Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zus
23.06.2018 09:16

Zwolnienia lekarskie. Polacy coraz częściej z nich korzystają, koszty liczone są już w miliardach

Ubiegły rok był rekordowy pod względem liczby dni, które Polacy spędzili na zwolnieniach lekarskich. Było ich 229 mln – o 9 mln więcej niż rok wcześniej. Koszty, ponoszone zarówno przez ZUS, jak i pracodawców, są liczone w miliardach złotych - mówi dr Mariusz Gujski z Instytutu Ochrony Zdrowia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(JAN BIELECKI)
229 mln dni Polacy spędzili na zwolnieniach lekarskich w 2017 roku.

Ubiegły rok był rekordowy pod względem liczby dni, które Polacy spędzili na zwolnieniach lekarskich. Było ich 229 mln – o 9 mln więcej niż rok wcześniej. Koszty, ponoszone zarówno przez ZUS, jak i pracodawców, są liczone w miliardach złotych - mówi dr Mariusz Gujski z Instytutu Ochrony Zdrowia.

W jego ocenie nakłady na system ochrony zdrowia powinny być zatem traktowane nie jako wydatek, lecz jako długoterminowa inwestycja w PKB. - Jeśli nie zaczniemy mądrze wydawać na zdrowie, to zbankrutujemy – ostrzega.

Zobacz: Mariusz Gujski o kosztach zwolnień lekarskich

– Choroby mają gigantyczny wpływ na rozwój gospodarki.Chore społeczeństwo nie ma się szans rozwijać gospodarczo, nie generuje wzrostu PKB. Generuje za to wydatki na leczenie, dlatego głównym celem działań we współczesnym świecie jest to, żebyśmy nie stawali się pacjentami, żebyśmy starzeli się zdrowi – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes dr hab. n. med. Mariusz Gujski z Instytutu Ochrony Zdrowia.

Problemy zdrowotne to nie jest prywatna sprawa

Wydatki na system ochrony zdrowia to długoterminowa inwestycja, bez której niemożliwy jest rozwój polskiej gospodarki – to główny wniosek z raportu „Zdrowie priorytetem politycznym państwa – analiza i rekomendacje” opracowanego przez Instytut Ochrony Zdrowia. Autorzy podkreślają, że do 2035 roku populacja Polski skurczy się o 5,5 proc., a w tym samym czasie popyt na świadczenia zdrowotne wzrośnie o 12 proc. Dlatego aby gospodarka mogła się rozwijać, niezbędny jest wzrost efektywności całego systemu opieki zdrowotnej.

– Każdy pracodawca wie, jak dużym problemem jest absencja pracowników. Jeśli ktoś idzie na zwolnienie lekarskie, to nie może świadczyć pracy. Pracodawca nie produkuje i nie świadczy usług, a po stronie państwa generuje to koszty i wydatki. Ale absenteizm, czyli klasyczne zwolnienie lekarskie, to jedno, a prezenteizm to drugi istotny problem. Ludzie źle się czują, są skupieni wokół swoich problemów zdrowotnych, bo boli ich głowa czy wątroba, cierpią na depresję. Stawiają się w pracy, ale ich myśli nie są skupione wokół pracy – mówi dr hab. n. med. Mariusz Gujski.

Koszty chorób i związanej z nimi absencji pracowników już teraz są dużym obciążeniem dla gospodarki. Przykładowo, całkowite koszty niewydolności serca, na którą w Polsce cierpi 600–700 tys. pacjentów, wyniosły w 2015 roku 3,9 mld zł („Ocena kosztów niewydolności serca w Polsce z perspektywy gospodarki państwa” Instytut Innowacyjna Gospodarka). W tym przypadku koszty pośrednie – takie jak renty i zasiłki, utracona produktywność, brak wpływów z podatków – są aż pięciokrotnie wyższe niż koszty bezpośrednie związane z leczeniem.

W krajach rozwiniętych zaburzenia psychiczne odpowiadają za 30–40 proc. chronicznych zwolnień lekarskich. W Polsce w 2017 roku stanowiły blisko jedną piątą wszystkich świadczeń z tytułu niezdolności do pracy. Według Najwyższej Izby Kontroli utracona produktywność jest także największym kosztem w leczeniu cukrzycy typu 2, na którą cierpi w Polsce ponad 1,6 mln pacjentów. Wydatki ZUS na świadczenia związane z niezdolnością do pracy spowodowaną cukrzycą typu 2 wyniosły w 2016 roku blisko 120 mln zł. Łączne koszty leczenia sfinansowane przez NFZ wyniosły w tym czasie 1,7 mld zł.

Na dobry początek - karnet sportowy

Ekspert Instytutu Ochrony Zdrowia podkreśla, że część pracodawców na własną rękę inwestuje już w zdrowie swoich pracowników, finansując np. karnety sportowe czy abonamenty na opiekę zdrowotną dla zatrudnionych w firmie i ich rodzin. Zapewnienie pracownikom dostępu do profilaktyki i opieki medycznej pozwala zmniejszyć skalę absencji chorobowych i związanych z nimi kosztów, które ponosi przedsiębiorstwo.

– Gdybyśmy zmienili nasz styl życia, gdybyśmy nauczyli się zdrowo żyć, rozwiązalibyśmy około 80 proc. problemów zdrowotnych. Nie wyobrażam sobie przyszłości, czyli okresu za 30–50 lat, bez zmiany naszego stylu życia. Jeżeli nie zaczniemy się ruszać, mądrze jeść, unikać cukru, jeść więcej warzyw, to jako społeczeństwo i całe państwo zbankrutujemy, bo nie będzie nas stać na leczenie – podkreśla Gujski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: zus, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-06-2018

qwertyTo nie choroba zmusza pracowników do chorowania ( czyt. symulowania), ale sami pracodawcy są winni, bo gdy pracownik chce jeden dzień urlopu bo … Czytaj całość

23-06-2018

JędrekNa tego typu artykuł odpowiedź jest bardzo prosta...BO POLACY MAJĄ DOŚĆ TEJ FIZYCZNEJ "WYKAŃCZALNI"...PRACUJĄ PONAD SIŁY ZA MARNE … Czytaj całość

23-06-2018

LusiJaki pracodawca jest poszkodowany i biedny,tylko dlaczego nikt nie pomyśli o pracownikach którzy pracują ponad siły,nie mają czasu na nic bo większość … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (65)