparcie osób, rodzin, które posiadają dzieci, wsparcie rodzin w procesie, w trudnym obowiązku wychowywania dzieci, tak żeby te osoby to wsparcie materialne mogły otrzymać od państwa - mówił Skiba.

- Z tego powodu, wydaje się, nie jest kluczowe, aby łączyć ze sobą rozwiązania. Z jednej strony jest właśnie pewien podatkowy mechanizm dodatkowy - oprócz oczywiście naturalnej ulgi w podatku - ale ten dodatkowy element, jakim byłoby dzielenie tego na osobę w rodzinie, jest z 500+ - powiedział.

Wyjaśnił, że ministerstwo chce, aby program Rodzina 500+ i te instrumenty tworzyły całość. Chce także sprawdzić, po jakimś okresie funkcjonowania programu 500+, które mechanizmy warto jeszcze uzupełnić.

- Na pewno pojawi się też refleksja nad tym, jakie instrumenty podatkowe mogą te działania uzupełniać. Na pewno intencja jest taka, że to, co jest, czyli odliczenie na dzieci, pozostanie w tym mechanizmie jednolitej daniny - podkreślił Skiba.

Tagi: podatki, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-10-2016

samotnie wychowująca dzieckoJestem matka samotnie wychowującą dziecko- 500 zł sie nie należy, bo pracuję i nie żyję z dzieckiem na granicy ubóstwa (czyt. 800 zł na głowę). Nie … Czytaj całość

21-10-2016

GrzegorzSłyszałem tę wypowiedź i tylko półgłówek albo ala-niesioł mógł to zrozumieć inaczej, Coraz bardziej wierzę PiSowskiej propagandzie niż liberalnym … Czytaj całość

21-10-2016

ttto dlaczego k... Money - nie napisał w tytule - Polacy oszukaliśmy was - Przepraszamy!!!!!!!! naprawdę konieczna jest natychmiastowa repolonizacja … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (67)