Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Wyścig po kazachskie MiG-i. W szranki staną Ukraina i Rosja

Podziel się:

Władze Kazachstanu wystawiły na aukcję 117 MiG-ów. Samoloty bojowe jeszcze radzieckiej produkcji wciąż są wykorzystywane przez wojska ukraińskie i rosyjskie. Dlatego też oba kraje mogą się o nie pokusić, czemu sprzyja atrakcyjna cena. Jednak maszyny nie są już pierwszej świeżości.

Wyścig po kazachskie MiG-i. W szranki staną Ukraina i Rosja
Wojna w Ukrainie. Kazachstan wyprzedaje radzieckie MiG-i. Wykupić je by mogły Ukraina i Rosja (zdj. ilustracyjne) (Wikimedia)

Aukcję Republikańskiego Przedsiębiorstwa Państwowego Qazarnauliexport opisuje serwis rp.pl. Toczy się ona w ramach Komisji ds. Zamówień Obronnych Państwa Ministerstwa Przemysłu i Rozwoju Infrastruktury. Po maszyny mogą zgłosić się Ukraińcy i Rosjanie.

Maszyny w słabym stanie

Całkowita wartość wycofanych samolotów wynosi ok. 1,8 mld tenge (3,85 mln dolarów). Na aukcję mają trafić: MiG-27, MiG-29, MiG-31 i Su-24 dostarczone w latach 1975-1989.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosja chce podbić Afrykę dla surowców: złota i diamentów. "Putin ma zapędy kolonialne"

W cytowanym przez rp.pl komunikacie ze strony Qazarnauliexport wynika, że ​​"wycenione aktywa nie nadają się już do użytku ze względu na moralną przestarzałość, a ich modernizacja jest nieopłacalna ekonomicznie". Musą więc zostać "zlikwidowane w drodze zbycia".

Ze względu na stan techniczny i unikatowość wycenianych aktywów, ich wykorzystanie do innych celów, w tym jako źródła części zamiennych, nie jest możliwe – wynika z komunikatu.

Ukraina i Rosja staną do aukcji?

Kazachska edycja "Forbesa", na którą powołuje się rp.pl, wskazała, że pierwotnie aukcja była zaplanowana na 26 października. Organizatorzy jednak odwołali ją bez podania przyczyn, a obecny termin to 11 listopada. Przy okazji cenę maszyn obniżono o połowę.

Serwis zauważa, że z wyprzedawanych maszyn wciąż korzystają wojska rosyjskie i ukraińskie. Komponenty z nich pozyskane mogłyby się przydać do renowacji maszyn, gdyż te nie są już produkowane.

Jest jednak haczyk. 19 października Kazachstan ogłosił zakaz eksportu do Rosji ok. 100 produktów, w tym dronów i podzespołów elektronicznych. Nie ma jednak pewności, czy zakaz ten obejmuje też awionikę i silniki znajdujące się w samolotach bojowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl