Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Rewolucja dla pracowników. Szczery głos z rządu. "Kilka najbliższych lat"

891
Podziel się:

To zmiana o charakterze rewolucyjnym. Pozytywnie rewolucyjnym - stwierdziła o czterodniowym tygodniu pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, w wywiadzie dla "Business Insidera". Powiedziała też, kiedy zmiany mogłyby wejść w życie w Polsce.

Rewolucja dla pracowników. Szczery głos z rządu. "Kilka najbliższych lat"
Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (PAP, PAP/Radek Pietruszka)

- Wcale nie jest tak, że gospodarce czy przedsiębiorcom opłaca się zachowanie pięciodniowego tygodnia pracy. Opłaca im się, aby ich pracownicy byli efektywni, produktywni, zmotywowani. Przemęczenie działa odwrotnie - stwierdziła Dziemianowicz-Bąk.

Dlatego jej zdaniem skrócenie czasu pracy do czterech dni w tygodniu opłaci się nie tylko Polakom, ale również ich pracodawcom i całej gospodarce. - Polacy pracują prawie najdłużej w Europie. Brakuje czasu na rodzinę, na jej założenie, a potem na opiekowanie się nią. To z kolei powoduje frustrację i wypalenie zawodowe, wpływa na efektywność i produktywność - powiedziała.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kelnerzy szczerze o klientach. "Najbardziej denerwujący typ osoby"

"Zmiana o charakterze rewolucyjnym". Co z czterodniowym tygodniem pracy?

Przypomniała, że sto lat temu ustalono, że tydzień pracy będzie pięciodniowy. Jej zdaniem nadszedł czas na kolejną zmianę. - To oczywiście wymaga dyskusji, bo jest to zmiana o charakterze rewolucyjnym. Pozytywnie rewolucyjnym - stwierdziła. Ministra podkreśliła jednak, że ta rewolucja nie wydarzy się ani z miesiąca na miesiąc, ani nawet w ciągu roku.

Chciałabym bardzo, żeby ta kadencja rządu mogła wykonać ten cywilizacyjny skok i skrócić czas pracy. To nie jest kwestia miesiąca, to nie jest kwestia roku, ale tych kilku najbliższych lat, dlaczego nie spróbować? - dodała szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.

