Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KE nie będzie regulować zużycia energii przez tostery i suszarki

139
Podziel się:

Początkowo lista energooszczędnych produktów liczyła 15 pozycji. Były na niej między innymi tostery, suszarki do włosów, suszarki do rąk i czajniki elektryczne. Wtedy na Brukselę posypała się fala krytyki, głównie ze strony brytyjskich tabloidów, ale nie tylko.

KE nie będzie regulować zużycia energii przez tostery i suszarki
(wakila/iStockphoto)

Komisja Europejska rezygnuje z planów wprowadzenia limitów zużycia energii przez tostery i suszarki do włosów. Bruksela miała zaproponować przepisy w tej sprawie na początku roku, ale wstrzymała się z decyzją przed brytyjskim referendum. Teraz w obawie przed rosnącym populizmem i eurosceptycyzmem zrezygnowała z części planów i ograniczyła swoje zamierzenia.

Początkowo lista energooszczędnych produktów liczyła 15 pozycji. Były na niej między innymi tostery, suszarki do włosów, suszarki do rąk i czajniki elektryczne. Wtedy na Brukselę posypała się fala krytyki, głównie ze strony brytyjskich tabloidów, ale nie tylko.

- Nadmierna regulacja niszczy reputację Unii Europejskiej - mówił Peter Liese, niemiecki europoseł z grupy chadeków. W rezultacie Komisja zredukowała listę do sześciu produktów, skreśliła tostery i suszarki do włosów, pozostawiła czajniki elektryczne, suszarki do rąk, windy, panele słoneczne, kontenery chłodnicze i systemy monitorowania budynków. - Chcemy osiągnąć najlepsze rozwiązania dotyczące energooszczędności z możliwych - mówił niedawno w Strasburgu wiceszef Komisji Frans Timmermans.

Oficjalnie propozycje Komisja ma ogłosić pod koniec miesiąca. Jednak już pojawiła się kolejna krytyka, że Bruksela ugięła się pod presją eurosceptyków i populistów, że jej propozycja jest mało ambitna i że jest ze szkodą dla konsumentów, którzy nadal będą płacić wyższe rachunki za prąd.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(139)
Fizyczek
7 lat temu
[QUOTE] pozostawiła czajniki elektryczne [/QUOTE] Zastanówmy się. 1) Ciepło z płomienia palnika gazowego rozchodzi się wokoło, nie tylko do czajnika (takiego "zwyczajnego") postawionego na kuchence. Moim zdaniem SPRAWNOŚĆ tego procesu (stosunek energii wykorzystanej do całkowitej energii zużytej) nie sięga nawet 50%, inaczej mówiąc już tutaj tracimy ponad połowę. W dodatku metalowa blacha jest dobrym przewodnikiem ciepła, co oznacza szybką ucieczkę ciepła z ogrzanej wody do otoczenia, a czas gotowania na gazie jest dłuższy niż prądem. A zatem dalsze, istotne straty. 2) Ciepło z grzałki w czajniku elektrycznym właściwie nie ma innej drogi do otoczenia (czyli strat) aniżeli przez wodę, której ogrzanie jest sensem użycia czajnika. A zatem SPRAWNOŚĆ takiego czajnika jest bliska 100%. Dalej - stosunkowo szybka praca/krótki czas procesu ogrzewania (tym KRÓTSZY im moc czajnika WIĘKSZA!) w połączeniu z plastikową obudową, która jest stosunkowo dobrym izolatorem - oznaczają niewielkie straty PO OGRZANIU wody do chwili jej wykorzystania. Pytam się - kto tu jest kretynem, hę? Moim zdaniem przeciwnicy czajników elektrycznych kalkulują tak: 1 kWh prądu kosztuje 10 Eurocentów, a 1 m sześcienny gazu kosztuje 5 Eurocentów, czyli prąd jest droższy! Ich inteligencję należy mierzyć próbówkami na mocz. W calach kwadratowych.
TomKs1
7 lat temu
I znowu trzeba będzie przemycać sprzęt z Ukrainy... Jak żarówki... To znaczy: kule grzewcze. Może by ta ekologiczna Unia zaczęła od zwolnienia faceta, który co 3 dni odkręca na kilka minut wszystkie krany w siedzibie parlamentu w Strasburgu. (To nie żart, niestety: jest to druga siedziba, używana raz na miesiąc. W efekcie woda w instalacji robi się brązowa. Regularne spuszczanie ma temu zapobiec.)
Jerzy_Katowic...
7 lat temu
Sprawność przetwarzania energii na ciepło w grzejniku rezystancyjnym (oporowym) - a takie są w suszarkach i tosterach - jest bliski 100 procent. NIE DA SIĘ GO ZWIĘKSZYĆ. Im mniejsza moc tostera czy suszarki tym dłużej muszą one działać, by uzyskać ten sam efekt. Bilans zużycia energii jest UJEMNY, bo cały czas występują straty im dłużej trwa proces, tym te straty skumulowane są większe. Można sobie wyobrazić izolowanie ścianek tostera, by zmniejszyć straty ciepła. Ale biorąc pod uwagę, że proces pieczenia trwa pojedyncze minuty nie ma to ekonomicznego sensu. A w naszym klimacie,. gdzie pół roku trzeba grzać pomieszczenia, to ciepło nie jest stracone - wspomaga ogrzewanie pomieszczeń. Tak więc te regulacje są bez sensu.
Mariusz
7 lat temu
Może szanowna komisja wprowadzi limit na wprowadzanie limitów. To będzie chyba najlepsza decyzja.
Jam
7 lat temu
Jestem prounijny. Ale niech Unia przestanie zajmować się glupotami, a skupi się na sprawach szczególnie istotnych.
...
Następna strona