Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Wydatki na kryzys energetyczny bez limitu. Kolejne pieniądze poza budżetem

46
Podziel się:

Rząd chce wyłączyć z limitu wydatków ustalonych w ustawie budżetowej na 2022 r. wsparcie dla podmiotów dotkniętych kryzysem energetycznym lub zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego, wsparcie świadczeniobiorców, w tym emerytów i rencistów oraz finansowanie sił zbrojnych - podano w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Wydatki na kryzys energetyczny bez limitu. Kolejne pieniądze poza budżetem
Premier Mateusz Morawiecki i minister finansów Magdalena Rzeczkowska. MF chce dokonać sporych zmian w tzw. regule wydatkowej (PAP, Marcin Obara)

Według proponowanych zmian w roku 2022 w wydatkach objętych limitem wydatków ustalonym w art. 1 ust. 4 ustawy budżetowej na rok 2022 nie uwzględnia się skutków finansowych wynikających z dodatkowych działań nakierowanych na: wsparcie podmiotów dotkniętych kryzysem energetycznym lub zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, wsparcie świadczeniobiorców, w szczególności emerytów i rencistów, w związku ze wzrostem średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych oraz finansowanie sił zbrojnych.

"Rada zaleca zachowanie elastyczności pozwalającej na dostosowanie polityki fiskalnej do szybko zmieniających się okoliczności, w szczególności w celu wsparcia gospodarstw domowych i przedsiębiorstw narażonych na podwyżki cen energii oraz zmniejszania wpływu wojny w Ukrainie" - przekonuje rząd w projekcie.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to IV kwartał 2022 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ceny biją rekordy. Z obozu PiS słychać jedno

Reguła wydatkowa - tama przeciw nadmiernemu zadłużaniu

Przypomnijmy, że reguła wydatkowa to specjalny wzór, według którego wylicza się maksymalny limit wydatków państwowych. Opiera się on m.in. na danych i wskaźnikach ekonomicznych, w tym m.in. inflacji.

Stabilizująca reguła wydatkowa nie pozwala na nadmierne zadłużanie naszego kraju i wywiera presję na ministrze finansów, aby każdy dodatkowy wydatek równoważył dodatkowym dochodem.

Zgodnie z ustawą budżetową na 2022 r. kwota limitu wydatków organów i jednostek z obszaru finansów publicznych i państwowych jednostek budżetowych, a także funduszy utworzonych, powierzonych lub przekazanych Bankowi Gospodarstwa Krajowego na podstawie odrębnych ustaw, z wyłączeniem Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, wynosi 815.042.795 tys. zł.

Kilka miesięcy temu rząd PiS zapewniał, że deficyt finansów publicznych Polski w przyszłym roku będzie mniejszy niż obecnie. Unia Europejska jednak nie wierzy w te szacunki. Jej zdaniem, dziura w kasie naszego kraju w 2023 r. powiększy się jeszcze bardziej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(46)
swa
rok temu
👇
swa
rok temu
moim zdaniem Barbara kurdej szatan ma racje i odwagę ze prawde mówi
TechnikSK
2 lata temu
Kurcze musze też napisać do banku żeby nie liczyli mi wydatków na energie bo kryzys i na obrone (znaczy nowe dzrzwi antywłamaniowe). I odrazu więcej środków na koncie będzie żeby zrobić imprezkę z ziomkami. I WY NAPRAWDĘ WYBIERACIE TAKICH POLITYKÓW ??? TAK TEŻ ZARZĄDZACIE SWOIMI BUDŻETAMI DOMOWYMI??? KREDYT KREDYT KREDYT CZY NIECH DZIECIAKI IDĄ KOSIĆ TRAWNIKI PO SĄSIADACH A WY OPODATKUJECIE JE NA 50% ŻEBY DO 1-go STARCZYŁO??? I CO KOMORNIKIEM SIĘ TO SKOŃCZY CZY TOTALNYM BANKRUCTWEM KRAJU?
Polak
2 lata temu
Wydawanie pieniędzy poza budżetem to udawanie, że się nie pożyczyło pieniędzy i ktoś będzie musiał je oddać, oczywiście z odsetkami
Ralph
2 lata temu
uczcie się chińskiego, bo jak przyjdzie do spłacania im kredytów zaciągniętych przez pinokio w Chinach, to aż się wam oczy skośne z wrażenia zrobią
...
Następna strona