Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Wypłaty w górę. Ważne zmiany od 2023 r.

67
Podziel się:

Od nowego roku szykują się duże zmiany w pensjach. Większych wypłat mogą spodziewać się osoby zarabiające najmniej, a także pracownicy sfery budżetowej. W 2023 r. po raz pierwszy Polacy mogą liczyć na dwie podwyżki płacy minimalnej. Zyskają także pracujący seniorzy i zleceniobiorcy.

Wypłaty w górę. Ważne zmiany od 2023 r.
Z powodu szalejącej drożyzny rząd będzie musiał w 2023 r. aż dwa razy podnosić pensję minimalną (Licencjodawca)

Wysoka inflacja sprawia, że nasze pensje wystarczają na coraz mniej - zauważa wtorkowy "Fakt". Z powodu szalejącej drożyzny rząd będzie musiał w 2023 r. aż dwa razy podnosić pensję minimalną.

Mniej nie zarobisz. Tej podwyżki pracodawca nie odmówi

Od 1 stycznia 2023 r. najniższa płaca wzrośnie z 3010 zł do 3490 zł brutto, co oznacza wzrost o 346 zł na rękę (z 2363 zł do 2709 zł). Druga podwyżka wejdzie w życie 1 lipca 2023 r. Wtedy najniższa pensja minimalna zostanie podniesiona do 3600 zł brutto, co oznacza podwyżkę o 75 zł miesięcznie na rękę (z 2709 zł do 2784 zł netto). Dziennik przypomina, że osobom pracującym na umowie o pracę pracodawcy nie będą mogli zapłacić mniej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Biznes mówi: Złoty interes

Na wyższe pensje mogą liczyć także pracownicy budżetówki. Niestety, zaplanowane przez rząd podwyżki dla budżetówki będą niższe niż inflacja, która według prognoz rządu ma przekroczyć w tym roku 13,5 proc. - czytamy w "Fakcie". Dziennik dodaje jednak, że z pewnością wielu pracowników zatrudnionych w prywatnych firmach, ucieszyłoby się z blisko 8 proc. podwyżki, na którą nie mogą liczyć.

Jak wyjaśnia w rozmowie z dziennikiem dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego, od 2023 r. zleceniobiorcy będą mogli złożyć PIT-2 do zleceniodawcy. – To może oznaczać wyższe wynagrodzenie netto nawet o 300 zł miesięcznie – wyjaśnia "Faktowi" ekspert.

Ulga dla pracujących seniorów

Na podatkowych zmianach zyskają także pracujący seniorzy. Chodzi o osoby, które po osiągnięciu wieku emerytalnego nie odejdą na świadczenie, ale wciąż będą pracować. Mogą one skorzystać z PIT-0 dla seniora, czyli ze zwolnienia z podatku od dochodów uzyskanych z pracy. Jak wylicza "Fakt", ulga nie opłaci się pracującym za pensję minimalną, bo PIT-0 nie przyniesie żadnych oszczędności. Jednak już przy 4 tys. zł brutto, rocznie można zyskać na zerowym podatku 1008 zł.

Ważne jest to, aby przed terminem pierwszej styczniowej wypłaty złożyć pracodawcy PIT-2 i w nim zaznaczyć, że zamierzamy korzystać z ulgi dla pracujących seniorów - czytamy w dzienniku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(67)
Rafał
rok temu
Za rządów PO i PSL podwyżek było zer tak dla przypomnienia
Antysystem ☣
rok temu
Przy tych PiS-owskich 🇷🇺 inflacjach pensja minimalną powinna wynosi 3500 zł netto przy rozliczeniach dzisiejszej pensi minimalnej samotny Polak 🇵🇱 może zapomnieć o wynajeciu mieszkania i wyżywieniu się
Taka prawda
rok temu
Pensja minimalna ma bardzo istotne znaczenie, ponieważ chroni stronę słabsza czyli pracowników przed nadużyciami ze strony pracodawców. Gdyby zostawić tę sprawę w gestii pracodawców, to minimalna pensja nie przekroczyłaby 1000 zł. Pracodawcy argumentowali by, tym że jest wolny rynek i to niewidzialna ręka rynku reguluje wysokość pensji. To działa wyłacznie wtedy gdy obie strony mają równoważna pozycję. Niestety w Polsce od wielu lat istnieje silny rynek pracodawcy i to oni mają decydujący wpływ na kształtowanie polityki płacowej. W takiej sytuacji musi wkroczyć państwo podwyższajac pensje minimalna.
gosc
rok temu
To wreszcie nauczycie podwyzke dostana, wyrownaja im do minimalnej.
Czarny
rok temu
Hm śmiech na sali z tymi podwyżkami niech se podejmą i dadzą ludziom nic nie robiąc i mając ponad 10tys nieźle tak doprowadza do upadku ludzkości
...
Następna strona