Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polacy przekonują się do fotowoltaiki. Moc zainstalowana wzrosła w rok o ponad 170 proc.

Moc zainstalowana w fotowoltaice wzrosła od maja do czerwca o 6,67 proc. do 1953,1 MW - informuje minister klimatu Michał Kurtyka. Dane te prezentują się jeszcze efektywniej, jeżeli zestawić je z analogicznym okresem rok wcześniej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Getty Images, Sean Gallup)
Stale zwiększa się moc pozyskiwana z fotowoltaiki (zdj. ilustracyjne).

Minister klimatu Michał Kurtyka, przy podawaniu informacji o sukcesach fotowoltaiki, powołał się na dane Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Z danych tych, które opracowała Polska Agencja Prasowa, wynika, że moc zainstalowana w PV (w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym) na początku czerwca wyniosła 1953,1 MW.

Co to oznacza? W ujęciu miesięcznym tj. od maja do czerwca, moc zainstalowana wzrosła o 6,57 proc. Natomiast w ujęciu rocznym - o 176,38 proc.

To potwierdzenie zwiększającego się trendu. Na początku czerwca bowiem resort klimatu podał, że moc instalacji fotowoltaicznych zwiększyła się o 9 tys. proc w ciągu ostatnich 5,5 lat. Jeszcze pod koniec 2014 roku z fotowoltaiki pochodziło 20 MW mocy, jak wskazywały dane Urzędu Regulacji Energetyki.

Zobacz też: Polacy chętnie inwestują w panele na dachach. "Nadchodzi rewolucja lokalna"

Od końca sierpnia 2019 roku wystartował program "Mój prąd". Właściciele domów jednorodzinnych mogą występować dzięki niemu o dotacje na montaż instalacji fotowoltaicznych. Jak do tej pory złożono 73 tys. wniosków o dofinansowanie - informuje PAP za ministerstwem.

Niedawno w money.pl opisywaliśmy przypadek Zachara Zawadzkiego, dziennikarza i ambasadora obszaru motoryzacyjnego WP. Udało mu się, za sprawą fotowoltaiki oraz pompy ciepła, stworzyć dom bez kosztów za ogrzewanie.

Fotowoltaika nie jest tania, ale nie brakuje chętnych na taką inwestycję. Panele, w odróżnieniu od odpadów z sektora górniczego, można ponownie przetworzyć. Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej oszacowała, że w tych "śmieciach" może być nawet 15 mld dolarów, które można dalej zainwestować w OZE.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-06-2020

Cieszymnie to! moze dzieki temu nie trzeba bedzie w Polsce budowac kolejnych blokow weglowych a te nierentowne kopalnie wreszcie sie zamkną! górnikom jak … Czytaj całość

10-06-2020

xxxxSpokojnie, pan premier pamięta że lubicie niskie podatki, więc opodatkuje po boomie. A i tak to będzie wina Pana Tuska.

10-06-2020

M.Z.😎Fotowoltaika to czysty biznes! Biznes dla producentów, firm montujących i zakładów energetycznych! Czysty biznes!

Rozwiń komentarze (34)