Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Anna Serafin
|
aktualizacja

Wzrost oprocentowania lokat i obligacji. Policzyliśmy, ile więcej zarobisz

31
Podziel się:

Za nami już dwie podwyżki stóp procentowych i to wyższe niż można byłoby się spodziewać. Banki wprowadziły już zmiany w oprocentowaniu depozytów. Są korzystne dla klientów, ale wciąż zyski na lokacie nie pozwalają obronić oszczędności przed inflacją. Tym śladem nie poszło jednak ministerstwo finansów, odpowiedzialne za ustalenie oprocentowania obligacji skarbowych. Na tych produktach wciąż można zarobić tyle samo, co wcześniej, a zmian nic nie zapowiada.

Wzrost oprocentowania lokat i obligacji. Policzyliśmy, ile więcej zarobisz
NBP podwyższył stopy, ale oprocentowanie obligacji skarbowych ani drgnęło (Flickr, Narodowy Bank Polski, (CC BY-ND 2.0))

Narodowy Bank Polski zbiera dane na temat średniego oprocentowania kredytów gotówkowych, hipotecznych i innych, jak i depozytów. Jak pokazuje wykres, od maja 2020 roku, kiedy Rada Polityki Pieniężnej po raz ostatni zdecydowała się na obniżenie stóp procentowych, kredyty były rekordowo tanie, natomiast depozyty wyjątkowo mało korzystne. Część banków zdecydowała się nawet wyłączyć je z oferty.

Podwyżka stóp procentowych wpływa nie tylko na kredyty, ale i na lokaty

Podwyżka stóp procentowych jest szeroko komentowana w kontekście wzrostu oprocentowania szczególnie kredytu hipotecznego, które jest oparte na zmieniającej się stawce WIBOR®, która zależy od poziomu stóp. Posiadaczom takich produktów w perspektywie kilku miesięcy raty wzrosną nawet o kilkaset złotych.

Jednak obecna sytuacja ma też drugą stronę medalu. Skoro banki mogą więcej zarabiać na kredytach, to powinny zapłacić klientom więcej za trzymanie u nich oszczędności i tym samym podnieść oprocentowanie lokaty czy konta oszczędnościowego.

Zobacz także: Stopy procentowe pójdą jeszcze w górę? Ekonomista mówi, czego się spodziewać

Nawet ponad 3 tys. zł zysku na lokacie bankowej

Już po pierwszym podwyższeniu stóp procentowych banki wprowadziły modyfikacje i zdecydowały się na delikatną podwyżkę oprocentowania depozytów albo ponowne włączenie ich do swojej oferty. Obecnie jednak nie da się zarobić więcej niż 2 proc. w skali roku na kontach oszczędnościowych czy bankowych lokatach. Oprocentowanie jest promocyjne, a to oznacza, że np. w Getin Banku, który taką stawkę oferuje na rachunku oszczędnościowym, można wpłacić maksymalnie 10 tys. zł, a do tego trzeba spełnić warunki aktywności na koncie osobistym. W ciągu roku więc można zarobić tylko 162 zł (po odjęciu podatku Belki).

Warto rozważyć również ofertę Aion Banku, który proponuje oprocentowanie 1 proc. na koncie oszczędnościowym, dołączonym do darmowego konta osobistego. Oferta nie jest ograniczona czasowo ani kwotowo. Decydując się na płatny rachunek ROR, można zarobić jeszcze więcej, bo 1,25 proc. (przy planie za 29,99 zł miesięcznie) albo 1,5 proc. (dla planu, który kosztuje 49,99 zł miesięcznie).

Osoby, które wolą oszczędzać na lokacie bankowej, powinny zwrócić uwagę na propozycję Credit Agricole. Lokata roczna jest oprocentowana stawką 1 proc. do kwoty 50 tys. zł, a dwuletnia stawką 1,5 proc. do sumy 100 tys. zł. Można więc maksymalnie zarobić 405 zł przez 12 miesięcy albo 2 430 zł przez 24, jeśli wpłaci się nowe środki.