Według Dziemianowicz-Bąk nie ma ucieczki od czterodniowego tygodnia pracy, także za sprawą rozwoju AI i innych nowych technologii, które wpływają na rynek pracy. - W obliczu tej rewolucji technologicznej, która przypomina rewolucję przemysłową, skrócenie czasu pracy i tak będzie nieuchronną koniecznością - podkreśliła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
prawo pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(891)
skąpy
2 tyg. temu
Do insektów atakujących domy i mieszkania należy zaliczyć mrówki faraona. Te niewielkie owady potrafią skutecznie uprzykrzyć życie, dlatego walkę z nimi należy rozpocząć natychmiast. Jak pozbyć się mrówek faraona z domu? Jak wygląda mrówka faraona? Insekty można rozpoznać po brązowożółtej barwie ciała. Lubią dużą wilgotność powietrza i wysoką temperaturę, dlatego w klimacie umiarkowanym mieszkają w ludzkich budynkach. Można je spotkać w kuchniach i łazienkach mieszkań prywatnych, a także w szpitalach i hotelach. Tworzą swoje gniazda w szczelinach ścian, pod kafelkami, a nawet w pozostawionych luzem pudełkach. Mrówki jedzą cukier, mięso, miód, martwe myszy czy odchody. Jak pozbyć się mrówek faraona? Wiele sposobów to środki doraźne. Jednak jeżeli gniazdo nie znajduje się w domu, a mrówki jedynie “zachodzą” do naszego mieszkania, doraźne środki powinny wystarczyć. Jednym ze sposobów na mrówki faraona jest posypanie ścieżek mrówek solą, proszkiem do pieczenia lub cynamonem. Wejścia do domu warto obrysować chińską kredą – mrówki nie przekroczą wtedy wejścia. Warto też skorzystać z gotowych preparatów dostępnych na rynkach, jak, np. na mrówki. Preparat ma postać mikrokapsułkowanego płynu, a gdy owady mają z nim kontakt, kapsułki przyczepiają się do ich ciała i są przenoszone do gniazda. Tam kontakt z preparatem zyskują nawet osobniki, które nie wkroczyły samodzielnie w miejsce aplikacji płynu. Dzięki tzw. “efektowi domino” likwidowana jest cała populacja owadów.
jurel
2 tyg. temu
Pierwszy pomiar masy i długości ciała niemowlęcia odbywa się tuż po narodzinach. U zdrowych, donoszonych noworodków, urodzonych między 38. a 42. tygodniem ciąży masa ciała mieści się w przedziale 2500 – 4000 g, a długość ciała 50 – 55 cm. W pierwszej dobie po narodzinach masa ciała noworodka może zmniejszyć się o około 7 – 10%. To fizjologiczny spadek wagi, spowodowany m. in. wydalaniem smółki (pierwszego stolca), oddawaniem moczu, utratą wody przez skórę. W około 1. tygodniu życia wraca urodzeniowa masa ciała dziecka. W szpitalu Twoje dziecko będzie ważone każdego dnia. Po wyjściu do domu powinnaś sama kontrolować masę ciała niemowlęcia. Pomiary antropometryczne, m. in. masy i długości ciała odbywać się będą także podczas wizyt u pediatry. Jak przybiera dziecko? Pamiętaj, aby podczas każdej wizyty pediatra zaznaczał wyniki pomiarów masy i długości ciała oraz obwodu głowy Twojego dziecka na siatkach centylowych, znajdujących się w książeczce zdrowia dziecka. W uproszczeniu przyjmuje się, że w pierwszym miesiącu życia noworodek powinien zwiększyć masę ciała średnio o 20 g na dobę, co daje 600 g po ukończeniu pierwszego miesiąca życia (często bywa jednak, że dziecko przybiera na wadze znacznie więcej). W dwóch kolejnych miesiącach przyrost masy ciała jest podobny: oscyluje bowiem w granicach 20 – 30 g/dobę, czyli niemowlęciu przybędzie 800 – 900 g miesięcznie. Później niemowlę rośnie nieco wolniej.
stywi
2 tyg. temu
przewidywaną masę urodzeniową dziecka poznajesz już w ciąży. Rzeczywista waga po urodzeniu nieco różni się od tej, którą podawała aparatura podczas ostatniego badania, jednak nie są to bardzo znaczące różnice. Noworodki urodzone o czasie ważą średnio 3,3-3,6 kg, ale normą jest także waga 3 kg, 2,7 kg czy 4 kg. Wagę urodzeniową sprawdza się w pierwszej godzinie po narodzinach, bo z każdą kolejną godziną życia noworodek będzie ją tracił. Ten stan rzeczy może trwać od 3 do 5 dób. Noworodek nie powinien jednak stracić więcej niż 10 procent swojej masy urodzeniowej. Jeśli z dnia na dzień waga malucha będzie spadać, szpitalny pediatra nie wypuści Was do domu. Jeśli po 3 dobach w szpitalu (czyli po standardowym czasie jaki zwykle przebywa się tam po porodzie) pomiary wagi wskażą spadek masy ciała poniżej 7 procent, prawdopodobnie wyjdziecie do domu. Jeśli spadek będzie większy niż 7 procent, zostaniecie na kolejną dobę, w trakcie której będziecie czekać na wzrost masy ciała.
Darek
2 tyg. temu
biegunka jest często występującym objawem, który zazwyczaj trwa krótko. Przewlekła biegunka może wskazywać na potencjalnie poważne choroby, dlatego zawsze należy ja zdiagnozować. Podczas biegunki należy dbać o odpowiednie nawodnienie i równowagę elektrolitową. Co to jest biegunka? Biegunką określa się oddawanie stolca o nadmiernie luźnej konsystencji – półpłynnego, płynnego lub wodnistego stolca ze zwiększoną częstotliwością – trzy lub więcej razy na dobę. Zakres prawidłowej częstości wypróżnień jest dość szeroki i dla 99% populacji społeczeństw krajów rozwiniętych waha się od jednego na trzy dni do trzech stolców dziennie. Mechanizmy biegunki Wyróżnia się trzy podstawowe mechanizmy biegunki: biegunkę osmotyczną wywołaną niemożnością wchłonięcia z jelita nadmiernej ilości substancji, które zatrzymują wodę, zwiększając w ten sposób objętość stolca, biegunkę wydzielniczą spowodowaną aktywnym wydzielaniem do jelita dużych ilości soli, wody oraz innych substancji, biegunkę zapalną spowodowaną uszkodzeniem budowy i czynności nabłonka jelitowego na skutek procesu chorobowego. Nierzadko u jednej osoby współistnieją co najmniej dwa z trzech wymienionych tu mechanizmów. Czas trwania biegunki Z praktycznego punktu widzenia ważny jest czas trwania biegunki: biegunka ostra trwa do 14 dni, biegunka przetrwała – 14–29 dni, biegunka przewlekła utrzymuje się 30 dni i dłużej.
Patryk
2 tyg. temu
Do dobrze bo po Po co miało by być 20 procentowe bezrobocie
...
Następna strona