Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Wody Polskie regulują potok w Zakopanem. Ekolodzy protestują

25
Podziel się:

Przedsiębiorstwo Wody Polskie umacnia kilometrowe korytu Potoku Młyniska w Zakopanem. Przekonuje, że dotychczasowe jego zabezpieczenia są niewystarczające, co może zagrażać bezpieczeństwu najbliższych zabudowań. Nie przekonuje to ekologów, którzy uważają, że regulacja koryta przyniesie więcej szkód niż korzyści.

Wezbrane potoki mogą spowodować wiele szkód, więc trzeba je regulować - przekonują Wody Polskie. Inaczej to widza ekolodzy
Wezbrane potoki mogą spowodować wiele szkód, więc trzeba je regulować - przekonują Wody Polskie. Inaczej to widza ekolodzy (PAP)

Ekolodzy są zaniepokojeni tym, że Wody Polskie rozpoczęły prace polegające na wybetonowaniu kilometrowego odcinka wzdłuż Potoku Młyniska w Zakopanem. Urzędnicy przekonują, że wzmocnienie koryta jest konieczne i zwiększy to przepustowość koryta na wypadek powodzi. Efekt będzie zupełnie przeciwny – przekonuje WWF.

O najnowszej, wartej 13,5 mln zł inwestycji Wód Polskich na Podhalu, informuje krakowska "Gazeta Wyborcza".

- Na nic się zdają zapewnienia o renaturyzacji rzek i mokradeł. Obiecanki o tym, że polskie rzeki nie będą już regulowane i betonowane, okazały się pięknie brzmiącymi frazesami płynącymi z ust instytucji państwowych. Przykłady kolejnych inwestycji dewastujących środowisko pojawiają się jak grzyby po deszczu – ostrzega WWF.

Zobacz także: Obejrzyj: Wakacje 2020. Duże przetasowanie wśród najpopularniejszych kierunków

Zwracają uwagę, że po wybetonowaniu Młyniska przestaną być potokiem, a staną się kanałem odprowadzającym wodę, w którym nie będzie już żadnego życia. Nie przekonują ich też argumenty Wód Polskich, że wybetonowanie potoku zabezpieczy okolice przed powodzą. Zwracają uwagę, że "w szerokim, zbliżonym do naturalnego korycie woda zawsze będzie spływała wolniej niż w wąskiej wybetonowanej rynnie".

Na rozważania jest już za późno. Ciężki sprzęt już wjechał i niedługo rozpoczną się prace. Rozmówcy "GW" w Wodach Polskich wyjaśniają, że potok jest ciekiem przepływającym przez ścisłe centrum miasta, więc nie ma możliwości zastosowania innego rozwiązania technicznego niż to wykonywane obecnie.

Nie tylko ekologów nie przekonują te tłumaczenia. Również lokalni strażnicy rzek i wędkarze zapowiadają dalszą walkę o to, by chociaż w części powstrzymać inwestycje, która ich zdaniem w żaden sposób nie ani nie zabezpieczy okolicy przed powodzią, ani nie pomoże w walce z suszą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(25)
Jurek
4 lata temu
Izraelska korporacja przejęła Polskie Wody?I id razu podatek od dachów kostki SKANDAL To by oznaczało że faktycznie PIS to tylko marionetki jak PO
Satyr
4 lata temu
Regulują, przepraszam betonują potok a w międzyczasie wprowadzają po cichu podatek wodny od przestrzeni zabudowanej w tym wybetonowanych podwórek. Czegoś tu nie rozumiem i jakoś brakuje w tym logiki. A może by najpierw sprawdzić kompetencje osób które podjęły taką decyzję bo chyba tu coś nieładnie pachnie.
Moris
4 lata temu
Nieprawda. Regulacja koryta zawsze przynosi korzyści regulującym. 😂😂😂
del
4 lata temu
dobrze ze mam juz 45 lat nast 40 moze nie dojdzie do tragedii ekologicznej a pozniej beda jaja
Można bo nie ...
4 lata temu
1km gdyż nie potrzebne są operat wpływu na środowisko. Betonowanie jest błędne nie uchroni zabudowań. Inna sprawa kto daje zgodę na budowę przy korytach rzek. Potem lament gdy woda zabiera dobytek. Rzeka ma rozlewiska tak było tysiące lat a człowiek chce poprawić naturę.
...
Następna strona