Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|
aktualizacja

Wynagrodzenie sołtysów. Rząd pracuje nad nowym świadczeniem

48
Podziel się:

Resort rolnictwa pracuje nad projektem, który ma wprowadzić świadczenie w wysokości 300 zł miesięcznie dla sołtysów – wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu. Postawiono jednak warunki – muszą pełnić funkcję przez dwie kadencje i być w wieku emerytalnym.

Wynagrodzenie sołtysów. Rząd pracuje nad nowym świadczeniem
Sołtysi mająo trzymywać świadczenie wynoszące 300 zł miesięcznie (Unsplash, Bartosz Żygadło)

Chodzi o projekt ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa przygotowany przez ministerstwo rolnictwa.

"Z tytułu pełnienia funkcji sołtysa nie przysługuje wynagrodzenie. Funkcja ta nie stanowi tytułu do objęcia ubezpieczeniem społecznym, a czas sprawowania kadencji nie jest wliczany do okresu zatrudnienia. Tym samym wysiłek włożony przez sołtysów na rzecz społeczności wiejskiej nie jest w odpowiedni sposób wynagrodzony" – napisano w wykazie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Adam Ksit, wicedyrektor IT, mBank

Wynagrodzenie dla sołtysów

Do najczęstszych obowiązków sołtysa zaliczono organizowanie zebrań wiejskich i wykonywanie ich uchwał, zarządzanie mieniem komunalnym i gminnym, inkasowanie podatków lokalnych czy dostarczanie nakazów podatkowych. Sołtys organizuje również życie społeczno-kulturalne na wsi. Wszystkie te zadania wykonuje społecznie, poza swoją aktywnością zawodową – wskazano.

Poinformowano, że projekt ustawy przewiduje możliwość przyznania świadczenia pieniężnego z tytułu pełnienia funkcji sołtysa w wysokości 300 złotych miesięcznie. Za okres ten przyjęto wymóg pełnienia funkcji przez co najmniej dwie kadencje.

Kolejnym kryterium otrzymania świadczenia ma być wiek uprawniający do otrzymania świadczenia. Proponuje się przyznanie świadczenia po osiągnięciu w przypadku kobiet 60 lat, a w przypadku mężczyzn 65 lat. Świadczenie będzie wypłacane przez KRUS na wniosek osoby uprawnionej.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to drugi kwartał 2023 r.

Zmiany w ustawie o samorządzie gminnym

W połowie marca do Sejmu wpłynął poselski (PiS) projekt nowelizacji przepisów, chodzi o zmianę ustawy o samorządzie gminnym. Proponowane w nim rozwiązania są tożsame z projektem ministerstwa.

"Głównym celem opracowanego projektu ustawy jest przyznanie długo oczekiwanego świadczenia dla sołtysów, którzy osiągnęli wiek emerytalny i przez przynajmniej 2 kadencje pełnili funkcję sołtysa" – napisano w uzasadnieniu projektu.

Wskazano też, że "projektowane świadczenie ma na celu docenienie sołtysów, którzy wykonując tą niezwykle pożądaną społecznie funkcję, przyczyniali się przez wiele lat do rozwoju i aktywizacji lokalnej społeczności".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(48)
waku
2 miesiące temu
Rząd Kłamczucha pracuje nad kiełbasą wyborczą dla wsi po nieudolnych ministrach rolnictwa i zapaści, podobnie jak w służbie zdrowia, sprawiedliwości, szkolnictwie, gospodarce, finansach. Faktyczna sytuacja dopiero wyjdzie po wyborach, a teraz Kłamczuch i spółka kanciarzy próbuje ukryć fakty
kaszebe
2 miesiące temu
Co prawda mieszkam w mieście. Ale moim marzeniem no i nieciekawą sytuacją finansową chcę być sołtysem. Obiecuje, ze bedę uczciwie wypełniał swoje obowiązki Ze wzgledu na to że mam niska emeryturę, chcę sobie dorobić do niej 300 złotych. Czy pozwolicie mi na tę dodatkową pracę? Pytam się moich najukochańszych RZĄDZĄCYCH. Przynajmniej bedę miał na lekarstwa. A już jestem w podeszłym weku.
nierozgarnięt...
2 miesiące temu
kupowanie ciemnego lud ciąg dalszy, hahaha
endrju
2 miesiące temu
stawiaja warunek ,czyzby glapa za malo kasy nadrukowal??
alojz
2 miesiące temu
pobieram pałacyk plus i brakuje mi na piwo
...
Następna strona