Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Wielkie zmiany na polskich drogach. E-TOLL stał się faktem. Do końca roku bez kar

7
Podziel się:

Rewolucja na drogach stała się faktem. Od 1 października opłaty za przejazd płatnymi docinkami uiścimy tylko za pomocą systemu e-TOLL. KAS zapowiada, że do grudnia za wszelkie niedociągnięcia po stronie kierowców, KAS nie będzie karał, a jedynie upominał.

Wielkie zmiany na polskich drogach. E-TOLL stał się faktem. Do końca roku bez kar
viaTOLL odchodzi do lamusa. Czas na e-TOLL (GDDKiA)

Ruszył system opłat drogowych e-TOLL. Skończył się okres przejściowy, kiedy to funkcjonowały dwa systemy - nowy e-TOLL i stary viaTOLL skończył się 30 września.

Koniec viaTOLL

- System e-TOLL to nowoczesne rozwiązanie, oparte na technologii pozycjonowania satelitarnego, które jest wygodniejsze dla kierowców i korzystniejsze dla państwa niż wygaszany obecnie viaTOLL - wyjaśnia szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.

- Nowy system to jeden z większych projektów teleinformatycznych zrealizowanych przez administrację publiczną - dodaje.

e-TOLL jest tańszy od starego systemu

Budowa i utrzymanie nowego systemu e-TOLL jest tańsze niż systemu viaTOLL, opartego na tradycyjnej technologii radiowej z rozbudowaną infrastrukturą drogową.

"Dzięki oparciu systemu e-TOLL o technologię pozycjonowania satelitarnego, udało się znacząco ograniczyć koszty związane z infrastrukturą. Budżet projektu oszacowano na kwotę 448,1 mln zł, z czego do tej pory wydano ok. 215,3 mln zł" - czytamy w informacji KAS.

Zobacz także: Chaos w Wielkiej Brytanii. Polska już ma podobne problemy

Krajowa Administracja Skarbowa zapowiada, że w początkowym okresie działania nowego systemu poboru opłat drogowych e-TOLL, będą stosowane przede wszystkim pouczenia, a nie kary.

Nowym systemem objęta została już od czerwca sieć dróg płatnych dla pojazdów ciężkich licząca około 3700 km, a na odcinkach autostrad Konin-Stryków (A2) i Wrocław-Sośnica (A4) z e-TOLL mogą korzystać też użytkownicy pojazdów lekkich.

KAS przypomina, że dzięki wprowadzeniu e-TOLL od 1 grudnia 2021 r. przejazd państwowymi odcinkami autostrad będzie się odbywał bez zatrzymywania się przed bramkami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
Adam
3 lata temu
KAS wali mandaty 500+ aż miło. Ja mandatu nie przyjąłem no i zobaczymy czy kara jest adekwatna do winy.
olio
3 lata temu
Teraz chcą osobówki. Tyko czemu wprowadzą winiet naklejanych na szybach? Tak jest dla osobówek w większości krajów EU. Nie wymaga bramek, i infrastruktury więc kosztów nie ma. Nie wszyscy mają smartfony. Jeśli ktoś uważa, że emeryci wymarli przez COV1d to jest w błędzie. Mam wrażenie, że ktoś siedzący za biurkiem próbuje zmieniać nie mając pojęcia jak jest za kierownicą. Po za gdzie ekologia drenaż bateria może kosztować nie tylko zwiększenie emisji ale rozładowanym tel może już nie wezwać pomocy w razie wypadku.
FLOREK
3 lata temu
Dlaczego ORLEN skoro obsługiwał Viatoll teaz odwraca SIĘ tyłkiem do Nas i nie przyjmuje urządzeń ??? Dlaczego Rząd rzuca Polskimi przewoźnikom kłody pod koła. ??? Nie wystarczy, że robią to sąsiednie kraje ? Dlaczego Stowarzyszenie przewoźników nic w naszej obronie nie robi . WSZYSCY SIEDZĄ CICHO.!!!
coffee
3 lata temu
Wszystko fajnie, różne opinie i stanowiska, ale nikt nigdzie (nawet o zgrozo dziennikarze) nie pokusił się o opis jak ten system jest zbudowany i kto ponosi odpowiedzialność za zamieszanie... Jest wzmianka o "nadmiernym ruchu w rejestracjach co może blokować czasowo system", ale z czego wynika, skoro kierowcy zamawiali urządzenia 1-2 miesiące wcześniej i jeszcze nieaktywne? Czy ma to związek z samym systemem po stronie KAS, czy z Operatorami urządzeń OBU i innych, którzy mają problemy z integracją z systemem? Czy może sam system? Ok, skoro przez oficjalne metody e-Tollowe działa, to system "chyba" działa? Czekam z niecierpliwością na statystyki KAS z rejestracji pojazdów rozłożone w czasie, pewnie 80% pojazdów zarejestrowano w tym tygodniu (albo próbowano), co niekoniecznie musi być winą kierowców i właścicieli firm transportowych, a może być winą operatorów urządzeń rozliczających.
Fghjkk
3 lata temu
Pozostaje nam bunt spoleczny. Omijac platne autostrady,ekspresowki... Szybko zbancza i beda blagac o klienta. Dawniej jezdzilismy krajowymi i zylismy,wiec teraz tez tak trzeba. Placic im nie bede,a tym bardziej nie godze sie na inwigilacje....