Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KKG
|
aktualizacja

Wielka klapa e-Doręczeń. Urzędy tracą cierpliwość

439
Podziel się:

Wysyłka cyfrowego listu za pomocą obowiązujących od początku roku e-doręczeń trwa nawet kilka dni, o ile po drodze pismo nie zgubi się w systemie. Urzędnicy drżą o terminy doręczeń i los postępowań - pisze w poniedziałkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

Wielka klapa e-Doręczeń. Urzędy tracą cierpliwość
Wysyłka cyfrowego listu za pomocą obowiązujących od początku roku e-doręczeń trwa nawet kilka dni (PAP, Tytus Żmijewski)

Na razie ją blokują. Pierwsze dwa tygodnie stosowania elektronicznych odpowiedników listów poleconych za potwierdzeniem odbioru upłynęły urzędnikom na wielokrotnych próbach logowania do skrzynek, kilkugodzinnym pobieraniu nawet niewielkich załączników czy kilkudniowej wysyłce pism. Co więcej, zdarzają się naruszenia ochrony danych: do adresatów docierają numery PESEL urzędników nadających wiadomości - czytamy w dzienniku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Trafili na żyłę złota! 70 mln zł rocznie na publikacji ogłoszeń! - Piotr Nowosielski w Biznes Klasie
Dziś urząd, kiedy wysyła tradycyjny list polecony, ma pewność zachowania terminu. Przy wysyłce przez system e-Doręczenia już nie. To bardzo gorzka pigułka. Dla Ministerstwa Cyfryzacji i Centralnego Ośrodka Informatyki, które za to odpowiadają. Dla Poczty Polskiej, która źle przygotowała system. Ale też dla nas - strony samorządowej. Promowaliśmy e-Doręczenia, mówiliśmy urzędnikom, że system będzie ułatwiał pracę, a na razie ją utrudnia - przyznaje w rozmowie z "DGP" Patrycja Grebla-Tarasek, radca prawny Związku Powiatów Polskich.

Jak dowiedziała się gazeta, podczas ostatnich spotkań ze stroną rządową lokalni włodarze zapowiedzieli, że zażądają wyłączenia systemu, jeśli problemy nie zostaną rozwiązane do końca stycznia.

- Ze strony COI i MC wygląda to trochę na bagatelizowanie problemów. Argument, że mamy często nieskuteczne doręczenie, np. decyzji z rygorem natychmiastowej wykonalności, do nikogo nie trafia - mówi "DGP" Karolina Rutkowska, naczelnik wydziału elektronicznego zarządzania dokumentacją w Urzędzie m.st. Warszawy.

