Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Wypłaty w górę. Ważne zmiany od 2023 r.

67
Podziel się:

Od nowego roku szykują się duże zmiany w pensjach. Większych wypłat mogą spodziewać się osoby zarabiające najmniej, a także pracownicy sfery budżetowej. W 2023 r. po raz pierwszy Polacy mogą liczyć na dwie podwyżki płacy minimalnej. Zyskają także pracujący seniorzy i zleceniobiorcy.

Wypłaty w górę. Ważne zmiany od 2023 r.
Z powodu szalejącej drożyzny rząd będzie musiał w 2023 r. aż dwa razy podnosić pensję minimalną (Licencjodawca)

Wysoka inflacja sprawia, że nasze pensje wystarczają na coraz mniej - zauważa wtorkowy "Fakt". Z powodu szalejącej drożyzny rząd będzie musiał w 2023 r. aż dwa razy podnosić pensję minimalną.

Mniej nie zarobisz. Tej podwyżki pracodawca nie odmówi

Od 1 stycznia 2023 r. najniższa płaca wzrośnie z 3010 zł do 3490 zł brutto, co oznacza wzrost o 346 zł na rękę (z 2363 zł do 2709 zł). Druga podwyżka wejdzie w życie 1 lipca 2023 r. Wtedy najniższa pensja minimalna zostanie podniesiona do 3600 zł brutto, co oznacza podwyżkę o 75 zł miesięcznie na rękę (z 2709 zł do 2784 zł netto). Dziennik przypomina, że osobom pracującym na umowie o pracę pracodawcy nie będą mogli zapłacić mniej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ostro o pensjach w budżetówce. "Za takie pieniądze nikt tam pracować nie będzie"

Na wyższe pensje mogą liczyć także pracownicy budżetówki. Niestety, zaplanowane przez rząd podwyżki dla budżetówki będą niższe niż inflacja, która według prognoz rządu ma przekroczyć w tym roku 13,5 proc. - czytamy w "Fakcie". Dziennik dodaje jednak, że z pewnością wielu pracowników zatrudnionych w prywatnych firmach, ucieszyłoby się z blisko 8 proc. podwyżki, na którą nie mogą liczyć.

Jak wyjaśnia w rozmowie z dziennikiem dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego, od 2023 r. zleceniobiorcy będą mogli złożyć PIT-2 do zleceniodawcy. – To może oznaczać wyższe wynagrodzenie netto nawet o 300 zł miesięcznie – wyjaśnia "Faktowi" ekspert.

Ulga dla pracujących seniorów

Na podatkowych zmianach zyskają także pracujący seniorzy. Chodzi o osoby, które po osiągnięciu wieku emerytalnego nie odejdą na świadczenie, ale wciąż będą pracować. Mogą one skorzystać z PIT-0 dla seniora, czyli ze zwolnienia z podatku od dochodów uzyskanych z pracy. Jak wylicza "Fakt", ulga nie opłaci się pracującym za pensję minimalną, bo PIT-0 nie przyniesie żadnych oszczędności. Jednak już przy 4 tys. zł brutto, rocznie można zyskać na zerowym podatku 1008 zł.

Ważne jest to, aby przed terminem pierwszej styczniowej wypłaty złożyć pracodawcy PIT-2 i w nim zaznaczyć, że zamierzamy korzystać z ulgi dla pracujących seniorów - czytamy w dzienniku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(67)
Rafał
3 miesiące temu
Za rządów PO i PSL podwyżek było zer tak dla przypomnienia
Antysystem ☣
3 miesiące temu
Przy tych PiS-owskich 🇷🇺 inflacjach pensja minimalną powinna wynosi 3500 zł netto przy rozliczeniach dzisiejszej pensi minimalnej samotny Polak 🇵🇱 może zapomnieć o wynajeciu mieszkania i wyżywieniu się
Taka prawda
3 miesiące temu
Pensja minimalna ma bardzo istotne znaczenie, ponieważ chroni stronę słabsza czyli pracowników przed nadużyciami ze strony pracodawców. Gdyby zostawić tę sprawę w gestii pracodawców, to minimalna pensja nie przekroczyłaby 1000 zł. Pracodawcy argumentowali by, tym że jest wolny rynek i to niewidzialna ręka rynku reguluje wysokość pensji. To działa wyłacznie wtedy gdy obie strony mają równoważna pozycję. Niestety w Polsce od wielu lat istnieje silny rynek pracodawcy i to oni mają decydujący wpływ na kształtowanie polityki płacowej. W takiej sytuacji musi wkroczyć państwo podwyższajac pensje minimalna.
gosc
3 miesiące temu
To wreszcie nauczycie podwyzke dostana, wyrownaja im do minimalnej.
Czarny
3 miesiące temu
Hm śmiech na sali z tymi podwyżkami niech se podejmą i dadzą ludziom nic nie robiąc i mając ponad 10tys nieźle tak doprowadza do upadku ludzkości
...
Następna strona