Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Michał Wąsowski
Michał Wąsowski
|
aktualizacja

Wielki krok BLIK-a. Dokonali pierwszego przejęcia zagranicznej spółki i wchodzą na nowy rynek

19
Podziel się:

- Blik wykonał w 100 proc. samodzielnie swoją pierwszą zagraniczną akwizycję - powiedział w rozmowie z Money.pl Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, operatora BLIK. Jak podkreślił, transakcja zakupu fintechu Viamo ze Słowacji została sfinalizowana "kilka dni temu".

Wielki krok BLIK-a. Dokonali pierwszego przejęcia zagranicznej spółki i wchodzą na nowy rynek
Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności - operatora BLIK-a, poinformował, że firma sfinalizowała swoje pierwsze zagraniczne przejęcie. (Materiały prasowe, Impact CEE)

- Kilka dni temu zamknęliśmy transakcję zakupu lokalnego fintechu - poinformował Dariusz Mazurkiewicz w rozmowie z Money.pl podczas konferencji Impact w Poznaniu.

Przejętą spółką jest Viamo - fintech działający w obszarze płatności B2B (business to business - przyp. red.), z siedzibą w Bratysławie, który współpracuje z kilkoma tamtejszymi bankami. - To dla nas świetny "entry point" (z ang. punk wejścia - przyp. red.), polegający na tym, iż dokładając naszą technologię do tej oferty, jesteśmy w stanie w relatywnie krótkim czasie dostarczyć BLIK-a aktualnym klientom i doprosić te banki, które do tej pory z lokalnych usług nie korzystały - wyjaśnił Mazurkiewicz w rozmowie z Money.pl.

Finalizacja transakcji nastąpiła po ok. dziewięciu miesiącach - plan przejęcia i podpisanie umowy w tej sprawie ogłoszono w sierpniu 2022 r., ale spółka czekała na zgodę słowackiego banku centralnego.

BLIK oficjalnie przejął Viamo ze Słowacji i wejdzie na tamtejszy rynek

Jak podkreślił Mazurkiewicz, taki model działania - przejęcie fintechu - pozwala na szybkie i sprawne działanie na miejscu, z pominięciem "etapu organicznego budowania". Zaznaczył przy tym, że Słowacja to rynek "niezwykle ciekawy, z ogromnym potencjałem".

Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku Słowacy zaczną płacić BLIK-iem. W Słowacji, na swoim rynku - stwierdził prezes PSP.

Wyjaśnił też, że celem BLIK-a jest stawać się krajową metodą płatniczą na kolejnych, własnych rynkach. - Zaczynamy od Słowacji, która jest niesamowicie ciekawym rynkiem, bo funkcjonującym w strefie euro, który pozwala nam tak zbudować model biznesowy, abyśmy w dłuższym okresie - mówiąc wprost - mogli zawalczyć o największe rynki e-commerce w Europie - zadeklarował Mazurkiewicz.

- Przygotowujemy strategię, która pozwoli wejść nam na takie rynki, aby Francuz mógł płacić BLIK-iem we Francji, Niemiec w Niemczech, Hiszpan w Hiszpanii. Jest to ambitne zadanie, bo lokalne sektory bankowe szykują swoje własne rozwiązania. Czasami pyta się nas, czy naprawdę wierzymy, że jesteśmy w stanie zachęcić do nas banki, pomimo że inwestują we własne technologie, ale jesteśmy na początku drogi i nie mamy nic do stracenia - wyjaśnił Mazurkiewicz.

Przypomnijmy, że w marcu firma wystartowała w innym kraju - Rumunii. Tam jednak nie dokonywała akwizycji, lecz otworzyła spółkę celową Blik Romania. Wówczas informowano, że operacyjnie polska technologia ruszy tam po uzyskaniu prawnej zgody regulatora.

Również podczas konferencji Impact Dariusz Mazurkiewicz odebrał nagrodę Money.pl w kategorii Technologia Roku, wręczoną za kamień milowy, jaki przekroczyła firma - w 2022 r. dokonano za jej pomocą ponad miliarda transakcji.

Tylko w czwartym kwartale klienci wykonali za pomocą tej technologii 371 mln operacji o wartości blisko 50 mld zł. To wzrost wartości o ok. 53 proc. rok do roku. To oznacza, że w ciągu trzech ostatnich miesięcy wykonali oni 4 mln transakcji dziennie za pomocą Blika. Od momentu powstania aplikacji, czyli od ośmiu lat, użytkownicy zrealizowali niemal 2,8 mld transakcji o wartości 371,4 mld zł. Obecnie niemal 13 mln osób aktywnie korzysta z tej formy płatności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
Adrian
12 miesięcy temu
Aktualnie obowiązującym systemom międzybankowym dokonanie płatności przelewu wynosi najczęściej dobę. Za szybki przelew 15 minutowy pobierają dodatkowa kasę. A blik nie dość że jest bezproblemowy w obsłudze to jeszcze błyskawiczny i dla firm kosztuje połowę z tego co biorą międzynarodowe korporacje kartowe Visa i MasterCard. Dla osób fizycznych jest on darmowy. Jest to konkurencja dla firm zagranicznych. Skoro musimy żyć w świecie elektronicznego pieniądza to dlaczego by nie korzystać z systemu który nie dość że jest tani to jeszcze wygodny. Cieszmy się że Polacy zaczną się liczyć w finansjerze międzynarodowej. Nie muszą to być tylko Amerykanie, Szwajcarzy, Anglicy czy Chińczycy.
😁😁😁😁😁
12 miesięcy temu
Takim hitem czytelniczym dla wszystkich jak podręcznik kierowcy kat.b jest też co?-ekonomiczne jakiś zarys gospodarki rynkowej.jak ich nie ma można se dołożyć...
Tak
12 miesięcy temu
Płatność elektroniczna to zniewolenie ,kontrola totalna ,zagłosujcie na PiS to będziecie ich niewolnikami nie ruszycie się z domu bez wiedzy siepaczy PiS
Luke
12 miesięcy temu
I pięknie! Polacy mają łeb. Świetny pomysł świetny start, powodzenia!
Nie likwidujc...
12 miesięcy temu
Płatności elektroniczne są fajne, w tym Blik, ale gotówka musi zostać.