Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MAGL
|

Wieś się bogaci. Tak wzrosły dochody mieszkańców przez ponad 20 lat

19
Podziel się:

W latach 2004–2022 nominalne dochody ludności wiejskiej wzrosły ok. 3,5-krotnie - wynika z raportu "Polska wieś 2024. Raport o stanie wsi". Co ciekawe, mieszkańcy wsi najbardziej wzbogacili się na pracy poza działalnością rolniczą.

Wieś się bogaci. Tak wzrosły dochody mieszkańców przez ponad 20 lat
Mieszkańcy polskiej wsi są coraz bogatsi (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

W raportach publikowanych od 2000 r. przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa (FDPA) przedstawiane są zmiany na polskiej wsi w kontekście przemian społecznych, technicznych, technologicznych i jakościowym. Tegoroczna edycja została wydana z okazji 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej (UE).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Chów klatkowy" pod Warszawą. Nie zostawiają suchej nitki na inwestycji dewelopera

Polska wieś jest coraz bogatsza

Z danych GUS wynika, że w latach 2004-2022 nominalne dochody ludności wiejskiej per capita wzrosły około 3,5-krotnie. Autorzy raportu wskazują na poszczególne kategorie:

  • z tytułu pracy na własny rachunek poza działalnością rolniczą (5,1-krotnie),
  • dochody z pracy najemnej (4,9-krotnie),
  • dochody z działalności rolniczej (2,6-krotnie)
  • dochody ze świadczeń społecznych (2,7-krotnie).

Oznacza to, że dla większości mieszkańców wsi podstawowym źródłem dochodów jest praca poza rolnictwem.

Polacy przenoszą się na wieś. "Modne i tańsze"

W ocenie autorów raportu wieś stała się atrakcyjnym miejscem do życia. Mieszkańcy miast zaczęli przenosić się na wieś już pod koniec XX wieku.

Jak dodają, wieś jako miejsce zamieszkania zaczęło wybierać coraz więcej osób zamożnych, na dobrze płatnych stanowiskach, często reprezentujących wolne zawody lub będących już na emeryturze. Takiej decyzji sprzyja np. upowszechnienie internetu, czy możliwość pracy zdalnej.

"Mieszkanie na wsi stało się modne, i jest tańsze" - czytamy w raporcie. Dodatkową zachęta do migracji na wieś są walory środowiskowe.

Osoby, które przenoszą się na wieś nie tylko "podnoszą" średnią dochodów mieszkańców obszarów wiejskich, lecz także wpływają na tworzenie i upowszechnianie innowacji oraz na zmiany kulturowe. Obecnie na wsi przeważa ludność niezwiązana z gospodarstwem rolnym - w 2020 r. stanowiła 72 proc. populacji wiejskiej (w 2018 r. 65 proc.).

Gdzie pracują mieszkańcy wsi?

Autorzy raportu nie ukrywają, że na wsi trudniej jest znaleźć pracę. Mieszkańcy tych obszarów znajdują zatrudnienie głównie w pozarolniczych podmiotach. Na koniec 2020 r. w takich przedsiębiorstwach mających siedziby na wsi pracowało 1,9 mln osób, czyli 20 proc. pracujących w kraju.

Najwięcej osób pracowało w firmach prowadzących działalność przemysłową i budowlaną (44,8 proc.). Prawie co trzeci pracujący na wsi był zatrudniony w usługach, a co czwarty zajmował się handlem, naprawą pojazdów samochodowych, transportem, gospodarką magazynową, zakwaterowaniem, gastronomią, informacją i komunikacją.

Raport wskazuje, że na wsi jest coraz mniej gospodarstw rolnych. W latach 2002–2020 ubyło ok. 1/3 gospodarstw rolnych, a wzrosła grupa gospodarstw "dwuzawodowych", która obejmuje gospodarstwa utrzymujące się głównie z pracy najemnej (36 proc.). Natomiast udział gospodarstw rolników spadł do 31 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(19)
TO NIE WIEŚ
2 miesiące temu
ROLNICY ? To nie rolnicy powinien być zakaz odrolniania ziemi A POTEM DZWONI TAKI NA POLICJĘ ŻE MU KOMBAJN ALBO TRAKTOR NIE DAJE SPAĆ albo że mu śmierdzi TO NIE WIEŚ A KURORT LUDZI KTÓRZY PRÓBUJĄ UCIEC PRZED MIASTEM NA WIEŚ A potem z tej wsi robią miasto i płaczą A I PODATKI POWINNI PŁACIĆ WYŻSZE
Xyz
4 miesiące temu
Zgorzelec i okolice, Dolny Śląsk..Rolnicy sprzedawali hurtowo działki budowlane, po wcześniejszym przekwalifikowaniu z.ziemi rolnej, i tak z dziada zrobili się bogaczami, kasy mają jak lodu, inna cześć dzierżawi ziemię w okolicach Zgorzelec Niemcą,następna sprawa..setki nowych domów po budowanych przez lekarzy, biznesmenów, ludzi pracujących w Niemczech itp.Biedy nie widać..Zachód się chowa..Rolnicy zachodni przy naszych do DZIADY...
Pixel
4 miesiące temu
Poprawę widać po tym, że kiedyś na protest 10 rolników jechało 1 Ursusem C-330, Dziś każdy jedzie swoim Johnem Deere lub Lambhorgini za 1,5 mln zł, na paliwie, które mu sponsoruje społeczeństwo. Ale o dopłatach do hektara i zakupu sprzętu już nie wspomni. Czy dożyję czasów, że rolnik będzie bardziej farmerem niż chłopem?
Yuhas 21
4 miesiące temu
Witam.Swiatek, piątek czy niedziela na wsi zawsze karuzela, Rzeczywiście przychody wzrosły w ciągu 20 lat 2x a rozchody 20x, wielu egzystuje takich po 50 młodsi uciekają do miast.
informatyk
4 miesiące temu
miasto bardziej się bogaci, mi dochody wzrosły 17x w porównaniu do 2004 roku