Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zielińska
Agnieszka Zielińska
|

Wojna o gaz w Wielkopolsce. Mieszkańcy są w niej zakładnikami

385
Podziel się:

Mieszkańców wielkopolskich gmin dotknęły drastyczne podwyżki. Na firmę G.EN Gaz Energia, która podniosła ceny gazu, posypały się gromy. Tymczasem okazuje się, że swój udział w podwyżkach ma państwowy koncern PGNiG.

Wojna o gaz w Wielkopolsce. Mieszkańcy są w niej zakładnikami
Klienci detaliczni PGNiG płacą za gaz dużo mniej niż biznesowi; fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Przypomnijmy, że w wielkopolskich gminach Tarnowo Podgórne i Kazimierz, gdzie gaz z lokalnego źródła dostarcza spółka G.EN Gaz Energia, mieszkańcy dostali zawiadomienie o podwyżce w wysokości 170 proc. Okazuje się, że problem może dotyczyć nawet 80 gmin w całej Polsce.

Poinformowała nas o tym mieszkanka gminy Kaźmierz koło Poznania za pośrednictwem platformy dziejesie.wp.pl. Teraz opłata za ogrzewanie gazowe będzie wynosić blisko trzy czwarte jej emerytury.

Problem dotyczy łącznie blisko 80 gmin, z czego duża część jest z Wielkopolski. Podwyżka dotknęła m.in. Tarnowo Podgórne, a także Kaźmierz, Szamotuły, Buk, Duszniki, część gminy Dopiewo, Kuślin, Opalenicę, Nowy Tomyśl, Grodzisk Wielkopolski i gminy z okolic Kalisza. Podobna sytuacja wystąpiła jednak również w Zachodniopomorskiem oraz w województwach dolnośląskim i pomorskim.

W najbliższy wtorek, 19 października samorządowcy z gmin dotkniętych podwyżkami spotkają się w Tarnowie Podgórnym, aby wspólnie podjąć decyzję o dalszych działaniach.

Zobacz także: Polska pozbędzie się węgla, a potem gazu z domów? Emilewicz rozjaśnia rządowy plan

Ta podwyżka nie ma uzasadnienia

Tymczasem okazuje się, że paradoksalnie do wysokich cen gazu w Wielkopolsce przyczyniło się także PGNiG, podnosząc ceny firmie G.EN Gaz Energia i uzależniając je od cen gazu na światowych giełdach.

- Takie działanie jest nieuzasadnione, bo przecież chodzi o gaz wydobywany w kopalni gazu w Młodasku należącej do PGNiG. Nie ma więc powodu do tak dużej podwyżki - tłumaczy money.pl, pan Ernest, jeden z poszkodowanych mieszkańców.

Z powodu podwyżek mieszkańcy wielkopolskich gmin znaleźli się więc w potrzasku. Gaz sprzedaje im firma, która jest zarazem właścicielem lokalnej sieci, ale ceny dyktuje jej państwowy monopolista, czyli PGNiG. W efekcie stali się zakładnikami tej sytuacji.

Koszt zakupu gazu to 95 proc. nowej ceny

Spółka G.EN Gaz Energia tłumaczy drastyczne podwyżki wzrostem cen gazu na światowych rynkach. - Nasza firma musiała zakupić paliwo gazowe po nowych cenach rynkowych, co przełożyło się na wzrost u klientów. Podwyżka dotyczy wszystkich grup odbiorców i została zatwierdzona przez URE - informuje biuro spółki w przesłanym do nas komentarzu.

Firma dodaje, że blisko 95 proc. obecnej ceny gazu to koszty jego zakupu, a pozostałe 5 proc. to inne koszty. G.EN twierdzi też, że prowadzi dialog z przedstawicielami gmin dotkniętymi podwyżkami, aby znaleźć rozwiązanie w tej sytuacji.

Z kolei PGNiG również tłumaczy się wzrostem cen gazu na światowych rynkach, twierdząc, że jest to główny powód podniesienia cen firmie G.EN Gaz Energia.

- Ceny sprzedawanego gazu są pochodną warunków rynkowych - gaz drożeje od miesięcy na świecie, a wynika to m.in. z ograniczenia podaży przez Gazprom i zwiększenia zakupów LNG na rynkach azjatyckich - wyjaśnia biuro prasowe spółki.

Z tą argumentacją nie zgadza się pan Ernest. - Przecież chodzi o krajowe złoża gazu, w tym wypadku ceny na światowych giełdach nie mają z tym związku. Obawiam się, że państwowy koncern stosuje tzw. subsydiowanie skrośne - twierdzi. Dodaje, że to określenie stosowane jest, gdy firma pokrywa koszty dotyczące jednej grupy odbiorców przychodami pochodzącymi od innych odbiorców.

