Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polacy przekonują się do fotowoltaiki. Moc zainstalowana wzrosła w rok o ponad 170 proc.

34
Podziel się:

Moc zainstalowana w fotowoltaice wzrosła od maja do czerwca o 6,67 proc. do 1953,1 MW - informuje minister klimatu Michał Kurtyka. Dane te prezentują się jeszcze efektywniej, jeżeli zestawić je z analogicznym okresem rok wcześniej.

Stale zwiększa się moc pozyskiwana z fotowoltaiki (zdj. ilustracyjne).
Stale zwiększa się moc pozyskiwana z fotowoltaiki (zdj. ilustracyjne). (Getty Images, Sean Gallup)

Minister klimatu Michał Kurtyka, przy podawaniu informacji o sukcesach fotowoltaiki, powołał się na dane Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Z danych tych, które opracowała Polska Agencja Prasowa, wynika, że moc zainstalowana w PV (w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym) na początku czerwca wyniosła 1953,1 MW.

Co to oznacza? W ujęciu miesięcznym tj. od maja do czerwca, moc zainstalowana wzrosła o 6,57 proc. Natomiast w ujęciu rocznym - o 176,38 proc.

To potwierdzenie zwiększającego się trendu. Na początku czerwca bowiem resort klimatu podał, że moc instalacji fotowoltaicznych zwiększyła się o 9 tys. proc w ciągu ostatnich 5,5 lat. Jeszcze pod koniec 2014 roku z fotowoltaiki pochodziło 20 MW mocy, jak wskazywały dane Urzędu Regulacji Energetyki.

Zobacz także: Zobacz też: Polacy chętnie inwestują w panele na dachach. "Nadchodzi rewolucja lokalna"

Od końca sierpnia 2019 roku wystartował program "Mój prąd". Właściciele domów jednorodzinnych mogą występować dzięki niemu o dotacje na montaż instalacji fotowoltaicznych. Jak do tej pory złożono 73 tys. wniosków o dofinansowanie - informuje PAP za ministerstwem.

Niedawno w money.pl opisywaliśmy przypadek Zachara Zawadzkiego, dziennikarza i ambasadora obszaru motoryzacyjnego WP. Udało mu się, za sprawą fotowoltaiki oraz pompy ciepła, stworzyć dom bez kosztów za ogrzewanie.

Fotowoltaika nie jest tania, ale nie brakuje chętnych na taką inwestycję. Panele, w odróżnieniu od odpadów z sektora górniczego, można ponownie przetworzyć. Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej oszacowała, że w tych "śmieciach" może być nawet 15 mld dolarów, które można dalej zainwestować w OZE.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(34)
Herf
4 lata temu
Sam sobie to ustrojstwo założyłem. Ale prawda jest taka, że te niecałe 2000 MW to wartość czysto teoretyczna w południe słonecznego i niezbyt ciepłego dnia dla nowych paneli ustawionych pod dobrym kątem i niezacienionych. W nocy moc paneli wynosi 0, a nad ranem, wieczorem czy w pochmurny dzień niewielki ułamek mocy nominalnej. Już nie wspominając o tym, że każdy z 4 bloków przykładowo słynnego Czarnobyla miał 3200 MW i produkował prąd całą dobę. Energia ze słońca to fajny wspomagacz, ale 100% potrzeb nie zaspokoi nigdy.
Emcek
4 lata temu
9 tys % !? 176,38% !?Czy na przestrzeni lat tak zmieniły się prawa matematyki,że nie można inaczej podać wartości wzrostów.Pamiętam,że procentów zawsze max było 100.
mk7
4 lata temu
ekologia wakacyjna, w zimę bez węgla prądu nie będzie
ROLNIK STONE...
4 lata temu
TO JEST POCIESZAJĄCA WIADOMOŚĆ !!!!!
PRAKTYK
4 lata temu
LEPIEJ W PANELE...... NIŻ W KOPALNIE...... I ZAMKI NA PIASKU....
...
Następna strona