Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Prognoza zwala z nóg. Tak mają wzrosnąć ceny mieszkań

102
Podziel się:

Ceny mieszkań są astronomiczne. Jest drogo, będzie jeszcze drożej. Ceny w kolejnych miesiącach będą nadal rosnąć, do poziomu ponad 4 proc. w drugiej połowie 2024 roku - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny.

Prognoza zwala z nóg. Tak mają wzrosnąć ceny mieszkań
Ceny w kolejnych miesiącach będą nadal rosnąć, do poziomu ponad 4 proc. w drugiej połowie 2024 roku (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

"Przewidujemy, że w kolejnych miesiącach ceny mieszkań będą nadal rosnąć. Wpłynie na to kontynuacja wzrostu płac w gospodarce oraz utrzymująca się stabilna sytuacja gospodarcza, choć z nieznacznie wyższym poziomem inflacji niż obecnie - prawdopodobny jest wzrost do poziomu ponad 4 proc." - czytamy w raporcie PIE.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Mieszkania na wynajem jak Yeti. Każdy słyszał, nikt nie widział". Jest szansa na zmianę?

Wpłynie na to również wciąż ograniczona liczba nowych projektów budowlanych, które można będzie wprowadzić do oferty sprzedaży. Deweloperzy wprowadzają obecnie rekordowe liczby projektów, jednak większość z nich znajduje się we wstępnej fazie realizacji. Z raportu wynika, że ograniczy to liczbę projektów, które można będzie uruchomić w kolejnych kwartałach.

Wskazano również, że popyt na zakup mieszkania jest nadal na wysokim poziomie, mimo obserwowanego spadku liczby składanych wniosków o kredyt hipoteczny.

Na początku 2024 r. wstrzymano przyjmowanie wniosków w ramach programu "Bezpieczny Kredyt 2 proc.". W efekcie czego liczba składanych wniosków kredytowych w całym I kw. obniżyła się o 38 proc. względem ostatniego kwartału 2023 r. Jednak w ujęciu rocznym liczba udzielonych kredytów wciąż jest wysoka. Była ona wyższa o 186 proc. w porównaniu z I kw. 2023 r.

17 tys. zł za metr kwadratowy w Warszawie

W dwóch najdroższych miastach - Krakowie i Warszawie - ceny na rynku wtórnym wzrosły odpowiednio o 34 proc. i 27 proc. W Warszawie za 1 m kw. mieszkania na rynku pierwotnym trzeba było zapłacić 17 tys. zł, zaś na rynku wtórnym: 18,2 tys. zł. W Krakowie ceny na obu rynkach przekroczyły wartość 16 tys. zł za 1 m kw.

Na rynku mieszkań na wynajem stabilizacja

W pierwszym kwartale oferta nowych mieszkań na wynajem wzrosła o 26 proc. względem ubiegłego roku. "Przy obserwowanym również w poprzednim kwartale wzroście podaży mieszkań na wynajem, ceny na największych rynkach stabilizują się" - czytamy w raporcie.

W I kw. 2024 r. w 17 największych miastach Polski za wynajęcie mieszkania trzeba było zapłacić średnio o 4 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2023 r. Ceny w żadnym z analizowanych miast wzrosły nie więcej niż o 8 proc. rdr, a na dwóch największych rynkach - w Warszawie i Krakowie - wzrosty były na poziomie 3 proc.

W powiatach, poza siedmioma największymi miastami i ich obwarzankami, liczba nowych ofert sprzedaży domów wzrosła o 35 proc. w ujęciu rdr. W tym samym okresie liczba nowych ofert sprzedaży domów w siedmiu największych miastach i ich obwarzankach nieznacznie spadła.

Wzrostowi podaży domów w powiatach oddalonych od dużych miast nie towarzyszy wzrost cen. Jedynie w powiatach obwarzankowych otaczających największe miasta odnotowano wzrost cen domów jednorodzinnych. W ujęciu rocznym ceny wzrosły tam o 13 proc.

Chcesz mieć wpływ na rozwój serwisu money.pl? Weź udział w badaniu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(102)
Axl
5 dni temu
Nie kumam dlaczego ludzie kupują od dewelopera za bajońskie sumy na obrzeżach miast, do wykończenia? Kupiłem z rynku wtórnego od znajomego piękne poddasze w centrum. Przestrzeń i piękne wnętrze nie wydzielone ściankami tworzącymi klitki. Cena 8750zł za metr z wyposażeniem. Mój brat zapłacił w Szczecinie 13 000zł/m2 od dewelopera a firma wykończeniowa dodatkowo oszacowała, że koszt wykończenia to 65 tys. zł. A do tego jeszcze trzeba kupić wyposażenie. Niestety zorientował się dopiero po czasie i przyznał mi rację, że lepiej na tym wyszedłem.
dorka
6 dni temu
Jeśli potrzebujesz nowego mieszkania, to Home Group Black jest idealnym wyborem. Ich inwestycje są na najwyższym poziomie, a obsługa klienta profesjonalna.
Jajo
2 tyg. temu
Podobno własne mieszkanie daje szczęście. Czyli na szczęściu można nieźle zarobić. Ale czy wtedy okazuje się, że to ułuda.
Jajo
2 tyg. temu
Drogo , drogo i jesze raz drogo. I głosujemy, wybieramy i co i jajco.
nie lubie
2 tyg. temu
a ile dostali emeryci, naprawdę czy część z tego nie mogła pójść na mieszkania spółdzielcze?
...
Następna strona