Gazowym spółkom nie zależy na zmianie tej sytuacji

PGNiG odbija piłeczkę, twierdząc, że dla cen gazu na giełdzie nie ma znaczenia, czy gaz pochodzi z lokalnego wydobycia, czy z importu, a ceny gazu na giełdach są pochodną warunków rynkowych.

Tymczasem zdesperowani mieszkańcy gmin dotkniętych podwyżką próbowali w ostatnim czasie zmienić sprzedawcę gazu i uciec do PGNiG, bez skutku, bo dostali do spółki odmowę.

Państwowy koncern tłumaczy to ograniczonymi możliwościami dostarczania gazu na tym terenie. Głównym powodem ma być też fakt, że lokalna sieć gazowa należy do G.EN. Gaz Energia. - Firma ta może nie być zainteresowana dopuszczeniem innych sprzedawców gazu, czyli konkurencji, do wykorzystania swojej sieci - tłumaczy państwowa spółka w przesłanym do nas komentarzu.

- Zostaliśmy zostawieni sami sobie. Widać, że zmiana tej sytuacji nie leży w interesie żadnej z firm - twierdzi pan Jędrzej.

O komentarz poprosiliśmy także Marka Dolatowskiego, adwokata w kancelarii Wardyński i Wspólnicy. - Tak znaczna podwyżka wynika z powiązania gazu kupowanego przez G.EN. Gaz z indeksami giełdowymi, na które wpływ mają wydarzenia poza Polską (popyt na gaz jest duży w całej Europie). Jednak biorąc pod uwagę publiczny charakter usługi dostaw gazu i obowiązującą G.EN taryfę, zbadanie sprawy przez prezesa URE byłoby wskazane - komentuje.

Dodaje, że niedawno doszło do upadłości kilku firm sprzedających prąd, bo podrożały ceny zakupu energii, a spółki pozawierały kontrakty z odbiorcami bez możliwości ich zmiany. - Tu mamy podobny przypadek tyle, że regulator, czyli URE pozwolił przerzucić koszty dostaw na odbiorców - mówi. Proponuje więc zaczekać na reakcję URE. Jednocześnie zwraca uwagę na to, że urząd przy zatwierdzaniu taryf powinien chronić interesy indywidualnych odbiorców.

Odpowiedź na nasze pytania, którą dostaliśmy z URE, niewiele jednak wyjaśniła. - Prezes URE każdorazowo analizuje i weryfikuje zasadność podwyżek. W przypadku gazu wzrosty cen tego surowca w taryfach podyktowane są wzrostami cen gazu na rynkach hurtowych (np. giełda), a ich wzrost w poszczególnych firmach zależy od portfela zakupowego konkretnego sprzedawcy gazu - napisała Agnieszka Głośniewska, rzecznik prasowy URE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(385)
adi
2 lata temu
Mam kominek i w tym roku obędę się bez gazu. Drewna w zapasie mam sporo, kolejną zimę też przetrzymam. Jeżeli większość odbiorców mocno ograniczy odbiór to zostaną sobie z tym gazem, którego nigdzie indziej nie da się sprzedać - tylko w naszej lokalnej sieci zaazotowanej.
OZDOBA KLIMAT...
2 lata temu
a ja mam gaz i wale rowno na muszli ze nikt niechce odbierac jestem monopolista i co mi zrobicie
mitoman
3 lata temu
W 2011 włodarze gminy Tarnowo sprzedali sieć gazową firmie niemieckiej i teraz płacz, w Warszawie HGW sprzedała żabojadom strategiczną firmę zakłady energetyki cieplnej, srebra rodowe bankrut też sprzeda
Heinrich
3 lata temu
Obecnie ws,ystkie spolki zobligowane sa do podlaczenia do 'sieci krajowej" ( stosuja tylko maly wybieg by tego nie robic bo zgodnie z prawem EU ) nie wlaczaja sie umyslnie do sieci by nie dopuszczac konkurencji na rynek - chociaz jest to na 100%. Tych pomniejszych spolek jest kilka GEN Gas, EWE Polska, itd - dlatego robia to co robia!
naiwni
3 lata temu
Biedni naiwni którzy wierzyli, że Polska ma już tylko szczaw, a nie 5,5 bln m3 gazu ziemnego w Wielkopolsce o czym wiedzieli przywódcy od 1976 roku kiedy doszło do eksplozji odwiertu w okolicach Ostrowa Wlkp. I co zrobili do chwili obecnej? Holandia na wydobyciu gazu od 1958 zarobiła dla budżetu 260 mld Euro. A co z wydobyciem ropy z Pomorza Zachodniego od pamiętnego wybuchu w 1982 roku w Karlinie? Jest jej tam ni mniej ni więcej jak 4000mld ton. Arabia Saudyjska ma 270 mld t do wydobycia i jest najbogatsza w świecie arabskim. Postawili na Bałtyku platformę wiertniczą Giant i wiercą pod Polskę. Kiedy wydobycie?
...
Następna strona