Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Marcin Łukasik
Marcin Łukasik
|
aktualizacja

Wójt małej gminy i prezydent Warszawy zarabiają niemal tyle samo. "To patologia"

28
Podziel się

Płace w samorządach trzeba ułożyć po nowemu. Tak uważa Związek Miast Polskich, który przygotował nowelizację ustawy o płacach pracowników samorządów.

- W ramach polityki taniego państwa doszliśmy do sytuacji, która jest głęboko patologiczna - mówi prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.
- W ramach polityki taniego państwa doszliśmy do sytuacji, która jest głęboko patologiczna - mówi prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz. (East News, DOMINIK GAJDA/REPORTER)
bDTwEKRh

- W ramach polityki taniego państwa doszliśmy do sytuacji, która jest głęboko patologiczna. Dziś prezydent Warszawy zarabia niewiele więcej niż wójt małej gminy. To jest zupełnie nie do przyjęcia – mówił w środę w Sejmie przewodniczący Związku Miast Polskich i prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.

OGLĄDAJ: PKP zmienia się w holding. Firma szykuje się do międzynarodowej konkurencji

bDTwEKRj

Dlatego Związek przygotował projekt zmian w ustawie o płacach pracowników samorządów, który trafił już do Sejmu. Przepisy dotyczą najważniejszych urzędników pochodzących z wyborów, czyli wójtów, burmistrzów, prezydentów, starostów w powiatach, członków zarządów powiatów, a także marszałków i członków zarządów województwa.

Główna zmiana polega na tym, aby wynagrodzenie tych osób było uzależnione od średniej pensji w danym województwie. To byłaby podstawa. Do tego doszłyby różne dodatki: funkcyjny, nagroda roczna i dodatek specjalny dla osób, które wykonują więcej zadań, niż wynika to z ich obowiązków.

- Często jest tak, że wynagrodzenie urzędnika jest niespójne z jego odpowiedzialnością. Na przykład prezydent miasta powiatowego jest też starostą i członkiem zarządu. Wykonuje zadania dla kilku grup zawodowych, a jest rozliczany jak wójt małej gminy – tłumaczył prof. Krystian Ziemski, który jest autorem zmian.

bDTwEKRp

Autorzy zmian zwrócili też uwagę na inny problem, czyli zamrożenie pensji:

- Prawodawca mówi, że należy zmniejszać wynagrodzenia w samorządach terytorialnych, jednocześnie nakłada obowiązki, które ograniczają wykonywanie innej pracy. Jest to sprzeczność – skomentował prof. Ziemski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDTwEKRK
związek miast polskich
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(28)
Wyborca
2 lata temu
A Ja jako wyborca chce żebyście zarabiali SREDNIA KRAJOWA KTO JEST ZA .?
bryk
2 lata temu
Czas najwyższy przyjrzeć się zarobkom wójtów. Podporządkowują większoścc radnych i wzajemnie sobie podnoszą gażebryk
Galll
2 lata temu
Gliwice przepraszają za Frankiewicza przyspawanego do stołka jednocześnie piastującego parę innych funkcji jak nauczyciel akademicki przewodniczący związku miast rada nadzorcza KZK GOP(przynajmniej całkiem niedawno jeszcze przynajmniej był) pytanie proste KIEDY on to wszystko wykonuje będąc jeszcze prezydentem Gliwic ??? Jak fikcyjnie podzielić dobę a właściwie godziny 8ma 16ta ??? Będąc w jednym miejscu nie może być w innym czysta FIKCJA ale pieniążki lecą z wszystkich funkcji....
bDTwEKRL
Czytelnik
2 lata temu
"Władcy" z małych gmin zarabiają po prostu za dużo. Przez 20 lat słyszę tylko o zamrożeniu płac pracowników samorządowych. Może przełożony pożyje miesiąc za 1800-1900 netto? Do zrozumienia innych jest niedaleko.
Proste
2 lata temu
Oczywiście, że patologia. Wójt ma znacznie trudniejszą i pochłaniającą więcej czasu pracę. Czy np. wójt miałby czas być jednocześnie wykładowcą uczelni, jak to robiła HGW?
...
Następna strona