Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Zielona energia w Wirtualnej Polsce. Serwerownię zasila farma fotowoltaiczna

23
Podziel się:

Wirtualna Polska przechodzi na zieloną energię. Jedna z serwerowni już jest zasilana za pomocą testowej farmy fotowoltaicznej, której budowę zakończono pod koniec kwietnia.

Zielona energia w Wirtualnej Polsce. Serwerownię zasila farma fotowoltaiczna
WP przechodzi na zieloną energię. (WP)

W 2020 roku Wirtualna Polska zmniejszyła tzw. ślad węglowy, czyli emisję gazów cieplarnianych, o ponad 14 proc., w porównaniu do roku 2019. Udało się to osiągnąć m.in. dzięki optymalizacji wykonanej w serwerowniach, wprowadzeniu energooszczędnych procesów chłodzenia i wentylacji.

Od początku 2021 roku plan przejścia na zieloną energię wszedł w kolejny etap. Wirtualna Polska kupuje wyłącznie energię elektryczną z gwarancjami pochodzenia z odnawialnych źródeł.

Pod koniec kwietnia WP uruchomiła testową farmę fotowoltaiczną, która zasila jedną z serwerowni. Zainstalowane panele fotowoltaiczne pozwolą na redukcję emisji CO2 na poziomie ponad 24 ton rocznie.

Zobacz także: Zielona energia to ratunek w razie ataku. Zbigniew Jakubas: powiaty i gminy powinny mieć swoje farmy fotowoltaiczne

Od 2023 roku wszystkie centra danych WP będą zeroemisyjne, ich działanie będzie neutralne dla klimatu.

Proces przejścia na zieloną energię w WP to nie tylko zasilanie w samej spółce. Zmianom towarzyszą akcje informacyjne i marketingowe, które mają zwrócić uwagę naszych czytelników na problem zmian klimatycznych i pomóc im w wyrobieniu właściwych nawyków.

Na stronie głównej WP uruchomiony został licznik, który pokazuje, o ile dzięki wprowadzonym zmianom spadła emisja CO2 do atmosfery w porównaniu do 2020 roku.

Ponadto użytkownicy strony głównej WP oraz ponad 20 serwisów należących do Wirtualnej Polski mogą włączyć tzw. tryb ciemny. Pozwala on na oszczędność energii w urządzeniach wykorzystujących ekrany typu OLED, na przykład w telefonach komórkowych. Dzięki trybowi ciemnemu pomieszczenia, w których korzysta się z komputerów wieczorami, mogą też być mniej oświetlone.

Wirtualna Polska organizuje też konkurs, w którym może wziąć udział każdy. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie: co robisz, aby być bardziej eko, i dlaczego chcesz wygrać instalację fotowoltaiczną?

Do wygrania jest 51 nagród. Główna to instalacja fotowoltaiczna firmy ZENE wykonana na podzespołach najlepszych producentów. W pakiecie jest podłączenie i uruchomienie instalacji, oraz zgłoszenie do zakładu energetycznego. Instalacja i podłączenie instalacji musi mieć jednak miejsce na terenie Polski.

Będzie to instalacja o wielkości najczęściej montowanej na dachach domów jednorodzinnych, czyli o mocy 4 kWp.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(23)
Sokal
2 lata temu
Artykuł sponsorowany . Fotovoltaika się kończy w takiej ilości .Przekłamano ludzi tak, że już nic tego nie uratuje. Nie należy liczyć na cuda, szczególnie przedstawiane przez z Bożej łaski handlowców na wysokich prowizjach . Trzeba było uważać na fizyce w podstawówce wówczas dylemat wierzyć nie wierzyć by nie istniał.
Alicja
2 lata temu
U mnie wygląda to tak instalacja 9,75 Kwh + pompa cieplna + kolektor słoneczny. Wybrałam drogą instalację dostawcy WISSMAN (dlatego piszę że dostawcy bo część to podzespoły innych producentów ) ale mam serwis WiSSMANA. To była moja decyzja mam przekonanie do tej firmy. Koszt ok 45 tyś minus 5 tys dotacja - 7,5 podatek dochodowy = koszt faktyczny 32,5 tyś rocznie około płaciłam do tej pory 7 tyś za prąd w tamtym roku był to pierwszy rok super wygenerowała więcej niż podano w statystyce, była również ładna pogoda. Z moich wyliczeń wychodzi, że będę musiała ok 2 tyś na rok za prąd płacić. Zakładam, że po około 6- 7 latach nastąpi zwrot kosztów inwestycyjnych. W tym roku pojawił się problem w sąsiedztwie powstało wiele nowych instalacji. Instalacja wyłącza się i włącza bez powodu w trakcie gdy jest piękna pogoda i niema zachmurzenia. Dzwoniłam do serwisu - problem już został do TAURON zgłoszony, podobno w wyniku powstania nowych instalacji jest zbyt wysokie napięcie na słupie- czekam teraz na rozwiązanie tego problemu. Myślę, że to może być prawdziwy powód bo w tamtym roku świetnie wszystko działało.
Manio
2 lata temu
Zbyt wiele kłamstw jest we wszelakich artykułach promujących panele. NIe jest prawdą, że panele są bezobsługowe przez 20 - 25 lat. Wymagają przeglądów i serwisu. Dużo do życzenia pozostawia kwestia instalacji. Obecnie mamy wysyp instalatorów , ale większość z nich nie ma pojęcia o sieciach elektrycznych. Norma jest wyłączanie zabezpieczeń w falownikach, co w efekcie prowadzi do pożaru. Zabezpieczenia znacznie utrudniają funkcjonowanie nieumiejętnie zainstalowanej instalacji i z tego powodu są wyłaczane. Odpowiednia konfiguracja wymaga wiedzy, której brakuje większości instalatorów. Odrębnym tematem są koszty ekologiczne związane z produkcją i utylizacją paneli. Jestem ciekaw jaki procent posiadaczy fotowoltaiki wie , że sprawność paneli spada z upływem czasu.
Lucyfer
2 lata temu
Ja obliczyłem żeby na zero wyjść przy moim zużyciu prądy musi minąć dziesięć lat i w tedy będę mieć niby tańszy prąd
nikt_62
2 lata temu
Niech ktoś wreszcie policzy i poda do ogólnej wiadomości, przez ile lat miałby darmowy prąd od PGE czi innego dostawcy, gdyby pieniądze zainwestowane w fotowoltaikę przeznaczył na ten cel. Powiedzmy średnio 15 tys. zł na instalację, już po odliczeniu zwrotu 5 tys. za instalację OZE. Nawet dom jednorodzinny, przy średnim 2-miesięcznym zużyciu w granicach 400 zł daje roczne koszty 2400 zł. Podzielmy więc 15000 zł : 2400 zł - to daje nam dobre ponad 6 lat, a niekiedy i 7 lat. Czy na pewno warto inwestować w coś, co się na pewno nie zwróci w ciągu 7 lat? Dla młodych, którzy nie boją się nawet 30 letniego kredytu hipotecznego, być może. Tylko co zrobić z tymi, których nie za bardzo stać na płacenie już bardzo wysokich rachunków za prąd, a perspektywa 7 lat zwrotu kosztów jest jak wieczność - nie do przebrnięcia?
...
Następna strona