Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
związek miast polskich
30.01.2019 15:29

Wójt małej gminy i prezydent Warszawy zarabiają niemal tyle samo. "To patologia"

Płace w samorządach trzeba ułożyć po nowemu. Tak uważa Związek Miast Polskich, który przygotował nowelizację ustawy o płacach pracowników samorządów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
- W ramach polityki taniego państwa doszliśmy do sytuacji, która jest głęboko patologiczna - mówi prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz. (Fot: DOMINIK GAJDA/REPORTER)

- W ramach polityki taniego państwa doszliśmy do sytuacji, która jest głęboko patologiczna. Dziś prezydent Warszawy zarabia niewiele więcej niż wójt małej gminy. To jest zupełnie nie do przyjęcia – mówił w środę w Sejmie przewodniczący Związku Miast Polskich i prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.

OGLĄDAJ: PKP zmienia się w holding. Firma szykuje się do międzynarodowej konkurencji

Dlatego Związek przygotował projekt zmian w ustawie o płacach pracowników samorządów, który trafił już do Sejmu. Przepisy dotyczą najważniejszych urzędników pochodzących z wyborów, czyli wójtów, burmistrzów, prezydentów, starostów w powiatach, członków zarządów powiatów, a także marszałków i członków zarządów województwa.

Główna zmiana polega na tym, aby wynagrodzenie tych osób było uzależnione od średniej pensji w danym województwie. To byłaby podstawa. Do tego doszłyby różne dodatki: funkcyjny, nagroda roczna i dodatek specjalny dla osób, które wykonują więcej zadań, niż wynika to z ich obowiązków.

- Często jest tak, że wynagrodzenie urzędnika jest niespójne z jego odpowiedzialnością. Na przykład prezydent miasta powiatowego jest też starostą i członkiem zarządu. Wykonuje zadania dla kilku grup zawodowych, a jest rozliczany jak wójt małej gminy – tłumaczył prof. Krystian Ziemski, który jest autorem zmian.

Autorzy zmian zwrócili też uwagę na inny problem, czyli zamrożenie pensji:

- Prawodawca mówi, że należy zmniejszać wynagrodzenia w samorządach terytorialnych, jednocześnie nakłada obowiązki, które ograniczają wykonywanie innej pracy. Jest to sprzeczność – skomentował prof. Ziemski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: związek miast polskich, wiadomości, gospodarka, pensje, pracownicy samorządowi
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-01-2019

WyborcaA Ja jako wyborca chce żebyście zarabiali SREDNIA KRAJOWA KTO JEST ZA .?

30-01-2019

32złpopieram. Trzeba skończyć z tą iluzją. Jeżeli prezydent pracuje 24h - bo tak to zwykle wygląda - winien otrzymać odpowiednie i solidne wynagrodzenie. … Czytaj całość

30-01-2019

brykCzas najwyższy przyjrzeć się zarobkom wójtów. Podporządkowują większoścc radnych i wzajemnie sobie podnoszą gażebryk

Rozwiń komentarze (28)