Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Wybory 2020. Jak dopisać się do spisu wyborców?

6
Podziel się:

Wybory prezydenckie 2020 - nie wiadomo kiedy się odbędą i czy będzie to w tym roku - jednak dopisać się do spisu wyborców już można. Wyjaśniamy, jak to zrobić.

Wpisanie do spisu wyborców na wybory prezydenckie 2020. Jak to zrobić?
Wpisanie do spisu wyborców na wybory prezydenckie 2020. Jak to zrobić? (Getty Images)
bEstTebV

Mimo że wciąż nie wiadomo, czy wybory odbędą się 10 maja 2020 roku, dopisać się do spisu wyborców można. Są dwie opcje - drogą elektroniczną (przez internet) lub w urzędzie.

Zacznijmy jednak od tego, że dopisać się do spisu wyborców muszą te osoby, które chcą głosować w innym miejscu niż zazwyczaj - tam, gdzie będą przebywać w dniu wyborów. Wystarczy złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców. Jak to zrobić? Wyjaśniamy poniżej.

Warto też dodać, że do spisu wyborców dopisuje się tylko na najbliższe wybory. Jeśli chce się zmienić miejsce głosowania na stałe, trzeba wpisać się do rejestru wyborców.

bEstTebX
Zobacz także: Obejrzyj: Koronawirus to większa inwigilacja?

Dopisanie do spisu wyborców

Wniosek udostępniony na publicznych portalach oraz w urzędach dotyczy wyborów prezydenckich przeprowadzanych w Polsce w maju 2020 r.

Online, czyli drogą elektroniczną przez internet, wniosek można złożyć, potwierdzając go za pomocą profilu zaufanego lub e-dowodu. Pozwalają one potwierdzić tożsamość.

bEstTecd

Dopisać się do spisu wyborców może każdy, kto może głosować, czyli:

  • ma ukończone 18 lat;
  • posiada prawa wyborcze;
  • chce głosować w innym lokalu wyborczym w gminie, w której mieszka na stałe;
  • chce głosować w miejscowości, w której będzie czasowo przebywać w dniu wyborów;
  • nigdzie nie mieszka, ale przebywa w gminie, w której chce głosować.

Wniosku online nie może wysłać osoba, która jest:

  • żołnierzem odbywającym służbę wojskową lub ćwiczenia;
  • ratownikiem odbywającym zasadniczą służbę w obronie cywilnej poza miejscem stałego zamieszkania;
  • funkcjonariuszem pełniącym służbę w systemie skoszarowanym.

W takiej sytuacji trzeba skontaktować się z urzędem gminy w miejscowości skoszarowania lub w miejscowości, w której pełni się służbę.

Wniosku przez internet nie może także wysłać ten, kto nigdzie nie jest zameldowany i nigdzie nie dopisał się do rejestru wyborców na swój wniosek. W takiej sytuacji należy skontaktować się z urzędem gminy, w której chce się głosować.

bEstTece

Jeśli masz skończone 18 lat i polskie obywatelstwo - masz czynne prawo wyborcze. Wyjątek stanowią osoby, które sąd pozbawił praw wyborczych lub są ubezwłasnowolnione.

By znaleźć szczegółowe instrukcje oraz wniosek o dopisanie się do spisu wyborców, wystarczy kliknąć TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEstTecy
KOMENTARZE
(6)
gość
rok temu
witam weszłam na stronę GOV i wnioski online o dopisanie się do spisu wyborców są wyłączone i jest informacja , że wniosek jest nieaktywny ponieważ jest 5 dni przed wyborami z tego co chyba wszystkim wiadomo to to że nie wiadomo kiedy odbędą się a tu klops odbiłam sie od ściany
lotnik
rok temu
Sasin już wydrukował, listy, wyniki, terminy.....co tu jeszcze dopisywać....byle w swej gorliwości nie popełnił tych samych błędów co przy organizacji lotu do Smoleńska, okaże się że duduś "otrzymał" 101,00% głosów a w głosowaniu wzięło udział 102% uprawnionych do głosowania.....
Bnm
rok temu
Czyli wybory niejawne już się skończyły ? Ciekawe jakie będzie następne posunięcie.
bEstTecz
niegłosuje
rok temu
BREDNIE i tyle
po co dopisyw...
rok temu
Nie ma potrzeby dopisywania się do listy. Wystarczy głośno powiedzieć w ubikacji na kogo się NIE chce głosować. Wicepremier na pewno usłyszy i ta osoba na pewno wygra.