Atrakcyjna jest również oferta InBanku, gdzie można zdeponować nawet 50 tys. zł i w zależności od wybranego okresu trwania lokaty zarobić od 1,10 do 1,70 proc. w skali roku. Najwięcej zyskamy, wpłacając tę kwotę na 5 lat i wtedy odbierzemy o 3 442,50 zł więcej.

Oprocentowanie obligacji skarbowych ani drgnie

Innym sposobem na bezpieczne zdeponowanie oszczędności i niewielki zysk są obligacje skarbowe. Oprocentowanie tych produktów jednak się nie zmieniło, mimo dwukrotnej podwyżki stóp procentowych. Dziwi to o tyle, że resort finansów w odróżnieniu od banków nie jest nastawiony tylko na komercyjny zysk, ale powinien też dbać o to, aby obywatele mieli gdzie trzymać swoje pieniądze na przyzwoitych warunkach.

Jednak obligacje skarbowe wciąż pozwalają zarobić tyle samo i nie zapowiada się, aby miało się to zmienić. Obecnie produkty trzymiesięczne dają zysk na poziomie 0,05 proc. w skali roku, a dwuletnie 1 proc. również w skali roku. Kupując obligacje o wartości 100 tys. zł, po kwartale odbierzemy 130 zł, a po dwóch latach 2 010 zł.

Jak kupić obligacje skarbowe? Można to zrobić przez internet, za pomocą dedykowanego serwisu, ale wcześniej trzeba zawrzeć z biurem maklerskim PKO BP umowę o przyjmowanie lub przekazywanie zleceń nabycia i zbycia instrumentów finansowych.

Niestety, oprocentowanie lokat bankowych i obligacji skarbowych nie jest na tyle wysokie, aby ochronić oszczędności przed inflacją. Aby osiągnąć zauważalne zyski, trzeba zdeponować kilkadziesiąt tysięcy złotych. Pozytywną zmianą jest fakt, że tak wysokie kwoty są znowu objęte promocyjnym oprocentowaniem, proponowanym przez banki, co przez ostatnie półtora roku było rzadkością. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(31)
Celina
2 lata temu
Lokata nie przyniesie żadnych zysków, przez wysoką inflację. Ja tam nie miałam zamiaru zostawiać pieniędzy w banku i liczyć strat. Przy pomocy specjalisty z ZarabiajmyPL inwestuje w otwarte fundusze inwestycyjne i tu zyski spokojnie pokrywają inflację i nawet lepiej, bo zarabiam. W banku na lokacie nie jest to możliwe i jeszcze trzeba zamrozić kapitał, a przy funduszach mogę się wycofać kiedy chce bez konsekwencji, także jest różnica.
Informatyk
3 lata temu
AliorBank do strefy korzyści ma 5 stron A4 regulaminu i 11 paragrafów. Czy mam do czytania tego zatrudnić prawnika? A może na podstawie regulaminu stworzyć sieć grafów Beysowskich i emulator? Bo te reguły przypominają kodowanie i opis systemu operacyjnego w języku UML. Nie dla przemocy prawnej AliorBanku. Prezesik AliorBanku siedzi 8 godzin, żyje tym i knuje paragrafy, tak aby wyłożył się klient a on zarobił. To jawna przemoc prawna.
Stopa refina...
3 lata temu
na poziomie 1,25 % TO JAKIŚ ŻART ?! Powinna być min w granicach 5% !
te dwie
3 lata temu
podwyżki -to jakiś śmiech na sali !
polak maly
3 lata temu
Dziś zloty znów pełza.Z godziny na godzinę traci na wartości.Niech prezes NBP się wypowie, gdzie jest kres tego upadku.Ja przewidzieć nie potrafię, ale prezes pewnie wie.
...
Następna strona