Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Ratajczak
|

Włosi walczą o mieszkańców. 10 tys. euro za przeprowadzkę do górskiego miasteczka

56
Podziel się:

Pieniądze dla dzieci, wielotysięczne prezenty za przeprowadzkę i domy za 1 euro. Tak włoskie miasteczka walczą o mieszkańców. Wystarczy się przeprowadzić i równowartość 38 tys. zł trafi na konto.

Locana - wystarczy przeprowadzka i pieniądze już na koncie
Locana - wystarczy przeprowadzka i pieniądze już na koncie (Locana, Locana)

Władze włoskiego miasteczka Locana oferują nowym mieszkańcom blisko dziewięć tysięcy euro. Wystarczy… się przeprowadzić. Równowartość blisko 38,5 tys. zł powędruje na konto każdego, kto wybierze Locana na nowe miejsce do życia. To sposób na walkę z postępującym wyludnieniem - donosi CNN.

Północno-zachodnie Włochy, rzut beretem do Turynu, ledwo 2 tys. mieszkańców. Widok na góry, nieopodal granica z Francją i Szwajcarią. I uciekający mieszkańcy. To w skrócie włoska Locana.

Burmistrz miasteczka Giovanni Bruno Mattiet zdecydował, że z wyludnieniem trzeba walczyć. I dlatego każdy, kto zdecyduje się przenieść do jego rejonu, dostanie gotówkę. Warunki są dwa: odpowiedni roczny dochód oraz posiadanie dziecka. To już kolejna odsłona takiej akcji. Locana na początku oferowała pieniądze tylko Włochom. Nie zdecydowali się przenosić. Później akcją objęła obcokrajowców, którzy już we Włoszech są. I również nie pomogło. Teraz gotówka czeka już na każdego - także tych, którzy mieszkają poza Włochami.

Jak tłumaczył w rozmowie z CNN burmistrz miasta, liczy na przyjazd młodych i profesjonalistów, którzy mogą sobie pozwolić na pracę zdalną. Do wyboru są też w zasadzie gotowe lokalne biznesy. Locana pełna jest zamkniętych barów, sklepów i restauracji. Jak przypomina amerykański serwis, we Włoszech w ciągu ostatnich trzech dekad co czwarta mała miejscowość zamieniła się w pustkowie. W całym kraju jest 139 miasteczek, w których mieszka mniej niż kilkuset mieszkańców.

Co roku Locana walczy o utrzymanie w miasteczku szkoły. Problemem jest oczywiście brak uczniów. W mieście rodzi się zaledwie kilka osób, więc i w klasach jest pustawo. Lekcje w ostatnim czasie prowadzone były dla garstki dzieci.

Czym zachęca burmistrz do przyjazdu? Pięknymi widokami i licznymi aktywnościami. W okolicy można uprawiać wspinaczkę, łowić ryby, pływać, a również grać w tenisa. Infrastruktura jest gotowa.
Locana nie jest jedynym miasteczkiem z problemami. Niedalekie Borgomezzavalle oferuje… opuszczone górskie domki za zaledwie 1 euro. Do tego chce płacić po blisko 1 tys. euro za każde urodzone dziecko. Ci, którzy zdecydują się na założenie biznesu, otrzymają 2 tys. euro na start. Eksperci z Włoch nie są jednak przekonani, że to w ogóle pomoże.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(56)
qwert
4 lata temu
Krzysztof, brednie. Trzeba walczyc o lepsze jutro, dlatego MUSI nas ludzi byc mniej. Tylko tak jestesmy w stanie uchronic planete.
błąd-wielbłąd
5 lata temu
artykuł jest nierzetelny, akcja skierowana jest tylko osób posiadających włoskie obywatelstwo. Przedruk goni przedruk, liczą się tylko kliknięcia i odsłony. Po co cokolwiek sprawdzić?
Adam
5 lata temu
Jade kiedy mozna
ZŁOŻYSZ PODAN...
5 lata temu
U mnie w mieście w Ozorkowie po 20 latach istnienia specjalnej strefy i płacenia ludziom groszy nagle się obudzili ,że nikt nie chce aplikowac o prace i SĄ ZDZIWIENI i zaczynają sprzedawać biznesy ale nikt głupi nie jest , PAROBKÓW do pracy za 500 euro w Polsce już nie ma
oj cuda, cuda
5 lata temu
A ja sie pytam, gdzie jest UE. Przeciez to dotacje niezgodne z rozdzielnictwem i dofinansowaniem bogaczy. I do tego to jest w Euro, ktore my tez dofinansujemy.
...
Następna strona