Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Zostało kilka dni na oświadczenie FATCA. Sprawdź, czy mogą zablokować twoje konto

57
Podziel się:

FATCA to efekt umowy między władzami Polski i USA.

Zostało kilka dni na oświadczenie FATCA. Sprawdź, czy mogą zablokować twoje konto
(East News)

Tylko do 1 grudnia mają czas klienci instytucji finansowych na złożenie tzw. oświadczeń FATCA. Osoby zamożne muszą w ten sposób zadeklarować, że nie są (bądź są) rezydentami USA. Amerykańskie władze sprawdzają w ten sposób, czy każdy obywatel tego kraju uczciwie rozlicza się z fiskusem.

Oświadczenia FATCA to efekt porozumienia między rządami Polski i USA. Amerykanie chcą do 1 grudnia zidentyfikować klientów instytucji finansowych obecnych w Polsce, którzy powinni płacić podatki w USA. Jeżeli jesteś objęty obowiązkiem złożenia oświadczenia FATCA, a nie zrobisz tego do 1 grudnia, Twoje konto w banku, biurze maklerskim czy funduszu inwestycyjnym zostanie zablokowane.

W ostatnich miesiącach zwykle to instytucje finansowe same wysyłały informację o FATCA do klientów, których obowiązek złożenia oświadczenia dotyczy. Komisja Nadzoru Finansowego wyjaśniła niedawno, że obowiązek dotyczy przede wszystkim klientów, którzy podpisali umowy z instytucjami finansowymi między 1 lipca 2014 r. a 30 czerwca 2015 r. Warto zauważyć, że obowiązek złożenia oświadczenia FATCA nie dotyczy klientów, których oszczędności na rachunkach w instytucjach finansowych nie przekraczają sumy 50 tys. dolarów lub równowartości tej kwoty w innej walucie.

Jeżeli natomiast klient podpisał umowę z instytucją finansową wcześniej, to będzie on podlegał weryfikacji przez samą tę instytucję. Jeżeli natomiast podpisywał umowę później, to najprawdopodobniej już podpisał oświadczenie w chwili zawierania umowy.

"W przypadku braku złożenia oświadczenia FATCA przez obowiązanego klienta do 1 grudnia 2016 r., rachunki i rejestry klienta zostaną czasowo zablokowane - nie będzie możliwości dokonywania operacji, w tym wycofania środków. Po dopełnieniu obowiązku złożenia oświadczenia FATCA, rachunki i rejestry klienta zostaną odblokowane" - przypomina KNF.

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(57)
abdul
6 lat temu
amerykanie to syfiarze
abdul
6 lat temu
amerykanie to syfiarze
Marek
6 lat temu
WAŻNE, a autor o tym pisze "Warto zauważyć, że obowiązek złożenia oświadczenia FATCA nie dotyczy klientów, których oszczędności na rachunkach w instytucjach finansowych nie przekraczają sumy 50 tys. dolarów lub równowartości tej kwoty w innej walucie." Więc, jak spełniasz warunek zwolnienie z obowiązku złożenia oświadczenia, a bank Cię bezprawnie zblokuje, to SKASUJ ten bank na maksa, zwłaszcza, jak nie będziesz miałl kasy na leki, a Twój stan zdrowia się pogorszy. Warto pójść do lekarza i wziąć taki kwit.
ostatni india...
6 lat temu
yankeska inwigilacja sieganęła dna....już dawno a SNOWNDEN to przestępca... bo mowi jak jest... DAJCIE MI CZŁOWIEKA... A ZNAJDZIEMY DLA NIEGO PARAGRAF...
Obywatel X
6 lat temu
To jest kolejny dowód,że jesteśmy niewolnikami Rządów i urzędników.Taka to jest ta "demokracja".
...
Następna strona