Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Więcej niż fotowoltaika. Polska firma zaprezentowała w Szwajcarii "solarny dach"

32
Podziel się:

Wyzwania klimatyczne i rosnące zapotrzebowanie na prąd powodują, że trzeba poszukiwać coraz to nowych technologii, które dostarczą nam "zieloną energię". Rękawicę podniosła polska firma, która w Szwajcarii zaprezentowała swój najnowszy pomysł.

Dom w stylu "nowoczesnej stodoły" z bardzo nietypowym dachem
Dom w stylu "nowoczesnej stodoły" z bardzo nietypowym dachem

Ma być ekologicznie, nowocześnie i do tego estetycznie – takie oczekiwania miał inwestor ze Szwajcarii, który wybudował dom w pięknej alpejskiej dolinie. Nie same panele fotowoltaiczne, bo za bardzo rzucałaby się w oczy i zdominowały elegancki budynek, poza tym inwestor chciał czegoś jeszcze bardziej nowoczesnego..

Zaryzykował więc i zamówił "solarny dach", wyprodukowany przez firmę Sun Roof International. Producent chwali się, że to pierwszy tego rodzaju projekt na świecie. To polska firma, która działa również w Szwecji i Kenii, powoli wchodzi też na inne rynki.

- Projekt został zrealizowany na zlecenie inwestora poszukującego ekologicznych rozwiązań współgrających z zachwycającym alpejskim krajobrazem – informuje na swoim profilu.

Dach solarny SunRoof to rozwiązanie 2w1 - ma zastąpić tradycyjny dach i produkować prąd ze słońca bez dodatkowych instalacji.

Zobacz także: Obejrzyj: Rekompensaty za prąd. "Populistyczny, polityczny ruch"

Dach solarny o powierzchni 250 mkw. ma moc 18 kWp i może wytwarzać 16 300 kWh energii elektrycznej rocznie. W całości pokryje to wszystkie potrzeby energetyczne domu, w tym jego ogrzewanie. W polskich warunkach przyniósłby oszczędności rzędu 12 tys. zł rocznie – wylicza producent.

Na wyobraźnię uświadomionych ekologicznie klientów może też oddziaływać fakt, że "dach słoneczny" generuje blisko 13 tys. kg dwutlenku węgla mniej niż konkurencyjne rozwiązania w swojej klasie. Ponadto konstrukcja jest w pełni biodegradowalna.

- Technologia "SunRoof" łączy architekturę domu z systemami wytwarzającymi energię elektryczną. Taki dach ze zintegrowanymi ogniwami fotowoltaicznymi zapewnia zieloną energię, która może zasilać każde urządzenie elektryczne, zapewniać ogrzewanie i klimatyzację, a nawet umożliwia ładowanie samochodu elektrycznego w garażu. Tworzy to nową przestrzeń dla inteligentnego zarządzania energią – zapewnia prezes firmy Lech Kaniuk.

Wśród tych wszystkich informacji brakuje tej, która dla potencjalnego kupującego może być najważniejsza: ile kosztuje wykonanie słonecznego dachu? I może jeszcze – po jakim czasie "zwraca się" taka inwestycja?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(32)
kolka
3 lata temu
dach faktycznie dość "nietypowy", ale ciekawie to wygląda, całkiem dizajnersko ;) fajnie, podobają mi się takie pomysły. zawsze będę szanowała wszystko co wprowadza jakąś innowację
Bis-09
3 lata temu
Widzę, że tutaj jednak dużo sceptyków, więc ja dla odmiany napiszę, że to naprawde przełomowy "produkt" i widać część ludzi po prostu musi się do tegoo przekonać, zresztą nikt nikogo nie zmusza do bycia eko ;) Rozwiązanie 2w1 jest o tyle dobre że to przede wszystkim (oprócz najwiekszych plusów takich jak obnizona emisja co2 czy stosunkowo szybki zwrot inwestycji) połączenie ultranowoczesnego designu z z ekologicznym patentem.
Lech
4 lata temu
Kaniuk ...... na czym by tu jeszcze zarobic
północny kilo...
4 lata temu
a to cudo to ma prąd że wschodu,zachodu,południa czy północy.Jakiś dach też cudo.
PATRIOTA 1952...
4 lata temu
CZY W TEL POLSKIEJ FIRMIE PRACUJĄ ZWOLENNICY PLATFORMY OBYWATELSKIEJ I LGBT ?.
...
Następna strona