Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|
aktualizacja

Wybory parlamentarne – głosowanie poza miejscem zamieszkania

1
Podziel się:

Informacja o terminie wyborów parlamentarnych ukazuje się nie później niż na 90 dni przed upływem czterech lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. Wskazuje na to Konstytucja RP. Obywatele mogą zorganizować sobie głosowanie nie tylko w swojej okolicy, ale też poza miejscem zamieszkania, jeśli okazuje się, że w terminie wyznaczonych wyborów nie będzie ich tam, gdzie są zameldowani. Jak to zrobić?

Wybory parlamentarne – głosowanie poza miejscem zamieszkania
Wybory Parlamentarne - jak oddać głos poza miejscem zamieszkania? (gettyimages.com, © 2010 Bartek Odias)

Prawo do głosowania w wyborach parlamentarnych

Dla pełnoletnich obywateli Rzeczypospolitej Polskiej prawem, ale i obowiązkiem obywatelskim jest głosowanie w wyborach. Każdy, kto jest ujęty w spisie wyborców, może głosować w wyborach parlamentarnych. Takie prawo mają osoby pełnoletnie, z pełną zdolnością do czynności prawnych, którym tego prawa nie odebrano.

Tak zwane czynne prawo wyborcze będzie na mocy istniejącego Kodeksu wyborczego przysługiwało wszystkim polskim obywatelom, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 18 lat i nie zostanie im to prawo odebrane prawomocnym wyrokiem sądu lub orzeczeniem Trybunału Stanu. 

Gdzie można głosować?

Zasadniczo wyborcy głosują w obwodowych komisjach, w miejscu swojego stałego zamieszkania, ale nie jest to jedyny sposób na oddanie ważnego głosu w wyborach parlamentarnych. Jeśli wiesz, że w dniu wyboru nie będziesz mógł być w miejscowości, w której jesteś zameldowany, możesz złożyć wniosek o głosowanie poza miejscem zamieszkania. Jak to zrobić?

Głosowanie poza miejscem zamieszkania – wybory parlamentarne

Obywatele z czynnym prawem wyborczym mogą głosować w miejscu, w którym nie mają zameldowania na pobyt stały. Wystarczy przy tym złożyć odpowiedni wniosek o głosowanie poza miejscem zamieszkania. W wyborach parlamentarnych możesz głosować w gminie, w której:

  • mieszkasz na stałe, ale nie masz w niej zameldowania na pobyt stały,
  • mieszkasz lub przebywasz na stałe, ale nie jesteś i nigdy nie byłeś zameldowany na pobyt stały w Polsce.

Złóż w tym celu wniosek o wpisanie do rejestru wyborców na terenie danej gminy. Po jego przyjęciu gmina ta wpisze Cię do rejestru swoich wyborców i będziesz mógł automatycznie brać udział w głosowaniu w każdych kolejnych wyborach, jakie będą się w przyszłości odbywać na terenie tej gminy. 

Dopisanie do rejestru wyborców w innej gminie, w której mieszkasz na stałe, nie jest jedynym sposobem, by głosować poza miejscem zamieszkania w wyborach parlamentarnych i innych. 

Inną opcją jest dopisanie do spisu wyborców w innym miejscu, gdzie jednorazowo chcesz głosować i przebywać tam będziesz czasowo. To przydatna alternatywa dla osób, które w terminie wyborów parlamentarnych znajdują się poza miejscem swojego stałego pobytu, gdzie są ujęci w rejestrze wyborców. Co istotne, dopisanie do spisu wyborców w innej miejscowości w Polsce dotyczyć będzie tylko jednorazowego głosowania, czyli najbliższych wyborów. 

Oba wnioski możesz złożyć w formie papierowej w urzędzie gminy, ale możesz też załatwić sprawę w trybie online, za pośrednictwem profilu zaufanego. Urzędnicy nie dopisują obywateli do rejestru wyborców w trybie automatycznym. Najpierw odbierają i weryfikują wniosek, rozpatrują go i w ciągu 5 dni od złożenia wydają decyzję. 

Głosowanie poza granicami kraju

Często zdarza się, że w trakcie wyborów dana osoba przebywa poza granicami kraju. Czy możliwe jest głosowanie poza miejscem zamieszkania w takim przypadku, w obcym kraju? Okazuje się, że tak. Jeśli chcesz to zrobić w obwodzie głosowania utworzonym za granicą, złóż online wniosek o dopisanie do spisu wyborców prowadzonego przez konsula. 

Przy dokonywaniu rejestracji do głosowania należy przygotować numer PESEL i ważny polski paszport lub dowód osobisty, jeśli głosować będziesz w obwodzie utworzonym w państwie członkowskim Unii Europejskiej albo w kraju, na teren którego można wjechać na podstawie polskiego dowodu osobistego. 

Rejestracji chęci głosowania poza granicami kraju w wyborach parlamentarnych można dokonać online, za pośrednictwem strony https://ewybory.msz.gov.pl. Usługa jest bezpłatna.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Elle
rok temu
Prawo czynne wyborcze do głosowania za granicą powinno przysługiwać tylko tym, ktorzy płacą w Polsce podatki. Dlaczego ktoś, kto wyemigrował ma decydować o tym kto w Polsce będzie rządził.