Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Wzbiera fala bankructw w Polsce. Jesteśmy blisko rekordu

38
Podziel się:

Rośnie liczba upadłości konsumenckich w Polsce. Styczniowy skok nie był anomalią - pisze serwis bankier.pl. Serwis dodaje, że w luty, czyli najkrótszy miesiąc w roku, był jeszcze gorszy. Wygląda na to, iż programy pomocowe rządu nie zatrzymały całkowicie ludzkich tragedii.

Wzbiera fala bankructw w Polsce. Jesteśmy blisko rekordu
Rośnie liczba bankrutów w Polsce (Adobe Stock, Gina Sanders)

Wszechobecna drożyzna nie pozostała bez wpływu na Polaków. Mimo wielu programów, którymi rząd stara się ograniczyć rosnące koszty życia, nie udało się zapobiec wielu tragediom ludzkim. Tak przynajmniej wynika z danych dot. upadłości konsumenckich.

Serwis bankier.pl podaje, że w styczniu 2023 r. liczba bankrutów w Polsce wzrosła o 1623. Jeszcze więcej upadłości ogłoszono w lutym - 1721. I to mimo tego, że był to najkrótszy miesiąc w roku.

Jeśli ten trend się utrzyma, to możemy się spodziewać, że niedługo zostanie pobity niechlubny rekord z grudnia 2020 r., czyli pierwszego roku pandemii koronawirusa. Upadłość ogłosiło wówczas 1809 osób. Kumulacja wynikała jednak ze zmiany przepisów oraz spowolnienia tempa rozpatrywania spraw przez sądy w covidowych lockdownach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ekonomista pokazuje, co się stało z ceną oleju. "Z 5 zł podrożał do 15 zł w dwa lata"

W Polsce przybywa rocznie kilkanaście tysięcy bankrutów

"Początki wzrostowego trendu, które obserwujemy w ostatnich miesiącach, mają zapewne ekonomiczne korzenie. Wprawdzie na przełomie 2021 i 2022 r. procedury związane z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej uległy zmianie, co przełożyło się na zaległości w sądach, to efekt ten prawdopodobnie już wygasł" - pisze bankier.pl.

W całym 2022 r. upadłość konsumencką ogłosiło łącznie 15,6 tys. osób. Był to jednak wynik niższy niż rok wcześniej. W 2021 r. liczba bankrutów w Polsce wzrosła o 18,2 tys.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(38)
R75
rok temu
System sądowy tak perfekcyjnue działa, że mamy marzec 2023 a ja od maja 2022 czekam na decyzję sądu w sprawie złożonego przeze mnie wniosku o upadłość konsumencką.
Restrukturyza...
rok temu
Gdyby nadmierni optymiści wcześniej podjęli działania restrukturyzacyjne, to może nie trzeba byłoby ogłaszać upadłości.
Upadłość
rok temu
Lwia część upadłości nigdy nie powinna być ogłoszona. Wcale nie dotyczy to byłych przedsiębiorców, a patologii, która nabrała kredytów i zdziwiona, że trzeba spłacać, a nie daj boze syndyk czegoś wymaga..
Kris
rok temu
Rząd ma wyrypane na ludzi i ich biznesy aby im było dobrze reszta się nie liczy
Taka sytuacja
rok temu
Założyć mikroprzedsiębiorcom pętlę na szyję i szukać pieniędzy w karach społeczeństwa za byle co, aby załatać dziurę po wpływach z podatków od tych ubitych mikroprzedsiębiorców.
...
Następna strona