Najbliższe dni pokażą, czy e-Doręczenia uda się usprawnić na tyle, aby nie zagrażały toczącym się postępowaniom i mogły być dalej stosowane. Resort cyfryzacji zapowiedział, że poza doraźnymi poprawkami do końca stycznia przedstawi projekt kolejnej nowelizacji przepisów - czytamy w artykule.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(439)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
Beata G.
2 miesiące temu
System miał usprawnić pracę - to chyba jakiś żart. Przed wprowadzeniem e-doręczeń żaden urzędnik nie musiał sprawdzać, czy dana instytucja, firma, obywatel mają możliwość odbierania przesyłek. Teraz to wymóg konieczny - zanim wyśle się list urzędnik musi sprawdzać, czy adresat ma adres e-doręczeń, jeśli ma musi wysłać przesyłkę tylko poprzez system e-doręczenia, który aktualnie nie działa. Do tego trzeba założyć kolejne segregatory, by przechowywać w nich zarówno pisma wysłane jak i odebrane, do tego trzeba archiwizować w formie papierowej lub na swoim dysku w kompie wszystkie informacje o tej przesyłce, bo skrzynka w e-doręczeniach ma ustawiony limit widomości więc trzeba ją systematycznie kontrolować, ściągać sobie dane, by z niej nie zniknęły. O tym, że szeregowy pracownik, który wysyła korespondencję ma teraz obowiązek posiadania profilu zaufanego, mObywatela, by mógł pracować już nawet nie wspomnę, bo logowanie do systemu właśnie tak się odbywa - przez prywatne profile pracowników. Już widać jak "pięknie" zabezpieczony jest system skoro nr PESEL zwykłych pracowników rozsyłane są po świecie.
mój nick
2 miesiące temu
Cyfryzacja, sracja. Zaloguj się, nie pamiętasz hasła? m-obywatel nieaktywny. Najgorsze wyrazy powtarzam po kilka razy.
Jan J.
2 miesiące temu
Typowa dla Pilski jakość
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
ona
2 miesiące temu
Nastepna glupota jaka wymyslili .A co jak padnie caly system ,
PLPLPL
2 miesiące temu
Po otrzymaniu E-wezwania na cwiczenia wojskiwe, przesle E-korespendenca Wojskowemu Centrum Rekrutacji E-zwolnienie lekarskie, otrzymane poprzeez E-porade lekarska. Piesn przyszlosci :)
😱😱😱
2 miesiące temu
A administratorem jest "Pan Administrator" gdzieś w "Chmurze".😅
NAJNOWSZE KOMENTARZE (439)
Dark
2 miesiące temu
Za chwilę przestanie działać platforma Windows potem zmieni się struktura maszyn cyfrowych a na koniec sieć połączeń lokalnych i globalnych maszyny przestaną się komunikować a my znowu zaczniemy palić drewnem i wszystkim co wpadnie w ręce brak stabilizacji częste aktualizacje i produkcja złomu który przestaje działać po 3 latach bo się zestarzał DZIKI POSTĘP NIE KONTROLOWANY PROWADZI DO UNICESTWIENIA WSZYSTKIEGO CO BYŁO STABILNE I DOBRE bogaci niszczą świat nasz świat BAWIĄC SIĘ naszym życiem AI to nie przyszłość a zagłada wszystkiego co osiągneliśmy jako ludzie ŻYCIE TO NIE GRA ANI FIKCJA FILMOWA zagrożenie jest realne jak nigdy marnujemy zasoby na nierealne i niepotrzebne a co najgorsze niesprawdzone rzeczy
Podatnik
2 miesiące temu
Podatki od nieruchomości otrzymałem bez problemu VIA e-doręczenia.
WIKI
2 miesiące temu
decyzji z rygorem natychmiastowej wykonalności WYSYŁAMY WYŁĄCZNIE LISTEM
Brian
2 miesiące temu
Może z jednej strony racja,że system nie jest doszlifowany ale jeszcze większa wina urzędów gmin, odwlekają do ostatniej chwili, a może znów przesuną itp. Są narzędzia informatyczne dla urzędów, które skutecznie pomogą i zautomatyzują pracę przy eDoręczeniach ale po co się doposażać lepiej zamówić cały nakład gazetki propagandowej wójta/burmistrza, która skończy w piecu lub w koszu na śmieci. System zostaje na wiele lat i faktycznie przyspiesza pracę tylko trzeba chcieć. Nadal pozostaje przeświadczenie, że informatyka jest czymś gorszym niż sprzątanie pomieszczeń. W taki sam sposób traktowani są informatycy, o ile są w urzędach, bo często zamiast zatrudnić osobę lepiej wydać na zakup przysłowiowych gumiaków. Ludzie w urzędach powinni być ustawicznie kształceni z nowoczesnych technologii. To dobrze, że Państwo bierze się za elektronizację bo nadal by panował w samorządach brud, smród i marnowanie papieru. Ktoś zapomina, że rośnie nam nowe pokolenie, które tylko w sposób elektroniczny komunikuje się z urzędem, czasu się nie cofanie. Biedolenie ze strony urzędników mnie przeraża. Skończcie z wydawaniem kasy na pierdoły i politykę lokalną a weźcie się za transformację cyfrową bo tak zwany biznes wyprzedza administrację o lata świetlne.
realista
2 miesiące temu
Dziwi mnie, że pomimo wielu ataków hakerów i braku możliwości zapewnienia bezpieczeństwa brniemy ślepo w cyfryzację. To błąd ludzkości i nasz też. Nie ma bezpiecznych systemów. Nawet jeżeli szyfry dziś są nie do złamania jutro złamie każdy.
...
Następna strona

© 2025 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.