Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Wyłudzanie pożyczek. Resort cyfryzacji zaprezentuje "propozycje przeciwdziałań"

223
Podziel się:

Do końca wakacji pojawią się propozycje przeciwdziałań wyłudzeniom pożyczek na cudzy dowód - zapewnia Ministerstwo Cyfryzacji. Powstała grupa robocza z udziałem ekspertów, szykują się nowe przepisy.

Maciek Kawecki z resortu cyfryzacji zapowiada walkę z wyłudzeniami pożyczek
Maciek Kawecki z resortu cyfryzacji zapowiada walkę z wyłudzeniami pożyczek (PAP, PAP/Leszek Szymański)
bEKlpyQB

Resort cyfryzacji zapowiada walkę z wyłudzeniami danych na zaciąganie kredytów. - Chcemy rozprawić się ze zjawiskiem wyłudzania pożyczek na skan cudzego dowodu osobistego. W resorcie cyfryzacji powstała grupa robocza z udziałem ekspertów z innych instytucji, która do końca wakacji przedstawi swoje propozycje - powiedział PAP dr Maciej Kawecki, dyrektor Departamentu Zarządzania Danymi w Ministerstwie Cyfryzacji.

Kawecki stwierdził, że do resortu coraz częściej dochodzą alarmujące sygnały dotyczące wykorzystania skanu cudzego dowodu osobistego do wyłudzenia chociażby chwilówek, które mają często wysokie oprocentowanie, ale jednocześnie krótki okres zwrotu, więc przy naruszeniu terminu spłaty kwota wierzytelności narasta bardzo szybko. - Ofiarami tych oszustw często padają osoby starsze, które dopiero na etapie egzekucji komorniczej dowiadują sie, że ktoś wziął pożyczkę na ich dowód. To jest zjawisko tzw. kradzieży tożsamości - wyjaśnił.

bEKlpyQD

Dlatego też w resorcie powołany został specjalny zespół ekspertów. W jego skład wchodzą przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji, Komisji Nadzoru Finansowego, Urzędu Ochrony Danych Osobowych, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Ministra Finansów, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendy Głównej Policji. Zespół będzie pracował nad znalezieniem rozwiązania tego problemu.

Zobacz także: Obejrzyj: Pomoc prawna w Polsce - lichwa

- Chcemy zastanowić się, dlaczego system nie działa i co zrobić, żeby funkcjonował lepiej poprzez zaprojektowanie zmian prawnych. Dajemy sobie na to dwa miesiące - poinformował PAP dr Maciej Kawecki. Dodał, że w pierwszej kolejności instytucje państwowe zastanowią się nad rozwiązaniem problemu, a opracowane przez nie propozycje trafią do konsultacji z rynkiem oraz stroną społeczną.

bEKlpyQJ

Jedną z propozycji resortu cyfryzacji jest określenie, że ciężar tak zaciągniętego zobowiązania będzie obciążał silniejszą stronę - czyli bank lub firmę pożyczkową. Zdaniem Kaweckiego, instytucje te dysponują nieporównywalnie większymi zasobami niż oszukani, np. zespołem prawnym. Dodał, że zdaje sobie sprawę, iż ta propozycja może wzbudzić protesty ze strony instytucji finansowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEKlpyRe
KOMENTARZE
(223)
ZROZUMCIE = T...
2 lata temu
= TO JEST WYMUSZANIE POŻYCZEK = TEMU BANKI,BARABANKI,LICHWIARZE = UDZIELAJĄ POŻYCZEK DLA SŁUPÓW KORZYSTAJĄCYCH Z OBCYCH DOKUMENTÓW.
rychu
2 lata temu
Skanowanie, kserowanie lub kopiowanie jakichkolwiek dokumentów zawierajacych zdjecie lub dane osobowe powinno być już dawno surowo zakazane pod groźbą olbrzymich kar. To są proste sprawy, nie potrzeba do tego wielkiej filozofii ani prac jakichś ekspertów. Wystarczy odpowiedni dodatkowy artykuł w kodeksie karnym i ta patologia z kopiowaniem dokumentów sie kończy a przynajmniej dużo łatwiej bedzie to zjawisko kontrolować
dd
2 lata temu
dziwne ze tak późno sie za to biora, czy kolejne rządy ułatwiały bandytom wyłudzenia?
bEKlpyRf
Poszkodowany
2 lata temu
DLACZEGO BANKI KSERUJA DOWODY ,DLACZEGO DOWODY KSERUJE POLICJA ,DLACZEGO PRZY ZALATWIANIU NAJMNUEJSZYCH SPRAW W URZEDACH ,PRZYCHODNIACH ITP WSZYSCY ŻADAJĄ PODANIA NUMERU TELEFONU .JESTEM W POSIADANIU KILKUNASTU DANYCH IMIE NAZWISKO ADRES ITP W ZWIAZKU Z BUDOWA DROGI .PRAWO TYLKO NA PAPIERZE.A PÓŻNIEJ KREDYTY ,KOMORNIK TELEFONY
PP
2 lata temu
Wystarczy obciążyć finansowo banki i firmy pożyczkowe za brak dołożenia należytej staranności przy weryfikacji dowodu i wyłudzenia znikną same.
...
Następna strona